• 2013-03-25

Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves

Od 4 do 28 kwietnia 2013 roku | Poznań – Polska – Świat

Rokrocznie rosnąca popularność wśród widzów i coraz szersze zaangażowanie środowiska filmowego, setki nadsyłanych prac i tysiące oddanych głosów. Efekt: zasięg tegorocznej odsłony zwiększa się o kilkanaście miast w stosunku do poprzedniej. Na pokazy czeka już blisko 50 miast, a wśród nich Warszawa, Berlin, Londyn czy Helsinki.

„Katachi", reż. Przemysław Adamski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Katachi", reż. Przemysław Adamski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poznańska inauguracja będzie pierwszym etapem podróży przez sale kinowe Polski i Europy, w którą wyruszy dziewięć filmów wyselekcjonowanych spośród stu pięćdziesięciu nadesłanych propozycji. Są wśród nich obrazy powstałe w szkołach filmowych i pracowniach artystycznych. Ich autorzy powalczą o jedną z najbardziej prestiżowych nagród w swojej karierze. W tegorocznym konkursie głównym widzowie zobaczą: kolażowy Foton Alexandra Pawlika, teledysk Katachi duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, rysunkowy dokument O rządach miłości Adeli Kaczmarek, plastelinową animację Sponge Ideas Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk, dramat Strażnicy Krzysztofa Szota, fabularne Święto Zmarłych Aleksandry Terpińskiej, animację Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy Pawła Prewenckiego, film literacki Umiłowanie życia Piotra Bosackiego i obyczajową historię Wspomnienie poprzedniego lata Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego.

Konkurs będzie tyleż okazją do określenia możliwości technicznych, co do wskazania kierunków wrażliwości twórców. Nie zabraknie humoru i emocji, ale też zadumy i grozy. Obecność zarówno animacji w teledyskowych konwencjach, jak i obrazów zaangażowanych społecznie – a nawet filozoficznie – gwarantuje przekrojowe spojrzenie na sytuację krótkiego metrażu w Polsce i stanowi jednocześnie możliwie najpełniejszą prezentację jego aktualnych osiągnięć. Tradycyjnie już, przyznane zostaną dwie nagrody. Zwycięzca, wytypowany w wyniku głosowania publiczności, otrzyma Grand Prix w wysokości 10 000PLN, a o wartej 5 000 PLN Short Waves PRO zdecyduje międzynarodowe jury. Jego skład tworzą tym razem: dyrektorka ExGround FilmFest – Andrea Wink, zdobywca Złotej Kamery w Cannes i współtwórca nominowanego do Oskara Ajami – Scandar Copti, uznana skandynawska producentka – Anna G. Magnusdottir, menedżerka europejskich festiwali – Michaela Pnacekova, a także zaangażowana w ramach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w promocję kina krótkometrażowego, aktorka filmowa i teatralna – Beata Fido.

„Foton", reż. Aleksander Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Foton", reż. Aleksander Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program festiwalu rozrasta się jednak daleko poza oś konkursu. Jego centralne obchody będą trwały przez ponad trzy tygodnie w Poznaniu, gdzie uczestnicy doświadczą prawdziwej eksplozji filmowych eventów. Swoje gościnne projekty przedstawią: London Short Film Festival, berliński Zebra Poetry i ExGround z Wiesbaden, a od wschodu zaatakuje Filmowe Podlasie. W programie ponadto projekty Midnight Movies i Forward Motion, pokazy shortów z Francji i Islandii, wspomnienie filmów nagrodzonych w poprzednich edycjach, a także pozakonkursowa selekcja Short Waves Second Chance i prezentacja dorobku Studia Munka. Pomiędzy tym garść wydarzeń multidyscyplinarnych.

To będzie długie święto, ale nie dające się znudzić. Konstrukcja kalendarza osadza się bowiem na wielu festiwalowych adresach. Wszystko to sprawi, że centrum miasta będzie pulsowało filmem.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz