• 2013-02-25

Masłem do dołu, Petr Šabach

25 lutego 2013 roku | Wydawnictwo Afera

Rogal (czy w tym wypadku czeski rohlík) zawsze denerwująco wywraca się na talerzu, w dodatku zwykle masłem do dołu. Prawo natury, z którym trzeba się pogodzić. Tak jak z innymi dość irytującymi faktami, jak choćby tym, że człowiek się starzeje. Jednak czy rzeczywiście jesteśmy na to wszystko skazani? A może by na przykład zaprojektować i opatentować talerzyk, na którym podstępny rogalik nie ma prawa się wykopyrtnąć? Poza tym – czy przekroczywszy pewną granicę wieku, trzeba być nudnym i poukładanym? Bohaterowie Masłem do dołu, dwaj czerstwi sześćdziesięciolatkowie Arnošt i Evžen, są innego zdania.

„Masłem do dołu", Petr Šabach, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Masłem do dołu", Petr Šabach, okładka (źródło: materiał prasowy)

Masłem do dołu to najnowsza powieść Petra Šabacha, która z miejsca uzyskała w Czechach status bestsellera i znalazła się w finale Nagrody Josefa Škvoreckiego. Wielbiciele czeskiego humoru znajdą tu wszystko, co lubią: dowcipne dialogi, absurdalne sytuacje, które przecież  zdarzają się na co dzień, mnóstwo tylko na pozór niepowiązanych ze sobą anegdot, wyjątkowo trafnie oddany nastrój miejsca i chwili. Dla tych, którzy uparcie stawiają Šabacha w szeregu pisarzy popowych Masłem do dołujest kolejną szansą odkrycia, że pod historią opowiadaną przez przyjemnie podchmielonego wesołka kryje się znacznie więcej niż śmiech

Każdy Czech wie, kto to jest Petr Šabach. Chyba każdy Czech go czytał, a jak nie czytał, to widział w kinie film na podstawie jego opowiadania. Bo wszystkie najpopularniejsze czeskie filmy ostatnich lat powstają według pomysłów Šabacha. Można więc powiedzieć, że Czesi w naszych głowach są stworzeni przez Šabacha. Nie ma od niego ucieczki.

Mariusz Szczygieł o Petrze Šabachu

Petr Šabach (źródło: materiał prasowy)

Petr Šabach (źródło: materiał prasowy)

Literatura czeska par excellence. W sensie humoru owianego melancholią. I w tym, że wszystko, co się w niej dzieje, zanurzone jest po szyję w dniu powszednim. (…) Šabach to wędkarz, który łowi – od członków rodziny, znajomych, sąsiadów – tylko takie ryby (czytaj: historie), które w głowie się nie mieszczą. A są. To autor spod znaku facecji. Kolekcjoner anegdot, uwielbia je, szczególnie te z puentą.

Janusz Rudnicki, Gazeta Wyborcza o Petrze Šabachu i książce Gówno się pali

Petr Šabach (ur. 1951 w Pradze) to prozaik, humorysta, jeden z najpopularniejszych autorów czeskich. Na podstawie jego dorobku powstało pięć filmów fabularnych. Twórczość Šabacha pełna jest ciepłego humoru, ironii, pogody ducha, ale i słodko – gorzkiej, prostej mądrości. Petr Šabach jest kontynuatorem tradycji pisarskiej w duchu knajpianej anegdoty Bohumila Hrabala. W Polsce ukazały się dotąd dwie książki autora: Gówno się pali (2011) i Podróże konika morskiego (2012), obie zostały ciepło przyjęte przez czytelników i krytykę.

Masłem do dołu,  Petr Šabach
Premiera: 25 lutego 2013 roku
Wydawnictwo Afera

Dodaj komentarz