• 2013-03-15

Lech Bator Hokus Pokus

Od 15 marca do 7 kwietnia 2013 roku | Galeria Strefa A w Krakowie

Wystawa Hokus Pokus prezentuje motywy najbardziej charakterystyczne dla twórczości Batora. W trzech salach galerii Strefa A pokazane zostaną obrazy na płótnie oraz collage’e. Prace w technice collage przetwarzają dobrze znane symbole i znaki pop kultury umieszczone w nowych intrygujących kontekstach.

Autor: Lech Bator (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Lech Bator (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Lecha Batora wywodzi się z projektowania graficznego – tworzy malarskie collage’e na płótnie zestawiając realistyczne pejzaże z fantastycznymi postaciami półludzi – półzwierząt. Autor bawi się konwencjami, zwodzi nas i intryguje. Operuje rekwizytami popkultury, inspirując się także komiksem i graffiti.

Częścią wystawy Hokus Pokus jest w pełni zaaranżowane pomieszczenie mieszkalne – część przestrzeni galeryjnej zamieniona jest w przytulny pokój z umeblowaniem i obrazami na ścianach, gdzie można poczuć się jak w domu, przysiąść i odpocząć. Jest to ironiczne nawiązanie do mieszczańskiego wnętrza z przysłowiowym jeleniem na rykowisku na ścianie.

Artysta zaaranżował pomieszczenie wykorzystując obrazy oraz przedmioty znalezione, których zestawienie z płótnami tworzy nowe konteksty. Inną częścią wystawy są płótna o charakterze graficznym, nawiązującym do graffiti i komiksów. Artysta operuje tu prostymi znakami i motywami oraz kontrastową i jaskrawą paletą barw.

Autor: Lech Bator (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Lech Bator (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Bator, urodzony w 1986 roku artysta projektuje i tworzy od najmłodszych lat. Podczas studiów na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie miał okazję rozwijać i doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnych polskich artystów, m.in. Franciszka Starowieyskiego i Antoniego Fałata. Kierunek studiów – projektowanie graficzne ukończone w 2010 r. związane było z początkową fascynacją tradycyjnymi formami graficznymi, a także collagem cyfrowym. Z czasem jednak płótno i farby okazały się nowym środkiem wyrazu. Artysta miał wystawy indywidualne w galeriach Van den Berg, Skwer i Classix Noveau w Warszawie. Jest autorem płócien, collage’y oraz murali. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Włochy, Francja, Norwegia, Anglia, USA).

Lech Bator, Hokus Pokus
Wystawę można oglądać od 15 marca 2013 roku
Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2013 roki
Galeria Strefa A
ul. Stolarskiej 6/9
Kraków

Dodaj komentarz