• 2013-01-18

Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL

23 stycznia 2013 roku | Dom Aukcyjny Rempex w Warszawie

Na aukcji Socrealizmu i pamiątek PRL-u zgromadzone zostały najciekawsze propozycje oraz wyjątkowe obiekty. Ceny przedmiotów wahają się od stu dwudziestu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednym z najbardziej unikatowych obiektów jest pochodnia, której użyto do odpalenia znicza w czasie inauguracji II Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Młodzieży w 1955 roku podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Nad rękojeścią pochodni znajdują się emaliowane przypinki z motywem gołębia pokoju.

Polska flaga z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej, 1974 - Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Polska flaga z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej, 1974 - Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Jedną z najbardziej interesujących propozycji jest projekt logo PZPR z 1978 roku wykonany przez Zdzisława Horodeckiego. Prezentowany projekt jest jedynym ocalałym egzemplarzem na terenie Polski. Drugi mniejszy z faksymilią akceptującą Edwarda Gierka znajduje się w Nowym Jorku, w rękach prywatnego kolekcjonera. Pod koniec 1977 roku Pracownie Sztuk Plastycznych w Warszawie ogłosiły konkurs na projekt znaku graficznego, logo organizacji politycznej – Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Konkurs odbył się pod patronatem Departamentu Plastyki Ministerstwa Kultury i Sztuki, Ministra Kultury i Sztuki, Rektora ASP w Warszawie, Wydziału Propagandy KC PZPR, Sekretariatu KC i sekretariatu Edwarda Gierka. Do zamkniętego konkursu zaproszono 20 projektantów z całej Polski. Zwycięski projekt został przedstawiony władzom PZPR a Zdzisław Horodecki został zaproszony na spotkanie z Edwardem Gierkiem. Podczas spotkania został poproszony o wyjawienie wszystkich ukrytych podtekstów.

Autor wyjawił, że relacja bieli do czerwieni w projekcie wynosiła 1:1. Oznacza to, że po transformacji czerwonych i białych pól w prostokąty powstanie flaga Polski. Towarzysz Gierek poprosił, aby to co przedstawił Horodecki pozostało w tajemnicy – Towarzysze Radzieccy mogli by mieć uwagi, że znak jest zbyt nacjonalistyczny pomimo idei głoszonej oficjalnie przez PZPR – idei internacjonalizmu. Horodecki przyjął informacje i obiecał że podtekstu nacjonalistycznego nie opublikuje w żadnej formie przez 30 lat. Spotkanie u Edwarda Gierka i informacje z tym spotkaniem związane dzięki uprzejmości Zdzisława Horodeckiego – Otella.

Zofia Hermanowicz, „Kompozycja po pracy” - Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Zofia Hermanowicz, „Kompozycja po pracy” - Aukcja Socrealizmu i pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Kolejnym z ciekawszych eksponatów jest polska flaga z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej z 1974 roku. Flaga znajdowała się na autokarze, którym w czasie Mistrzostw Świata 1974 roku przemieszczała się reprezentacja Polski. Po zakończonym mundialu, w czasie którego drużyna prowadzona przez Kazimierza Górskiego wywalczyła trzecie miejsce, została ona zdjęta i zebrano na nią podpisy całej drużyny. Skład drużyny: Trener: Kazimierz Górski; Zawodnicy: Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Jan Domarski, Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Zbigniew Gut, Zdzisław Kapka, Henryk Kasperczak, Kazimierz Kmiecik, Grzegorz Lato, Zygmunt Maszczyk, Adam Musiał, Andrzej Szarmach, Antoni Szymanowski, Jan Tomaszewski, Władysław Żmuda; Rezerwowi: Mirosław Bulzacki, Andrzej Fischer, Roman Jakóbczak, Zygmunt Kalinowski, Marek Kusto, Henryk Wieczorek.

Inne propozycje wystawione na aukcji Socrealizmu i pamiątek PRL, to między innymi:

  • Zofia Renata Hermanowicz (XX w.), Kompozycja po pracy miedzioryt, 17,5 x 23,7 cm (odcisk płyty)
  • Stefan Damski (1926-1986), Nowe mieszkania dla mieszkańców Stolicy!, 1952 akwaforta, papier, 34,7 x 25 cm (arkusz); praca reprodukowana w albumie: Damski Stefan nasz profesor, s. 61.; 300 zł;
  • Seksmisja – plakat, 1985 druk, papier, 69,2 x 49 cm; plakat wydany został w nakładzie tylko 500 egz.
  • Tadeusz Jodłowski (ur. 1925 r.), 10 lat budowy polski ludowej, 1954 druk, papier, 95,5 x 67,7 cm; plakat był złożony na ośmiu części, górna środkowa część sklejona od tyłu taśmą
  • Feliks Podobiński (1905-1969), Mała pionierka olej, płótno, 70,5 x 50 cm
  • Anastazja Mieszkowska (XX w.), Robotnicy olej, płótno, 117 x 89,5 cm; na odwrocie naklejka autorska
  • Zdzisław Adamski (XX w.), Na stadionie olej, płótno, 100,5 x 126 cm; na odwrocie naklejka z CBWA w Warszawie, obraz po konserwacji
Pochodnia, V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, Warszawa 1955- Aukcja Socrealizmu i Pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Pochodnia, V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, Warszawa 1955- Aukcja Socrealizmu i Pamiątek PRL (źródło: materiały prasowe)

Aukcja Socrealizmu i Pamiątek PRL: 23 stycznia 2013 roku
Wystawa przedaukcyjna: od 19stycznia do 26 stycznia 2013 roku
Dom Aukcyjny Rempex, ul. Karowa 31
Warszawa

Dodaj komentarz