• 2013-04-30

Magazyn LUXUS

Od 10 maja do 2 września 2013 roku | Muzeum Współczesne Wrocław

Grupa LUXUS, mimo, że legendarna, wciąż pozostaje najmniej rozpoznaną przez krytykę i historię formacją artystyczną powstałą w latach 80. Teraz szykują uruchomienie Magazynu LUXUS w Muzeum Współczesnym Wrocław, który pozwoli wszystkim chętnym przechować ich najcenniejsze skarby w czasach zagłady.

Magazyn LUXUS, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn LUXUS, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyli szybko, kochali mocno i… dobrze się miewają. LUXUS – legendarna grupa artystyczna z Wrocławia, której działalność rozpoczęła się w latach 80. Wyrosła na fali fermentu stanu wojennego; jeszcze na studiach w PWSSP w kpiarski, przewrotny sposób kontestowała szarą rzeczywistość schyłku PRL-u. Jej członkowie nie chcieli walczyć o wolność, tylko z niej korzystać, dlatego założyli swoje własne pismo, które wydawali w systemie składkowym. Na zadrukowanym papierze komputerowym, wynoszonym nielegalnie z Zeto przez jednego z przyjaciół, każdy kto chciał odbijał szablony, linoryty, albo po prostu bazgrolił pisakiem.

Znakami rozpoznawczymi grupy były również obrazy pożerające porfuzją barw, utrzymane w halucynacyjnym klimacie oraz instalacje z kartonów i przedmiotów codziennego użytku, będące często scenografiami koncertów muzyki punk i reggae. Każdy występ LUXUS-u był rodzajem specjalnego show, który ściągał rzesze młodych, zbuntowanych ludzi.

W latach 90., gdy polski rynek zalał potop tandentnych towarów masowej produkcji, grupa LUXUS jako pierwsza zaczęła dostrzegać niebezpieczeństwa turbo-kapitalizmu i swymi akcjami dowcipnie komentowała urzeczywistniające się marzenia powszechnego dobrobytu wynikającego z wolnorynkowej gospodarki.

Magazyn LUXUS, zin nr 4, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn LUXUS, zin nr 4, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

LUXUS istnieje cały czas formalnie, bo nigdy się nie rozwiązał. Artystycznie istnieje teraz, bo dostał propozycje zrobienia wystawy i to po raz pierwszy od 25 lat. W latach 90. Nagle o nas zapomniano, a raczej zmiotło nas tornado w postaci sztuki krytycznej. Od czasu naszej ostatniej wspólnej wystawy zachowały się nasze relacje towarzyskie, a nierzadko przyjacielskie, ale artystycznie zaczęliśmy uprawiać swoje własne ogródki, co było naturalne wobec braku wspólnych działań. Teraz, po latach, wspólna wystawa to dla mnie duży eksperyment z fascynującym ryzykiem klęski.

Jerzy Kosałka

Po latach w przekształconym na magazyn schronie przy placu Strzegomskim, będącym tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, grupa LUXUS składa to wszystko, co chciałaby uchronić przed degrengoladą związaną z powszechnym kryzysem, zarówno materialnym, jak i duchowym – swoje prace, te starsze jak i całkiem nowe, archiwa i pamiątki, drogocenne precjoza, ale, również wartość wolności, która od zawsze leżała u podstaw wszelkich ich działań.

„Prawica – lewica – dialog”, 1991, z kolekcji DTZSP (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Prawica – lewica – dialog”, 1991, z kolekcji DTZSP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn LUXUS, Manifest:

Od ponad trzydziestu lat grupa LUXUS skupia swoją aktywność na gromadzeniu, pomnażaniu i zabezpieczaniu wszelkich przejawów dobrobytu i szczęścia. Działalność ta nie dotyczy tylko przedmiotów, ale też myśli i idei oraz wyabstrahowanych stanów emocjonalnych. Żyjemy w pięknym i doskonałym świecie. Mamy mieszkania i samochody, złote pierścionki na palcach i obrazy na ścianach. Mamy kredyty i wakacje za granicą, gdzie znacznie biedniejsi od nas ludzie starają się nam przypodobać i odebrać nasze pieniądze. Mamy coraz cieplejszy klimat i brak wojny na naszym terytorium. Jednak świat, jaki znamy, nieuchronnie zmierza ku zagładzie, negując własną doskonałość. Chociaż każdy z nas pragnie być bogaty, zdrowy i szczęśliwy to jednak jako ludność robimy wszystko, żeby to zepsuć.

Grupa LUXUS jednak heroicznie stara się z tym walczyć. Chcemy świata pięknego, w którym wszyscy będą szczęśliwi i to na swój, dowolnie wybrany sposób. A tu nadchodzi kryzys. Bogaci będą się bogacić, biedni biednieć, a apogeum tych wydarzeń będzie miało miejsce między majem a wrześniem 2013 roku. Zwiastuje to zarówno sytuacja na giełdzie, jak i trąby powietrzne, wysychanie rzek oraz coraz dziwniejsze znaki na niebie i aktywność. W związku z tym planujemy utworzenie w centrum Wrocławia olbrzymiego magazyny, który pozwoli wszystkim chętnym przechować swoje najcenniejsze skarby w czasach zagłady. Na magazyn zostaną zaadoptowane pomieszczenia schronu przy ulicy Legnickiej, będącego obecnie siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław.

Przechowamy troskliwie wszystko, od cennych kruszców i kamieni szlachetnych, przez zapasy żywności, a nawet dzieła sztuki. Przygotowane zostaną specjalne pomieszczenia, rampy rozładunkowe, winda dla towarów wielkogabarytowych oraz profesjonalna pomoc, przygotowana do oceny i wyceny dóbr luksusowych. Znajdzie się też miejsce na przechowanie wszelkich niematerialnych przejawów luksusu. Dysponujemy fachowym przygotowaniem zawodowym, żeby również powierzonym nam ideom i myślom nadać kształt materialny. Sam obiekt jest w pełni bezpieczny. Dowodem na to jest fakt, że przetrwał w stanie nienaruszonym oblężeniu Festung Breslau, lata demokracji socjalistycznej oraz gwałtowny rozwój kapitalizmu.

Magazyn LUXUS, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn LUXUS, Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorzy: Anna Mituś i Piotr Stasiowski

Magazyn LUXUS
Wernisaż: 10 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 września 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
Pl. Strzegomski 2a
Wrocław

Dodaj komentarz