• 2013-03-22

Hubert Czerepok Historia i utopia

Od 4 kwietnia do 23 maja 2013 roku | Galeria Arsenał w Białymstoku

Najnowszy projekt Historia i utopiatropi autentyczne, choć na pozór nieprawdopodobne historie, ale też takie, które mogłyby okazać się prawdziwe. Dokumenty i materiały archiwalne mieszają się z kreacjami i fałszywkami. Artysta odsłania rzeczy o których czasem wolelibyśmy nie wiedzieć, nie pamiętać.

Hubert Czerepok, „Historia i utopia", Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hubert Czerepok, „Historia i utopia", Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną takie projekty, jak Haunebu - rezultat wielomiesięcznych poszukiwań śladów istnienia tajemniczej Wunderwaffen, pojazdu w kształcie latającego spodka, o napędzie antygrawitacyjnym, który to podobno naziści wynaleźli pod koniec II wojny światowej i przetransportowali do swej bazy na Antarktydzie. Wideo Sięgnąć gwiazd dotyczy programu Instytutu Lotnictwa w Warszawie, który zakładał budowę rakiety meteorologicznej w latach 60. Program został zamknięty pomimo wyraźnych sukcesów naukowców. Nabiera to szczególnego wymiaru wobec powołania w 2006 roku zespołu parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Przestrzeni Kosmicznej. Lux Aeterna – film wideo nakręcony w Norwegii, zbudowany jest na zasadzie kontrastu między stroną wizualną – pięknem skandynawskiej przyrody, a będącym krytyczną refleksją nad przyszłością świata – komentarzem słownym, zbudowanym z cytatów zaczerpniętych z twórczości Juliusza Słowackiego, Thomasa Jeffersona, Adolfa Hitlera czy Andersa Breivika.

Filmom wideo towarzyszyć będą obiekty, rysunki z serii i neonowe realizacje takie, jak: Nigdy nie będziesz Polakiem - neon nawiązujący do transparentu kibiców Odry Wodzisław: Roger, nigdy nie będziesz Polakiem oraz Tylko szczęście jest prawdziwym życiem – cytat z Zuzanny Ginczanki, zapomnianej na długie lata poetki, rozstrzelanej w Krakowie w 1942 roku za swoje żydowskie pochodzenie.

Hubert Czerepok (ur. w 1973) w 1999 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (w pracowniach prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Jana Berdyszaka). W latach 2002-2003 studiował w Jan Van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004-2005 w Higher Institute for Fine Arts Flanders w Antwerpii. W latach 2000-2002 ze Zbigniewem Rogalskim tworzył artystyczny duet Magisters. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego twórczość obejmuje różne media: od prac wideo, animacji, filmów found footage poprzez instalacje, fotografie, rysunki, neony, aż do realizacji w przestrzeni publicznej.

Hubert Czerepok, „Playoff", film animowany (ołówek), 1 min 34 s, 2006, praca zakupiona przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (źródło: materiał prasowy)

Hubert Czerepok, „Playoff", film animowany (ołówek), 1 min 34 s, 2006, praca zakupiona przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (źródło: materiał prasowy)

Czerepok jest badaczem skupionym na znajdowaniu i analizowaniu sytuacji niejednoznacznych, problematycznych niepokojących. W obszarze jego zainteresowań znalazły się: kondycja środowisk twórczych i krytyka instytucjonalna, funkcjonowanie obrazu w kulturze wizualnej, cienka granica między fikcją a rzeczywistością, zjawiska paranormalne, teorie spiskowe, proroctwa, ksenofobiczne obsesje i ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk.

Wystawa Huberta Czerepoka Historia i utopia
Od 4 kwietnia do 23 maja 2013 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 19
Białystok

Dodaj komentarz