• 2013-03-11

Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland

Od 14 marca 2013 r. do 30 stycznia 2014 r. | Praga, Gdańsk, Łódź

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland – jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Agnieszka Holland dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w Przesłuchaniu (1982) Ryszarda Bugajskiego.

Agnieszka Holland - reżyserka (źródło: materiały prasowe)

Agnieszka Holland - reżyserka (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja stanowi prezentację dorobku filmowego Agnieszki Holland, która sławę i popularność w polskim i światowym kinie zawdzięcza m.in. takim filmom jak: Aktorzy prowincjonalniGorączkaGorzkie żniwa, Europa EuropaOlivier OlivierTajemniczy ogródCałkowite zaćmieniePlac WaszyngtonaTrzeci cudW ciemności.

Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Pana Andrzeja Wajdy, HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością Agnieszki Holland. Obecnie jest w posiadaniu jednego z największych na świecie zbioru plakatów filmowych do filmów Agnieszki Holland. Udało się już zgromadzić plakaty japońskie, amerykańskie, niemieckie, włoskie, czeskie, izraelskie również polskie i francuskie, które zaprezentowane zostaną na wystawie. Już sama ich prezentacja stanowi niezwykle atrakcyjną cześć ekspozycji.

Wystawie będzie towarzyszyła publikacja Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland wydana w wersji polsko – angielskiej, która ukaże się w czerwcu br.

Zgromadzony przez Muzeum Kinematografii w Łodzi materiał dotyczący twórczości Agnieszki Holland oraz rosnące zainteresowanie jego prezentacją w Europie stały się powodem przygotowania objazdowej anglojęzycznej ekspozycji poświęconej Reżyserce.

Agnieszka Holland urodziła się 28. 11. 1948 roku w Warszawie, studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym FAMU w Pradze [Filmová a Televizní Fakulta Akademie Muzických Umĕní], który ukończyła w 1971 roku. Po studiach wróciła do Polski i pracę w filmie rozpoczęła jako asystentka Krzysztofa Zanussiego przy Iluminacji (1972), od początku też związała się z Zespołem Realizatorów Filmowych X Andrzeja Wajdy, w którym debiutowała filmem telewizyjnym Wieczór u Abdona (1975). Na kinowy debiut reżyserski czekała do 1978 roku. Nakręciła wówczas Aktorów prowincjonalnych – jeden ze sztandarowych obrazów nurtu kina moralnego niepokoju, który przyniósł jej nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1980 roku, otwierając tym samym długą listę nagród w jej dorobku.

Samodzielnie lub z Laco Adamikiem reżyserowała wiele sztuk teatralnych oraz widowisk telewizyjnych.

W 1981 roku wyemigrowała do Francji. Pierwszym zagranicznym filmem, który zrealizowała za granicą były Gorzkie żniwa. Film został nakręcony w 1985 roku w Berlinie u Artura Braunera. Obraz odniósł wielki sukces, otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Drugą nominację do Oscara Agnieszka Holland otrzymała w 1991 r. za zrealizowany również u Artura Braunera film Europa Europa, tym razem w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Agnieszka Holland jest także autorką scenariuszy do filmów innych reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy: Bez znieczulenia, Danton, Miłość w Niemczech, Korczak, Yurka Bogayewicza Anna, Feliksa Falka Enen. Współpracowała także z Krzysztofem Kieślowskim: była konsultantem scenariuszy przy Trzech kolorach: Czerwonym i Białym natomiast przy Niebieskim współautorką.

Reżyserka ma na swoim koncie również kilka epizodycznych ról filmowych. Zagrała m.in. sekretarkę w Bliźnie Krzysztofa Kieślowskiego (1976), więźniarkę – komunistkę w Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego (1981), reżyserkę w Zdjęciach próbnych (1976), które wyreżyserowała wraz z Pawłem Kędzierskim i Jerzym Domaradzkim oraz kobietę na dworcu Centralnym w Boisku bezdomnych (2008) w reżyserii Kasi Adamik.

Od wielu lat pracuje zarówno w kraju jak i za granicą. Bogata jej filmografia obejmuje m.in. takie obrazy, jak: Zabić księdza, Olivier, Olivier, Tajemniczy ogród, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud, Strzał w serce, Julia wraca do domu, Kopia mistrza oraz Janosik. Prawdziwa historia. Wcześniej, przed wyjazdem z Polski, nakręciła filmy, które na trwałe wpisały się w dorobek polskiej kinematografii: Zdjęcia próbne, Aktorzy prowincjonalni, Gorączka czy Kobieta samotna.

W filmach, które reżyserowała, wystąpiła czołówka polskich i światowych aktorów.

Przetłumaczyła z języka czeskiego powieść Milana Kundery Nieznośna lekkość bytu (1984).

„Zdjęcia próbne”, reż. Agnieszka Holland - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Zdjęcia próbne”, reż. Agnieszka Holland - plakat (źródło: materiały prasowe)

Poza kinem Agnieszka Holland jest także zaangażowana w produkcje telewizyjne. W 2007 roku wyreżyserowała, wspólnie z córką Kasią Adamik oraz siostrą Magdaleną Łazarkiewicz, polski serial telewizyjny o tematyce politycznej Ekipa. Ma w dorobku reżyserskim polskie i zagraniczne seriale lub odcinki seriali, m.in.: Upadłe anioły, Prawo ulicy, Dowody zbrodni, Janosik. Prawdziwa historia i Dochodzenie.

David Simon, autor serialu Prawo ulicy zaprosił Agnieszkę Holland do współpracy przy swoim kolejnym projekcie Treme. Za reżyserię pilotażowego odcinka tego serialu zatytułowanego Do You Know What It Means została nominowana w 2010 roku do nagrody Emmy.

„Europa, Europa”, reż. Agnieszka Holland - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Europa, Europa”, reż. Agnieszka Holland - plakat (źródło: materiały prasowe)

W 2011 roku po raz trzeci otrzymała nominację do Oscara za film W ciemności w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. W 2012 roku nakręciła dla czeskiego operatora HBO trzyczęściowy film Gorejący krzew poruszający najważniejsze przeżycia ze swojej młodości: zdławieniu wolności w Czechosłowacji po Praskiej Wiośnie w 1968 roku i sowieckiej interwencji. Premiera odbyła się w styczniu 2013 roku w Pradze.

Patronat honorowy wystawy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  • Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
  • Konsultacje: Irena Rybczyńska – Holland, Krystyna Krauze
  • Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
  • Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wystawa Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland
Od 14 do 22 marca 2013 roku
20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy FebioFest w Pradze

Pierwsza polska odsłona wystawy nastąpi podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 w dn. 10.09. – 27.10.2013 r.
Następnie ekspozycja zostanie pokazana w Muzeum Kinematografii w Łodzi ( 14.11.2013 – 30.01.2014).

Współorganizatorem prezentacji w Gdyni jest Miasto Gdynia i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.

Dodaj komentarz