• 2013-04-09

Koncert Krzysztofa Pełecha

20 kwietnia 2013 roku | Stara Giełda we Wrocławiu

Krzysztof Pełech jest laureatem szesnastu krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych oraz autorem kilkunastu płyt nagranych w składach kameralnych i solo. Jego ulubionym repertuarem jest muzyka hiszpańska i latynoamerykańska, dlatego podczas recitalu w Starej Giełdzie wykona między innymi utwory Francisco Tárregi, Jorge Morela, Isaaca Albéniza, Sebastião Tapajósa i Ulissesa Rochy. Chociaż południowe brzmienia zdominują program koncertu, to jednak w całości go nie wypełnią. Akcentami urozmaicenia będą fingerstyle’owe kompozycje Pata Kirtley’a i ponadczasowe utwory Jana Sebastiana Bacha.

Krzysztof Pełech i Tommy Emmanuel, Festiwal GITARA 2011, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Pełech i Tommy Emmanuel, Festiwal GITARA 2011, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe)

20 kwietnia w klubie Stara Giełda we Wrocławiu odbędzie się koncert Krzysztofa Pełecha w ramach cyklu Podróże po Strunach im. Marka Długosza. Koncert zdominowany będzie przez muzykę hiszpańską i latynoamerykańską.

Ideą cyklu Podróże po Strunach im. Marka Długosza jest prezentowanie różnorodnego repertuaru na gitarę wywodzącego się z różnych kultur i epok, a także promowanie utalentowanych gitarzystów. Podróże po Strunach są jednym z najstarszych wrocławskich wydarzeń gitarowych, organizowanym, z przerwami, od 2001 roku.

Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami. Występował w Filharmonii Berlińskiej z Berlińską Orkiestrą Festiwalową. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Emiratach Arabskich, Singapurze, Indonezji, Malezji, Meksyku, Argentynie i Chile.

Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami (Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Marek Pasieczny, Robert Kurdybacha) i gitarzystami (m.in. Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel, Joscho Stephan). Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie Gitarowy Top ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny Gitara i Bas Krzysztof Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+ , a także inicjatorem i szefem artystycznym Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej (dawnego Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej). Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Krzysztof Pełech, lutnia, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Pełech, lutnia, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe)

Ostatnio w katalogu firmy DUX ukazała się płyta zawierająca m.in. słynne Concierto de Aranjuez w wykonaniu Krzysztofa Pełecha i orkiestry Filhamonii Narodowej.

Krzysztof Pełech – koncert w ramach cyklu Podróże po Strunach im. Marka Długosza
20 kwietnia 2013 roku
Stara Giełda we Wrocławiu

Dodaj komentarz