• 2013-03-26

Gdy rozum śni. Skarby kolekcji sztuki współczesnej Sandretto re Rebaudengo

Od 5 kwietnia do 19 maja 2013 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Wystawa poświęcona kolekcji Sandretto Re Rebaudengo pozwala spojrzeć z jeszcze innej perspektywy na ową potrzebę kolekcjonowania – poza tworzeniem unikalnego zbioru prac artystycznych, proces kolekcjonowania stanowi próbę odzwierciedlenia pewnego momentu historycznego. Ów moment można nazwać przełomem wieków, można też określić go na wiele innych sposobów – z pewnością jednak odnosi się on do szeregu politycznych, społecznych i ekonomicznych turbulencji, które wstrząsały światem na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Autor: Piotr Janas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Piotr Janas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak kolekcja sztuki współczesnej może stać się przedmiotem tematycznej wystawy? W jaki sposób kolekcja może być interpretowana i postrzegana z zewnątrz? Jak może stać się paradygmatem? Każda kolekcja zawiera nieskończoną liczbę wewnętrznych narracji, a odnajdywanie ich i dzielenie się nimi z publicznością może stać się wyzwaniem dla samego kolekcjonera. Z tego powodu toruńskie CSW przez ostatnie 5 lat prezentowało w kolejnych projektach wystawienniczych wybrane, wysoko cenione w świecie sztuki kolekcje. Celem każdej prezentacji było nie tylko przedstawienie dzieł z konkretnych zbiorów, ale także idei i motywacji, jakie kryją się za potrzebą selekcjonowania, gromadzenia i przechowywania dzieł sztuki.

Zapoczątkowana w latach 90-tych, ciągle powiększająca się kolekcja, stała się klarownym odzwierciedleniem tego okresu w historii, z całą jego złożonością i niespójnością. Oddaje ona ducha krytycyzmu i zaangażowania, charakteryzującego współczesne działania artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dyskursów dotyczących społecznej pozycji kobiet, zagrożenia środowiska i efektów procesu globalizacji i trans-kulturowości.

Kolekcja, licząca ponad dwa tysiące dzieł autorstwa czołowych współczesnych artystów, może być postrzegana jako wzorzec doskonałości, a także jako przykład kulturalnego i społecznego zaangażowania, które realizuje się w wystawienniczej i edukacyjnej działalności Fondazione Sandretto Re Rebaudengo mieszczącej się w Turynie i Guarene.

Autor: William Kentridge (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: William Kentridge (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia kolekcji i jej zasięg wyznaczają punkt wyjścia podróży, w którą zabierze publiczność wystawa w toruńskim CSW: podróży poprzez mnogość kulturowych kontekstów i przekształceń, jakim podlegały w czasie ostatnich dwóch dekad. To właśnie ten okres głębokich politycznych przemian i społecznych przełomów starali się uchwycić artyści, często odnosząc się doń krytycznie i ze zniechęceniem, ale zawsze z zamiarem przebudzenia świadomości w widzach, wytrącenia ich ze stanu anestezji i otępienia. Tak więc wystawa, jako podróż poprzez rozmaite wizualne opowieści, skomponowane przez wiodących artystów z całego świata, oferuje kalejdoskopowy obraz współczesnego uniwersum: świata owładniętego kulturowymi zderzeniami, świata, w którym zagładzie ulega środowiska naturalne, a jednostki czują coraz większą bezradność i niemoc.

Autor: Robert Kuśmirowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Robert Kuśmirowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat kulturowych konfliktów podejmowany jest z wielu perspektyw w pracach takich artystów jak Hans-Peter Feldmann (Niemcy), Thomas Hirschhorn (Szwajcaria), Paul Chan (Chiny/USA), Wael Shawky (Egipt), Shirin Neshat (Iran) czy William Kentridge (RPA), natomiast entropia i erozja, rozumiane zarówno jako procesy kulturowe, jak i naturalne, stanowią przedmiot prac Doug Aitken’a (USA) czy Paula McCarthy (USA). To refleksja nad teraźniejszością stanowi rdzeń dzieł artystów – jednak w dzisiejszym hipermedialnym świecie zarówno teraźniejszość, jak i przeszłość noszą znamię doku-fikcji, jak zdają się wskazywać prace Roberta Kuśmirowskiego (Polska), czy Thomasa Demanda (Niemcy).

Autor: Thomas Hishorn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Thomas Hishorn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma więc za zadanie nie tylko zaprezentować pewną niezwykłą kolekcję sztuki najnowszej, ale cały wachlarz punktów widzenia artystów, których charakteryzuje społeczne zaangażowanie i krytyczna postawa. Ten rodzaj postawy uwieczniony został w sztuce wielokrotnie od czasu Romantyzmu aż do dziś, jak przypominają nam profetyczne Demony Goyi. W sztuce dzisiejszej tkwi niepokój i zdumienie, ale także poczucie humoru i pewna nadzieja, którą także stara się podkreślić wystawa, kreśląc portret dzisiejszego świata nie tylko jako miejsca zdominowanego przez konflikty i strach, ale także jako miejsca pozytywnych wizji, które tworzy sztuka. Tak więc publiczność wystawy prezentującej arcydzieła sztuki współczesnej, należące do Kolekcji Sandretto Re Rebaudengo, podejmie prawdziwą podróż przez śniący umysł

Autor: Sherry Levine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Sherry Levine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrizia Sandretto Re Rebaudengo nie jest tylko kolekcjonerką – jest przyjaciółką artystów, promotorką ich działań i aktywną członkinią środowiska artystycznego. Początek jej działalności kolekcjonerskiej sięga lat 80-tych, kiedy zaczęła kolekcjonować prace fotograficzne, następnie rozszerzając pole zainteresowań na sztukę artystek aktywnie działających na rzecz emancypacji kobiet. Jest zaangażowana w działania wspierające artystów zarówno jako właścicielka kolekcji, jak i założycielka jednej z najważniejszych włoskich instytucji dedykowanych sztuce współczesnej, czyli Fondazione Sandretto Re Rebaudengo. Zbiory fundacji obejmują listę przeszło 2 000 prac – niektóre z nich to prawdziwe współczesne arcydzieła, stworzone przez najbardziej uznanych twórców z całego świata. Należą do nich także artyści polscy, którzy zdobyli sławę na międzynarodowej scenie sztuki współczesnej – tacy jak Robert Kuśmirowski, Artur Żmijewski, Paulina Ołowska, Aleksandra Mir i wielu innych.

Artyści: Doug Aetkin, Janet Cardiff and George Bures Miller, Paul Chan, Maurizio Cattelan, Hans-Peter Feldman, Liz Glynn, Thomas Hirshorn, Piotr Janas, William Kentridge, Robert Kushmirowski, Yong-Baek Lee, Sherry Levine, Sharon Lockhart, Sarah Lucas, Paul McCarthy, Aleksandra Mir, Shirin Neshat, Paulina Olowska, Sergey Sapozhnikov and Wael Shawky

Kurator: Dobrila Denegri

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający eseje o artystach oraz teksty poświęcone zjawisku kolekcjonowania autorstwa Patrizi Sandretto Re Rebaudengo oraz członków zespołu kuratorskiego Fundacji.

Gdy rozum śni. Skarby kolekcji sztuki współczesnej Sandretto re Rebaudengo
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 19 maja 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz