• 2013-03-06

Iwona Szpak Obiekty lewitujące / Punkt widzenia

Od 8 marca do 7 kwietnia 2013 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Iwona Szpak na wystawie w dwóch salkach Wozowni zaprezentuje dwa cykle prac. Pierwszy, Obiekty lewitujące, będzie składał się z dziesiątek multiplikowanych elementów, eksponowanych w świetle UV. Będą to zawieszone na przeźroczystych żyłkach, na różnych wysokościach obiekty w czarno białe pasy, zróżnicowane pod względem średnic i wysokości. Drugi projekt, Punkt Widzenia, będzie zespolonym centrycznym obiektem, składającym się z dużej ilości małych rurek, przez które przechodzi światło i odbija się w ich ściankach.

Iwona Szpak, „Punkt widzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Szpak, „Punkt widzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Szpak o Obiektach lewitujących:

Wytycznymi cyklu stała się rytmizacja, dwoistość, zmienność, zapętlenie. (…) Obiekt wertykalny, sugerujący pradawny słup axis mundi pokryty został rytmicznymi pasami na przemian białymi i czarnymi. Zmultiplikowane i zawieszone w przestrzeni formy korespondują ze sobą i z widzem, wyłaniając się z ciemności w ultrafioletowym świetle tworzą lewitujący układ przestrzenny. Światło uv stało się moim narzędziem do nadania nieziemskiego charakteru obiektom. Wytwarzająca się pod jego wpływem elektroniczna barwa, tzn. zimne świecenie, odpowiada estetyce naszych czasów. Jest energią, emocją, wrażeniem i złudzeniem. Cykl Obiektów Lewitujących splata racjonalność z irracjonalnością, archetypiczność z nowoczesnością, ziemskość z kosmosem.

O Punktach widzenia tak wypowiada się artystka:

Obiekt przestrzenny składający się z kilku tysięcy elementów w kształcie tuby. Dzięki ich połyskliwej wewnętrznej powierzchni można zaobserwować odbicia świetlne. Oplatające wnętrze obiektu blaski pojawiają sie i znikają. Unikalne i niepowtarzalne, zmienne przy każdym naszym ruchu odbijają rzeczywistość jednocześnie ją transformując. Punkt widzenia daje zróżnicowane deformacje i tajemnicze przekłamania. Powstające w wyniku zmultiplikowanego odbicia świetlnego zjawiska optyczne nawiązują do malowania światłem, pobudzania wibracją, energetyzowania tajemnicą.

Iwona Szpak, „Obiekty lewitujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Szpak, „Obiekty lewitujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Szpak to doktor malarstwa na UMK w Toruniu. W 2006 roku ukończyła malarstwo ze specjalizacją malarstwo w architekturze pod kierunkiem prof. L. Wolskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Asystentka na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. W 2011 roku otrzymała stopień doktora z zakresu Sztuk Plastycznych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, malarstwem na jedwabiu, mozaiką oraz obiektami przestrzennymi, a także malarstwem w architekturze, instalacją malarską.

Cykle, które tworzy inspirowane są symboliką, dawnymi kulturami oraz sferą sacrum. Dotychczasowe cykle to: Mandala, Archetypy, Totemy marzeń, Wrota. Bliska jest jej sztuka na pograniczu malarstwa, tkaniny i rzeźby. Najbardziej interesuje ją w sztuce relacja światło-przestrzeń i jej transformacje. W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie całego kraju. Jest autorką przedsięwzięć artystycznych, projektów wnętrz, wielkoformatowego malarstwa ściennego.

Iwona Szpak, Obiekty lewitujące / Punkt widzenia
Wernisaż: 8 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Ducha Św. 6
Toruń

Dodaj komentarz