• 2013-02-04

Paweł Althamer Polietylen. W ciemności

Od 15 lutego do 15 kwietnia 2013 roku | Muzeum Współczesne Wrocław

Tytuł wystawy Polietylen. W ciemności został zainspirowany prezentacją projektu Almech w Museionie w Bolzano (Południowy Tyrol) latem 2012 roku, skąd bezpośrednio przyjechały rzeźby do Muzeum Współczesnego Wrocław. Ta właśnie wystawa zainspirowała organizatorów do zbadania, w jaki sposób funkcjonuje dzieło sztuki współczesnej, pozbawione już swojego performatywnego charakteru.

Autor: Paweł Althamer. Dzięki uprzejmości Artysty, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Althamer, Marek and Rein, 2011, plastic on metal wire construction, Marek: 184 x 74 x 77 cm Rein: 179 x 66 x 55 cm. Dzięki uprzejmości Artysty, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zastęp białych figur z polietylenu został wyprodukowany pod kierunkiem Pawła Althamera w Deutsche Guggenheim w Berlinie na przełomie 2011 i 2012 roku. Do Wrocławia przybyło ich 38. Wszystkie są wizerunkami osób, które odwiedziły Deutsche Guggenheim, zdecydowały się uczestniczyć w projekcie Almech i wyraziły chęć zrobienia odlewu swojej twarzy. Wśród nich Anda, Sebastian czy Monika mogą mieć publicznie rozpoznawalne oblicza. Grupa białych kosmitów wylądowała w przeciwlotniczym schronie z czasów II wojny światowej.

Projekt Almech został zamówiony przez Deutsche Guggenheim, instytucję współprowadzoną w Berlinie przez Deutsche Bank i nowojorską Solomon R. Guggenheim Foundation. Althamer przeniósł do Berlina maszyny firmy Almech, należącej do jego ojca i wyprodukował na nich wraz ze swoim współpracownikami grupę około 150 portretowych rzeźb. Na miejscu w galerii były sporządzane odlewy twarzy urzędników Deutsche Banku, pracujących w tym samym budynku, pracowników galerii i Fundacji Guggenheima oraz widzów. Projekt trwał od 28 października 2011 r. do 16 stycznia 2012 r.

Autor: Paweł Althamer. Dzięki uprzejmości Artysty, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Althamer, Jacqueline, 2011, 183 x 106 x 128 cm. Dzięki uprzejmości Artysty, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Althamer (ur. 1967 w Warszawie) był studentem Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z Arturem Żmijewskim i Katarzyną Kozyrą należy do najbardziej znanych absolwentów tzw. Kowalni. Wystawia od 1991 roku. Jest mistrzem rzeźby figuratywnej, ale przede wszystkim autorem akcji społecznych i przestrzennych instalacji. Od 2008 roku prowadzi wraz z sąsiadami z dzielnicy Bródno w Warszawie akcję performatywną Common Task. W 2004 roku został uhonorowany został Nagrodą Sztuki Miasta Akwizgran im. Vincenta van Gogha. Prace artysty znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie.

Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz

Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin.

Przeczytaj recenzję wystawy autorstwa Mirosława Ratajczaka: http://magazyn.o.pl/2013/miroslaw-ratajczak-ciemne-zwierciadlo-althamera-odra/

Paweł Althamer,  Polietylen. W ciemności
Wernisaż: 15 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 kwietnia 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2A
Wrocław

Dodaj komentarz