• 2013-03-10

5. CoCArt Music Festival

Od 22 do 23 marca 2013 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

CoCArt Music Festival to niezwykły, unikalny w tej części Europy festiwal, łączący nowe trendy we współczesnej muzyce awangardowej i eksperymentalnej o charakterze elektronicznym i elektroakustycznym z projektami opartymi o estetyczną waloryzację multimediów, traktowanych jako pełnoprawny komponent działania twórczego. CoCArt to prawdziwa uczta dla fanów muzyki elektronicznej i elektroakustycznej – jak co roku z całego świata zjadą się do toruńskiego CSW artyści o statusie prawdziwych legend dźwiękowej awangardy.

Pure - muzyk (źródło: materiały prasowe)

Pure - muzyk (źródło: materiały prasowe)

Artyści, którzy wystąpią podczas CoCART:

Z’EV urodził się w 1951 r. w Los Angeles. Już w późnych latach 60. grywał w garażowych zespołach Los Angeles, studiował sztuki plastyczne i poezję, zgłębiając równocześnie muzykę perkusyjną Ghany, Indii Południowych i Bali. W latach 70. był jednym z założycieli ruchu kontrkulturowego industrial, dając się poznać jako perkusista-performer, korzystający z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych i odpadów przemysłowych. Tworzył też instalacje dźwiękowe i dzieła multimedialne, łączące muzykę, performance, video i teatr. Współpracował z takimi artystami jak Glenn Branca, Chris Watson, Charlemagne Palestine, Stephen O’Malley, David Maranha, Fennesz, David Jackman, KK Null, Oren Ambarchi, Genesis P-Orridge, John Zorn czy grupa HATI. Z’EV jest też autorem kilkudziesięciu publikacji i wydawnictw – od artykułów i książek (np. Rhythmajik. Practical Uses of Number, Rhythm and Sound), poprzez kasety i płyty analogowe, po płyty CD. Warto tu odnotować: Opus 3.1 i Ghost Stories – płyty nagrane na początku lat 90. w wyjątkowych warunkach akustycznych holenderskich kościołów i prezentujące całe spektrum możliwości artysty i brzmień jego instrumentów perkusyjnych, których przeważającą część Z’EV wykonał sam z materiałów odpadowych, takich jak metal czy plastik. Artysta równie dobrze odnalazł się w wyjątkowo oryginalnych produkcjach studyjnych, takich jak Face The Wound (1998), Headphone Music (2004) czy The Sapphire Nature (2002) – będąca dźwiękową medytacją nad mistycznym tekstem Sefer Yetzirah. Z’EV jest zarówno muzykiem, jak i teoretykiem, jego idee znamionuje całkowite odejście od zachodniego języka rytmicznego i od form wypracowanych w XX wieku przez jazz, rock a nawet akademicką awangardę. Będzie to drugi występ Z’EV-a na CoCArt Music Festival. Tym razem po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje on audio-wizualny program cine-cussion oparty o instrumentarium elektroniczne, odmienny od koncertu akustycznego prezentowanego na festiwalu w 2009 r.

THEME to grupa złożona z muzyków rezydujących w Krakowie i w Leicester (Wielka Brytania). Swoją drogę muzyczną rozpoczęli w zespole Splintered. Debiutancki album THEME On Parallel Shores Removed ukazał się w 2000 roku. Do roku 2006 w skład grupy wchodzili Stuart Carter, Hassni Malik i Richard Johnson. Wraz z wydaniem drugiej płyty Our Angels Dislocated, Malik opuścił zespół. W maju 2007 Jeanne Boyer zajmuje jego miejsce jako muzyk gościnny i w tak uzupełnionym składzie w 2009 roku ukazuje się trzeci krążek THEME Valentine (Lost) Forever. Muzyka THEME to unikalna mieszanka brzmienia klasycznych instrumentów, nagrań terenowych, dronów i techniki found sound, zanurzonych w cyfrowym środowisku. W utworach formacji można odnaleźć wiele różnorodnych inspiracji: punk/post-punk, rock, minimalizm, elektroakustyka, surrealizm, jazz i muzyka elektroniczna w jej wszelakich odcieniach. Zespół jednoczy się też we wpływach wziętych z poszczególnych środowisk muzyków, różnych okoliczności, refleksji, doświadczeń, podróży (głównie po Europie i Indiach), przyrody, architektury, obserwacji, refleksji nad śmiertelnością, pracą czy cierpieniem. Grupa THEME wystąpi w składzie: Richard Johnson, Stuart Carter, Olga Drenda, Tomek Chołoniewski i gościnnie Jean-Herve Peron oraz Zsolt Sores. R.J.

PRSZR to wspólny projekt austriackiego artysty dźwięku mieszkającego w Berlinie, znanego jako PURE (Peter Votava) oraz muzyków z duetu HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki). PURE tworzy na polu abstrakcyjnej muzyki elektronicznej, wydał kilkanaście płyt w tak zasłużonych dla eksperymentalnej muzyki wytwórniach jak Mego, Staalplaat czy Cronica Electronica, wielokrotnie występował w Europie i Ameryce. Muzycy znani z HATI opierają się na brzmieniu instrumentów akustycznych, zagrali kilkaset koncertów w Europie i USA, współpracując z tak znakomitymi artystami dźwięku i obrazu jak Z’EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski, Steve Buchanan, Robert Curgenven czy Raymond Salvatore Harmon. Projekt PRSZR ma na koncie kilka wspólnych koncertów zagranych w latach 2008-2012, m.in. w Austrii (w St. Ruprecht we Wiedniu i na Ars Electronica Festival w Linz), Niemczech (m.in. na 12. Club Transmediale) i Polsce (m.in. CSW Zamek Ujazdowski). W październiku 2012 r. nakładem szwajcarskiej wytwórni Hinterzimmer Records ukazał się album Equilirium zarejestrowany latem 2009 r. pod Berlinem. PRSZR prezentuje program muzyczny łączący dwie skrajne domeny: elektroniczną i akustyczną.

Ze'v- zespół (źródło: materiały prasowe)

Ze'v- zespół (źródło: materiały prasowe)

Armantas Geciauskas (vel. Arma, urodzony 1982), artysta dźwięku pochodzący z Jonavy (rejon kowieński), autor i wykonawca muzyki elektroakustycznej. Na koncie ma kilkadziesiąt koncertów na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji, Niemczech i Polsce. Artysta używa do komponowania swoich utworów wielu ciekawych instrumentów, m.in. analogowych instrumentów elektronicznych (w tym modeli wyprodukowanych w Związku Radzieckim), nagrań terenowych, obiektów znalezionych i urządzeń własnej konstrukcji. Jako Bruzgynai, Arma i pod innymi pseudonimami opublikował kilka albumów wydanych na kasetach i płytach CD. Arma prowadził także niezależne wytwórnie muzyczne, w których wydał kilkadziesiąt publikacji. Jego obecna oficyna wydawnicza to Agharta, w której wydaje muzykę awangardową z Litwy, Rosji i USA. Od 1998 roku zajmuje się też aktywnie promocją nowej sztuki dźwiękowej i wizualnej na Litwie, jest organizatorem festiwalu muzyki eksperymentalnej Speigas, kuratorem festiwalu Homo Ludens oraz kuratorem w galerii Homo Ludens w Jonavie. Na toruńskim festiwalu przedstawi swój premierowy materiał audio-wizualny, przygotowany specjalnie z okazji występu na CoCArt Music Festival.

Pierre Bastien, francuski kompozytor, multiinstrumentalista, konstruktor, autor instalacji dźwiękowych. Swoje muzyczne mechanizmy i wynalazki buduje od lat 70., jednocześnie jest też praktykującym muzykiem z dużym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii dźwięku. Działalność Bastiena łączy wiele form artystycznych – współpracował m.in. z takimi muzykami jak Pascal Comelade, Robert Wyatt, Dominique Bagouet Dance Company, a także z projektantem mody Isseyem Miyake, artystą video Pierrickiem Sorinem, filmowcem Karelem Doingiem oraz wynalazcami instrumentów muzycznych, zespołami tanecznymi i trupami cyrkowymi. W 1986 r. założył własną (w sensie dosłownym) orkiestrę o nazwie Mecanium, złożoną z mechanicznych urządzeń poruszanych silniczkami elektronicznymi, grającą na rozmaitych instrumentach z różnych stron świata. Subtelna, minimalistyczna i poetycka muzyka Bastiena ma wielu zwolenników na całym świecie. Twórczość Bastiena budzi skojarzenia z dadaizmen, futuryzmem, tradycjami starożytnymi, muzyką etniczną sztuką z recyklingu i muzyką współczesną. Pierre Bastien występował na wielu festiwalach na całym świecie.

Theme - zespół (źródło: materiały prasowe)

Theme - zespół (źródło: materiały prasowe)

SUDDEN INFANT, Joke Lanz – Szwajcar z Bazylei, mieszkający w Berlinie. Jego niezwykły świat dźwiękowy oparty jest na brzmieniu mikrofonów kontaktowych, elektronicznych pętli i hałasów, bliska jest mu poezja dźwiękowa i dadaistyczna ekspresja wokalna. Tworzy na polu muzyki eksperymentalnej i wolnej improwizacji. SUDDEN INFANT buduje swe kompozycje często przy użyciu niekonwencjonalnych źródeł dźwięku, zabawek i głosu. Jest to muzyka pełna dzikości i poczucia humoru. Jego główne inspiracje to dada, punk, fluxus i akcjonizm wiedeński. Joke Lanz w ciągu ponad swej 20 letniej działalności odbył trasy i koncerty, często w towarzystwie kilku zaprzyjaźnionych artystów, w Europie, USA, Azji i Afryce. Tworzy też muzykę do tańca współczesnego, teatru i instalacji dźwiękowych. Współpracował z takimi artystami jak m.in. Rudolf Eb.er, Z’EV, Carlos Giffoni, Peter Kowald, Christian Marclay, DJ Olive. Pierwszy występ artysty na 1. edycji CoCArt Music Festival w 2008 r. został entuzjastycznie odebrany przez publiczność, był to pierwszy w historii występ Joke-a Lanza w Polsce, od tego czasu występował w następnych latach kilka razy na innych festiwalach w naszym kraju, za każdym razem ciesząc się bardzo dobrym oddźwiękiem wśród publiczności i dziennikarzy. Na 5. edycji toruńskiego festiwalu artysta zaprezentuje swój nowy program artystyczny.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz