• 2013-03-19

18. Europejski Port Literacki Wrocław

Od 19 do 21 kwietnia 2013 roku | Biuro Festiwalowe Impart we Wrocławiu

Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.

Europejski Port Literacki Wrocław 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Port Literacki Wrocław 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal organizowany przez Biuro Literackie obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Nie znaczy to, że nabiera dostojnego, poważnego charakteru. Wręcz przeciwnie – zapowiada się prawdziwe Port Party, jak sugeruje tytuł głównego motywu muzycznego skomponowanego przez Igora Boxxa, współtwórcy duetu Skalpel i autora oprawy muzycznej czytań.

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu będzie bez wątpienia spotkanie z noblistką Hertą Müller. Wieczór wokół wydanej przez Biuro Literackie książki Kolaże w tłumaczeniu Leszka Szarugi, której premiera nieprzypadkowo przypada dosłownie w przeddzień festiwalu, poprowadzi tłumacz, eseista i poeta Andrzej Kopacki.

To część programu Języki Obce, w ramach którego tegoroczny Port Literacki uświetni również obecność najwybitniejszego prozaika krajów arabskich, Irakijczyka Hasana Blasima. Sobotnie spotkanie, prowadzone przez poetę i tłumacza Hatifa Janabiego, poświęcone będzie premierze książki Szaleniec z Placu Wolności.

Literacki finał festiwalu należeć będzie do laureatki Pulitzera Jorie Graham. Z jedną z najczęściej nagradzanych amerykańskich poetek o zbiorze Prześwity, z przekładami Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel, który jest pierwszą książkową publikacją wierszy Graham w polskim języku, porozmawia Grzegorz Jankowicz.

Tradycyjnie dzięki projektowi Połów będzie można pozać najciekawszych autorów przed debiutem wybranych przez Romana Honeta, Karola Maliszewskiego, Joannę Mueller i Martę Podgórnik. Powracająca po siedmiu edycjach Odsiecz wyłoniła poetów, których warto poznać, a którzy pierwsze książki mają już za sobą.

Młode pokolenie będzie nie tylko czytać, ale też dyskutować z doświadczonymi pisarzami. Nowe sytuacje to trzy konfrontacje między debiutantami i mistrzami: Filipa Wyszyńskiego z Martą Podgórnik i Bohdanem Zadurą, Katarzyny Fetlińskiej z Andrzejem Sosnowskim i Filipem Zawadą oraz Katarzyny Jakubiak z Julią Fiedorczuk i Jerzym Jarniewiczem.

Muzyka to zawsze istotny element Portu, nie zabraknie jej również na osiemnastkowej imprezie. Każdego dnia o godz. 21.00 zagrają najlepsi przedstawiciele polskiej sceny rockowej. W piątek 19 kwietnia Lech Janerka, dzień później formacja Strachy na Lachy, a w niedzielę Kim Nowak.

Koncerty inaugurują kolejny nowy wydawniczy projekt Biura Literackiego 33. Piosenki na papierze z trzema książkami: Krzysztofa Grabaża Grabowskiego Na skrzyżowaniu słów, Lecha Janerki Śpij Aniele mój / Bez kolacji oraz Bartosza Fisza Waglewskiego Warszafka płonie.

O Piosenkach z redaktorami tomów – Wojciechem Bonowiczem, Krzysztofem Gajdą i Filipem Zawadą – będzie rozmawiał dziennikarz radiowej Trójki Dariusz Bugalski. W debacie Salonu Polityki Justyna Sobolewska poruszy z Karolem Maliszewskim, Joanną Mueller i Piotrem Śliwińskim temat (Nie)sprawiedliwości w życiu literackim.

Dzięki serii Poezja polska od nowa w Porcie zagości twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa odczytana przez redaktorów Justynę Bargielską, Jacka Dehnela i Bogusława Kierca. Rozmowę wokół kolejnej edycji serii poprowadzi profesor Aleksander Nawarecki.

Bogusław Kierc jest też bohaterem jubileuszowego programu 43, w którym wraz z Ryszardem Krynickim będą świętować nowymi książkami 70. urodziny. Uroczyste obchody jubileuszy pisarzy to festiwalowa tradycja. W poprzednich latach w Porcie honorowano Krystynę Miłobędzką i Tadeusza Różewicza. Gospodarzem wieczoru będzie Stanisław Bereś.

Wspomnieniom będzie również służyć przywołanie kultowego cyklu spotkań z lat 90., który powraca w komiksowym almanachu Powrót Barbarzyńców i nie z wierszami m.in. Marcina Barana, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Macieja Meleckiego, Marcina Sendeckiego, Dariusza Sośnickiego, Marcina Świetlickiego i Grzegorza Wróblewskiego.
Tegoroczny festiwal współtworzyć może każdy, wystarczy wziąć udział w jednym z trzech konkursów. Komiks z Portu skierowany jest do rysowników, Kadry z Portu do fotografów a Port w obiektywiedo filmowców. Wszystkie techniki i sprzęty dozwolone, a do zdobycia atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Takim projektem jest też związane z ESK 2016 Laboratorium literackie, którego to wydarzenia (Szkoła z poezją, Komiks wierszem oraz Nakręć wiersz) przewijać się będą przez wszystkie festiwalowe dni. Otwartą dla wszystkich piszących scenę poprowadzą Konrad Góra i Robert Rybicki.

Warto wspomnieć również o Klubie festiwalowym, który rozpoczynać będzie każdy z trzech dni festiwalu. Stworzony z myślą o akredytowanych dziennikarzach, prowadzony przez dziennikarza TVP Kultura Michała Chacińskiego, będzie okazją do rozmów z uczestnikami najważniejszych wydarzeń.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz