• 2013-03-07

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy

Od 5 do 7 kwietnia 2013 roku | Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Przegląd organizowany przez studentów Instytutu Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego już od dziesięciu lat staje się centrum spotkań z filmową etnografią. Jak co roku pokazane zostanie około 20 filmów z różnych zakątków świata – od azjatyckich prowincji, przez polską wieś, po tętniące życiem metropolie.

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd stara się trafić wszędzie tam, gdzie za pośrednictwem oczu i obiektywów najlepszych reżyserów w ciekawy sposób można oglądać ludzi i ich kulturę.

Program:

5 kwietnia:

 • godz. 16.30 – Rozpoczęcie X Przeglądu Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy

Blok Święto, procesja, karnawał:

 • godz. 17.00 – Gorgeous of the evening, 27’ – w wiejskim rejonie Slawonii miejscowi uświetniają karnawał nietypowym konkursem piękności.
 • godz. 17.30 – Looking at themselves – Babaluda luda, 30’ – obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za Babaludę i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.
 • godz. 18.00 – Vasilicari & Trzej Królowie w Sopotni Małej (Filmy PME) 40’ – etnograficzna wycieczka na polską prowincję i do nieco bardziej odległej Macedonii, gdzie widzowie będą świadkami, kolorowych, świątecznych, procesji i korowodów.

Blok Tożsamość:

 • godz. 18.50 – Darkmoon, 54’ – rozmowa przy cieple domowego ogniska staje się dla majańskiej bilingwalnej poetki i młodego niemieckiego filmowca okazją do wspólnej dekonstrukcji sztywnych kategorii, w jakie mieszkańcy meksykańskiego stanu Chiapas są wtłaczani przez postkolonialne władze i turystów z globalnej północy.
 • godz. 19.50 – Wymiary tożsamości Polaków w Gruzji, 27’ – wyprawa do odległej Gruzji by poznać naszych rodaków – Polaków. Uwikłanych w trudne relacje migracji, długotrwałego pobytu w innym społeczeństwie i życia w realiach postradzieckich. Efekt badań terenowych studenta IEiAK UW.
 • godz. 20.35 – Savage Memory, 75’ – Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić, kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.

6 kwietnia:

Blok Muzyka w podróży:

 • godz. 13.00 – Masters of overtone singing, 53’ – muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Jean-Francois Castell wprowadzi widzów w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia.
 • godz. 14.00 – Regressa Urgente, 52’ – historia młodej Kanadyjki, która opuściła Montreal, by spełnić swoje marzenie i zostać śpiewaczką Fado. Pięć lat po wyjeździe kamera towarzyszy jej w trudnym przedsięwzięciu, jakim jest powrót do domu.

Blok Etno szorty I (godz. 15.00-16.00):

 • My kosher shifts, 20’ – co stanie się, gdy młoda liberalna Żydówka zacznie pracę na recepcji w koszernym hotelu dla ortodoksyjnych Żydów? Efekt z pewnością nie będzie trefny, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zadawanie najtrudniejszego pytania: dlaczego?
 • Kok Boru – Wnged Game, 10’ – jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w Kok Boru (czyli Ciąganie Kozła)
 • Toku fenua, 29’ życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy…

Blok W sieci:

 • godz. 16.10 – Flowers at the Window, 50’ – w Internecie można znaleźć strony, gdzie młode afrykańskie dziewczęta poszukują partnerów z Europy. Kim są owe Kobiety? Czy kieruje nimi jedynie naiwność? A może desperacja i chęć ucieczki z biednego kraju? Odpowiedź jak zwykle okaże się o wiele bardziej skomplikowana, gdy uda się wyjść poza ekran komputera i poznać prawdziwe życie dziewczyn z ogłoszenia
 • godz. 17.10 – W Sieci – Money Tree, 35’ – Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać, gdy od rodziny oddziela ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i oddziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach
  Strony: 1 2

Dodaj komentarz