• 2013-03-12

Nie garb się!

Od 14 marca do 2 czerwca 2013 roku | Kamienica Hipolitów w Krakowie

Nie garb się! jest kolejną wystawą z cyklu Od frontu i od kuchni organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów w Krakowie. Tytuł odwołuje się do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, związanego z surowością obyczajów i miejscem młodego człowieka w hierarchii rodzinnej w XIX i na początku XX wieku. Nauka w drugiej, wychowanie w pierwszej kolejności – ta zasada obowiązywała tak w domu, jak i w szkole.

Pensjonarki, 1889 r., „Nie garb się!", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiał prasowy)

Pensjonarki, 1889 r., „Nie garb się!", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiał prasowy)

Od najmłodszych lat wpajano dzieciom znajomość zwyczajów i obowiązków grzeczności, taktu, przyzwoitego zachowania się w różnych sytuacjach.  Już najmłodsze dzieci uczone były bezwzględnego szacunku dla starszych, zarówno krewnych, jak i obcych, odpowiedniego zachowania się przy stole i w towarzystwie. Na wychowanie młodego człowieka składała się jednak nie tylko nauka dyscypliny, system nakazów i zakazów, ale także ćwiczenia tężyzny ciała, gimnastyka, a w przypadku małych dzieci zabawki, które spełniały funkcję pomocy pedagogicznej.

Wystawa podzielona została na kilka części: wychowanie domowe, szkolne, wychowanie przez sport oraz wychowanie najmłodszych dzieci. Pokazane zostaną sprzęty sportowe takie jak rowery, hulajnogi, zestawy do gry w krykieta i badmintona, sanki, łyżwy i wiele innych. W zaaranżowanej sali lekcyjnej będzie można zobaczyć jakich przyborów i pomocy naukowych używali uczniowie krakowskich szkół, jak wyglądał ówczesny mundurek gimnazjalisty i ubiór panny na pensji.

Przybory pilnego ucznia, „Nie garb się!", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiał prasowy)

Przybory pilnego ucznia, „Nie garb się!", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiał prasowy)

Ciekawym elementem będzie z pewnością Raj dla dzieci, czyli witryna sklepu z zabawkami, jaki w okresie międzywojennym mieścił się przy jednej z krakowskich ulic.  Pokazane zostanie także rzemienna dyscyplina, służąca do wymierzania kary oraz pulpit uczniowski ze specjalną podpórką uniemożliwiającą garbienie się nad książkami. Zwiedzający będą mogli zagrać w popularne w tamtym czasie gry planszowe i zręcznościowe oraz sprawdzić swoje siły w rozwiązywaniu zagadek logicznych.

Wystawa Nie garb się!
Od 14 marca do 2 czerwca 2013 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
Kraków

Dodaj komentarz