• 2013-01-09

Barbara Sosnowska-Bałdyga i Stanisław Bałdyga Dialog

Od 11 do 27 stycznia 2013 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Barbara Sosnowska-Bałdyga i Stanisław Bałdyga są znanymi w Polsce i na świecie grafikami, których prace będzie można zobaczyć w Galerii Wozownia. Jubileuszowa wystawa tych grafików zorganizowana w Muzeum Zamkowym w Lublinie pod bardzo trafnym tytułem Dialog znajduje niejako swoją kontynuację w toruńskiej Wozowni. Zarówno Barbara Sosnowska-Bałdyga, jak i Stanisław Bałdyga są absolwentami toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK, oboje też w 1970 roku uzyskali dyplomy z grafiki artystycznej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza i prof. Ryszarda Krzywki.

Barbara Sosnowska-Bałdyga, Pętla Kontrapunkt (źródło: materiały prasowe)

Barbara Sosnowska-Bałdyga, Pętla Kontrapunkt (źródło: materiały prasowe)

Jak Stanisław Bałdyga sam mówi poszukuje przestrzeni, światła, formy, harmonii i struktury, które stara się odnaleźć w przyrodzie i otaczającej go rzeczywistości. Manipuluje naturą nadając jej nowy kształt. Przejrzystość, przestrzenność i umiejętne operowanie światłem tworzą unikalny i charakterystyczny styl prac. Detal prac jest drobiazgowo wykonany, dzięki czemu mają one swój wyjątkowy nastrój.

Lechosław Lameński pisze o twórczości Bałdygi:

Patrząc na nie [prace] odnosimy wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu w idealnej harmonii, a świat ukazany przez artystę za pomocą czarno-białych znaków, to bardzo intymna rzeczywistość, w której znajduje się miejsce dla nas wszystkich.

Przyroda w pracach Bałdygi jest niezależną wartością, artysta świadomie nawiązuje do więzi człowieka z przyrodą i jego funkcjonowania w ramach natury. Niedawno artysta obchodził 40-lecie pracy twórczej. Studiował grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Uczestniczył w ponad 300 wystawach.

Obrazy graficzne Barbary Sosnowskiej-Bałdygi zrealizowane zostały w zupełnie odmiennych technikach. Artystka oprócz tradycyjnego suchorytu zajmuje się także grafiką komputerową. Świat jej grafik, jak to określił Kazimierz Parfianowicz, to:

Świetliste, poskręcane i odbijające światło, perfekcyjnie doskonałe w swych matematyczno-geometrycznych, przestrzennych formach metaliczne taśmy, jakby konkretne, a przecież abstrakcyjne, materializacje wyrafinowanych bytów ze świata wirtualnej techniki…

Barbara Sosnowka-Bałdyga jest artystką, która nie zamyka się w jednym sposobie obrazowania ani nie ogranicza do jednej techniki. W swoich wczesnych pracach artystka stosowała techniki metalowe, głównie suchą igłę oraz technikę własną, zbliżoną do mezzotinty. Początkowo prace operowały jeszcze w miarę rozpoznawalnym konkretem, jednak stopniowo były oczyszczane z warstwy przedstawieniowej na rzecz założeń głównie formalnych.

Artystkę interesowało światło, które delikatnie wydobywa fragmenty przedmiotów z głębokiej czerni. Dzięki możliwościom komputera artystka miękko modeluje formy za pomocą niezwykle subtelnych gradacji światłocienia. Barbara Sosnowska-Bałdyga studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu w latach 1965-1970. Brała udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Barbara Sosnowska-Bałdyga i Stanisław Bałdyga Dialog
Od 11 do 27 stycznia 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz