• 2013-04-29

1 Salon ART.UPCYKLING.PL

Od 7 do 20 maja 2013 roku | Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

1 Salon ART.UPCYKLING.PL organizowany jest z myślą o tych, którzy w upcyklingu znajdują inspirację, pomysł na życie, pracę, twórczą ekspresję, czy po prostu sposób na ubarwienie sobie codzienności. To takim osobom oddana zostanie przestrzeń katowickiego Ronda Sztuki, otwartą na pomysłowość, wrażliwość i oryginalność. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego Salon ma zachęcić zarówno twórców, jak i odbiorców.

Robert Dudek – Kuszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Dudek – Kuszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trwającego przez dwa tygodnie Salonu zaprezentowane zostaną prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. W ich rękach zwykłe przedmioty przestają być zwykłymi przedmiotami. Wyjęte ze swojego naturalnego otoczenia, pozbawione starych znaczeń zyskują nowe funkcje i działanie.

Manipulacja przedmiotem i jego kontekstem nie jest nowym zjawiskiem. Pojawiła się w sztuce na początku XX wieku, a proces adaptowania przedmiotów codziennego użytku, śmieci, rzeczy znalezionych czy jednorazowych stał się znakiem czasów. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że odnawianie i przerabianie to również stary jak świat efekt konieczności, wynikającej z niedostatku, a nie tylko artystycznej kontestacji czy buntu.

Jak większość zjawisk kulturowych upcykling stanowi odzwierciedlenie rozlicznych procesów, które przenikają się i w różnych punktach na mapie mają wiele twarzy. Wpisuje się w kierunek działań zmierzających w stronę zrównoważonego projektowania – filozofii odpowiedzialności za środowisko naturalne, ograniczania konsumpcji w myśl zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Jest odpowiedzią twórców na wszechobecny zalew naśladownictwa i tandety produkowanej bezmyślnie i wdzierającej się zewsząd i wszędzie również do designerskich wnętrz i magazynów upowszechniających tzw. dobry styl.

W sensie estetycznym nie ma, wbrew pozorom, wiele wspólnego z szarością i brudem śmietnika. To eksplozja radośnie powstających przedmiotów użytkowych, obrazów i różnych form przestrzennych, które sygnalizują pragnienie powrotu do harmonii.

Magda Falkiewicz, Stefania Jablonska, Joanna Jagusztyn, Dorota Kwiecień, kazimierz316 – HiHeels (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Falkiewicz, Stefania Jablonska, Joanna Jagusztyn, Dorota Kwiecień, kazimierz316 – HiHeels (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród wystawionych na Salonie projektów będzie można zobaczyć m.in. biomorficzne struktury Tomasza Wójcika (Wytwórnia 21), fotel z plastikowej beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy fotel ze starej budki telefonicznej zespołu CablePower. Odwiedzający będą mogli podziwiać skomplikowane kompozycje z odpadów biurowych autorstwa Roberta Dudka, pojawi się iluzoryczna instalacja sufitowa Aleksandry Zaorskiej wykonana z odpadów technologicznych. Na wystawie pojawią się zestawienia np. fotel z siedziskiem i oparciem z nart Magdaleny Rusak i Krzysztofa Lipińskiego czy wieszak z obcasów Magdaleny Falkiewicz. Ponadto akcesoria kuchenne, biżuterię, lampy….

Odwiedzający wystawę będą mieli szansę wziąć udział w warsztatach, podczas których zaproszeni twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. Propozycja jest różnorodna, skierowana dla dorosłych i dla dzieci. Będzie można urozmaicić swoją wiedzę i przełamać przyzwyczajenia w wielu obszarach.

Fotografujący przekonają się jak może działać upcyklingowe studio fotograficzne, będzie można zobaczyć też niestandardowe metody tworzenia biżuterii, ubiorów, rozmaitych drobnych przedmiotów, orgiami, a nawet fryzur. W naszym założeniu zabawa przeplata się ze zdobywaniem wiedzy dlatego również naukowcy opowiedzą o ciekawych zjawiskach związanych z odpadami i z tym jak sobie z nimi radzić.

ZetpeteDizajn – Maciek Pawelski – teleLAMPAfon (źródło: materiały prasowe organizatora)

ZetpeteDizajn – Maciek Pawelski – teleLAMPAfon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawie i warsztatom towarzyszyć będą inne wydarzenia m.in. projekcje krótkich filmów poświęconych tematyce upyklingowej oraz spotkania z twórcami urozmaicone projekcjami slajdów.

Gość z zagranicy – Veronika Zapletalova – czeska rzeźbiarka i fotograf zaprezentuje podczas wieczoru autorskiego cykl fotografii pt. Chatařství opublikowany w książce pod tym samym tytułem. Będzie to obszerny dokument fotograficzny pokazujący czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych.

W Noc muzeów wyemitowany zostanie nominowany do Oskara dokumentalny film Śmietnisko (reż. Lucy Walker, Karen Harley) opowiadający o znanym artyście brazylijskiego pochodzenia, który wyjeżdża na największe śmietnisko świata w Rio de Janeiro i tam realizuje wielkoformatowy projekt artystyczny z udziałem catadores.

Upcykling (spolszczona wersja terminu upcycling) oznacza proces przetwarzania materiałów, odpadów i rzeczy zużytych lub niepotrzebnych, które zwykle trafiają na śmietnisko – w produkty pełnowartościowe. To umiejętność nadawania przedmiotom nowej funkcji użytkowej lub wartości artystycznej w stosunku do ich pierwotnego przeznaczenia. Upcykling może też być zabawą, sposobem na rozwijanie wyobraźni i przełamywanie schematów.

M4MStudio – fotel (źródło: materiały prasowe organizatora)

M4MStudio – fotel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Terminu upcycling po raz pierwszy użyto w 1994 roku. Jego idea została później opisana przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta w książce pt. Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (2002). Autorzy publikacji stwierdzili, że celem upcyclingu jest zapobieganie marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów poprzez wykorzystywanie już istniejących, co może ograniczyć konsumpcję nowych, nieprzetworzonych surowców i w rezultacie spowoduje redukcję zużycia energii, zanieczyszczenia powietrza i wody oraz emisji gazów cieplarnianych.

Swoje prace na wystawie pokażą: Kasia Barc (KreatywnaKasia), Karolina Chmiel, Robert Dudek, Ekoista, Magda Falkiewicz, Aleksandra Grabara (Padupadu), Stefania Jablońska, Joanna Jagusztyn, Andrzej Kania (KiteDesign), Bogdan Kosak, Maja i Marek Kostykiewicz (CablePower), Agnieszka Krasowska & Adam Maroszek (Modern Line), Wiola Kurtok, Dorota Kwiecień, Krzysztof Lipiński (UPdeco), Agnieszka Lisiecka-Legierska, Agnieszka Markiewicz-Burek (Taaagu), Ewa Michalska, Aleksandra Munzar (Dolce Luce), Katarzyna Nowak, Jolanta Ogrodzka, Maciek Pawelski (Zetpete Dizajn), Paulina Paździera, Małgorzata Pękala (Małgorzata Pękala Design), Patrycja Pyzalska (Padupadu), Robert Pludra i Jakub Sobiepanek, Martyna Rusak (UPdeco), Patka Smirnow, Jakub Sobiepanek, Kamil Śliwka, Spokostudio, Studio 6×6, Konstancja Tanjga, Barbara Turska-Knyziak (Barborka Dizajn), Tomek Wójcik (Wytwórnia 21), Anna Zagórska, Aleksandra Zaorska, Justyna Żak.

Anna Zagórska – miseczki kolorowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Zagórska – miseczki kolorowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

1 Salon ART.UPCYKLING.PL
7- 20 maja 2013 r.
Wernisaż: 7 maja 2013 r., godz. 18:00
Galeria Rondo Sztuki
Katowice

Dodaj komentarz