• 2013-01-15

Fotografia Dzikiej Przyrody 2012

Od 5 stycznia do 3 lutego 2013 roku | Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Pokonkursowa Fotografia Dzikiej Przyrody 2012 pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko.

David Maitland, „Piaski czasu", Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

David Maitland, „Piaski czasu", Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

Wystawę Fotografia Dzikiej Przyrody 2012 tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz jedenasty z rzędu w Polsce.

Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów z 98 krajów. Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów.

Jasper Doest, „Relaks", Holandia (źródło: materiał prasowy)

Jasper Doest, „Relaks", Holandia (źródło: materiał prasowy)

Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia – dwa – wykonane przez polskich fotografów, w tym fotografia, która uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych.

Magnus Carlsson, „Niebiański widok", Szwecja (źródło: materiał prasowy)

Magnus Carlsson, „Niebiański widok", Szwecja (źródło: materiał prasowy)

Wystawa w 2013 r. pokazywana będzie w 12 miastach. Po raz pierwszy polskie tourne rozpoczyna się od prezentacji w Muzeum Górnośląskim, w którym najnowsze edycje wystawy gościły już przez wszystkie poprzednie dziesięć lat.

Fotografia Dzikiej Przyrody 2012
Od 5 stycznia 2013 roku do 3 lutego 2013 roku
Muzeum Górnośląskie
Bytom

Dodaj komentarz