Cuda Niewidy

Od 15 marca do 26 maja 2013 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Cuda niewidy to eksperyment wystawienniczy, w ramach którego zostaną zaprezentowane i przeanalizowane nowatorskie działania prowadzone w obrębie sztuki, designu, mody i architektury oraz wzajemne oddziaływania zachodzące między tymi dziedzinami. Poza wystawą odbędzie się również seria wydarzeń specjalnych. Będzie to swojego rodzaju wystawa w procesie, która ściśle połączy przestrzeń z ekspozycją, formę z treścią.

Autor: Marloes ten Bhömer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Marloes ten Bhömer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cuda niewidy to druga wystawa przygotowana przez Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w ramach serii projektów poszerzających granice, rozpoczętej w 2012 roku cyklem wydarzeń zatytułowanym Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro, zorganizowanych we współpracy z kalifornijskim NanoSystems Institute oraz Art+Sci Lab, UCLA w Los Angeles. Pierwszym projektem CSW w Toruniu zainicjowało dialog między sztuką, nauką i aktywizmem środowiskowym, drugi natomiast poświęcony będzie krzyżowaniu się sztuk wizualnych i stosowanych, ze specjalnym uwzględnieniem mody wykraczającej poza zwykłą konfekcję.

Cuda niewidy to w zamyśle wizualna podróż przez światy wyobrażone, umiejscowione na skrzyżowaniu różnych odmian kreatywności i ekspresji. Punktem wyjścia będzie twórczość Husseina Chalayana, jednego ze współczesnych projektantów podejmujących w sposób bezpośredni i niebywale trafny temat, który stanowi sedno wystawy: hybrydyzacja wiedzy oraz metody produkcji jako droga do innowacji. Poza pracami Chalayana na wystawie znajdą się również dzieła najbardziej innowacyjnych i śmiałych projektantów młodego pokolenia, których prace opisać można właśnie jako hybrydy, przekraczające granice uznawanych dotychczas kategorii.

Zostaną zaprezentowane prace, które prowokują pytania o to, gdzie kończy się strój, a zaczyna rzeźba; gdzie kończy się to, co syntetyczne, a zaczyna to, co organiczne; gdzie znajduje się granica, jeśli w ogóle istnieje, między kategoriami, które pozwalają nam klasyfikować i definiować różne dziedziny twórczości.

Naomi Filmer, „Suspended Body Scapes" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Naomi Filmer, „Suspended Body Scapes" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transdyscyplinarność, krzyżowanie się dziedzin i zapożyczenia zachodzące między różnymi dziedzinami wiedzy i ekspresji (np. sztuki, architektury, designu, mody, nauki i postępu technicznego) mogą posłużyć za pryzmat do obserwacji zachodzących obecnie szerszych zjawisk społecznych, które nasilą się jeszcze w przyszłości. Są one ściśle związane z hybrydyzacją kulturową i pojęciem transkulturowości.

Analiza tego procesu to zadanie dla sztuki, lecz w niektórych przypadkach przydatna okazać może się też moda. Dlatego wystawa Cuda niewidy zaprezentuje najbardziej intrygujących i nowatorskich młodych projektantów, przekraczających w swojej pracy konwencjonalne granice mody na rzecz procesów twórczych, w których ubranie jest tylko jednym z elementów dzieła. Niektóre z tych artefaktów można określić jako obiekty hybrydowe, ewoluujące w odniesieniu do ciała, inne można uznać za wizualizacje, koncepcje i procesy rozszerzające pojęcie mody w różnych kierunkach, np. sztuki, designu, architektury oraz innych form powstających w wyniku spotkania tych dyscyplin.

Emilia Tikka, Kolekcja: „Ciało zewnętrzne", 2012. Fot.: Zuzanna Kaluzna. Modelka: Marcella Thurau. Miejsce: Berlin Zionskirche. Dzięki uprzejmości artystki

Emilia Tikka, Kolekcja: „Ciało zewnętrzne", 2012. Fot.: Zuzanna Kaluzna. Modelka: Marcella Thurau. Miejsce: Berlin Zionskirche. Dzięki uprzejmości artystki

Projekt przyjmie określony zakres tematyczny i metodologiczny, będzie również odbiciem ciekawości rozumianej jako poszukiwanie, sondowanie i nieskrępowane działanie, niezbędne w przypadku jakiejkolwiek formy twórczości, a także jako fascynacja, zaskoczenie i podziw, wzbudzane śmiałością kreacji. Dlatego też Cuda niewidy powinny stać się synonimem fascynujących działań twórczych, dzięki którym możemy przewidzieć lub wyobrazić sobie przyszłość. Pomijając możliwe różnice stylistyczne i konceptualne, w ramach projektu zaprezentowane zostaną prace, które zaciekawią również widzów, a stanie się tak dzięki dynamicznej i interaktywnej formie ekspozycji.

Wystawie towarzyszyć będzie seria wydarzeń specjalnych zorganizowanych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Będą to wykłady, pogadanki, prezentacje, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z autorami i konsultantami, projektantami i kuratorami.

Hussein Chalayan, „Miejsce przejścia", 2003. Kolor i dźwięk. Scenariusz i reżyseria filmu: Hussein Chalayan, 12’10’. Dzięki uprzejmości: Galerist, Istanbul

Hussein Chalayan, „Miejsce przejścia", 2003. Kolor i dźwięk. Scenariusz i reżyseria filmu: Hussein Chalayan, 12’10’. Dzięki uprzejmości: Galerist, Istanbul

Z okazji wystawy Cuda niewidy wydany zostanie katalog zawierający teksty o artystach, wywiady dotyczące wyzwań stojących przez kuratorami mody, między innymi z wiodącymi postaciami sceny międzynarodowej, m.in. z Valerie Steele, Judith Clark, Marią Luisą Frisa, Lindą Loppa, Kaat Debo, Sabiną Seymour i Heleną Hertov.

Artyści: Hussein Chalayan, Bogomir Doringer, Naomi Filmer, Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Ruth Hogben, Mina Lundgren, Yuima Nakazato, Minna Palmqvist, Ana Rajcevic, Marloes ten Bhömer, Emilia Tikka, Iris van Herpen, Daniel Widrig, Anna-Nicole Ziesche

Kuratorka: Dobrila Denegri

Współpraca: Linda Loppa, dyrektor Polimoda, Florencja; Kaat Debo, dyrektor MoMU – Fashion Museum, Antwerpia; Helena Hertov, założycielka Fashionplay, Sztokholm; Annemartine van Kesteren, kuratorka Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam; Stefan Siegel, założyciel NOT JUST A LABEL, Londyn

Cuda niewidy, współzależności między sztuką, modą, architekturą
Wernisaż: 15 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 26 maja 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz