• 2013-04-03

Magdalena Moskwa, Cielesność obrazu

Od 19 kwietnia do 2 czerwca 2013 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Wystawa Magdaleny Moskwy Cielesność obrazu z założenia koncentruje się na najnowszych pracach artystki, przygotowanych specjalnie na prezentację w Wozowni. Obrazy te – wykonywane jak zwykle w przypadku twórczości Moskwy – niezwykle skrupulatnie na bazie dawnych, bardzo czasochłonnych technik malarskich, utożsamiają podobrazie z wyobrażeniem skóry, na której rysują się żyły, rany, organiczne otwory przechodzące na wskroś desek i intrygujące swoją naturalnością.

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Można powiedzieć, że wobec tych obrazów widz jest konfrontowany ze specyficzną cielesnością nie tylko przedstawionych motywów, lecz również samych obrazów. Odbiorca, percypujący obraz tego rodzaju, napotyka – jak skonstatowali David Freedberg i Hans Belting – organiczną obecność i stopniowo dąży do ustanowienia żywej cielesności, finalnie dostrzegając ciało obrazu.

Ten nowy w dorobku artystki typ malarstwa zostanie pokazany w kontekście typowych dla niej prac, bazujących na ikonografii religijnej, malarstwie wotywnym, formach relikwiarzowych i portrecie trumiennym. Postacie ukazane na obrazach Moskwy są zawieszone w nieokreślonej przestrzeni – jakby unosiły się w powietrzu, leżały lub wręcz przeciwnie stały frontalnie vis á vis odbiorcy – przypominając funeralne wizerunki, pozostając na pograniczu życia i śmierci, jakiegoś omdlenia czy nieprzytomności.

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emocjonalne zaangażowanie, graniczące z doznaniami wobec typowego abjektu, które widz może odczuwać na widok prac Moskwy, wynika nie tylko z charakteru przedstawień i stosowanej kolorystyki, lecz także z egzystowania na granicy płaskości i reliefowości, uzyskanej dzięki stosowaniu kredowej zaprawy i wprowadzaniu przestrzennych elementów takich jak koronki czy struktury przypominające narządy wewnętrzne. W Wozowni dodatkowym atutem wystawy będzie obecność blatu, przypominającego stół operacyjny przeznaczony do zabiegów chirurgicznych, dzięki obecności którego możliwy staje się wgląd w sam warsztat artystki i tajemniczą alchemię procesu kreacji: od pustego podobrazia po prawie gotowy obraz. [Marta Smolińska]

Marta Smolińska

Magdalena Moskwa urodziła się w 1967 roku. Ukończyła PWSSP w Łodzi. Otrzymała dyplom (1996) w Pracowni Malarstwa prof. Marka Wagnera i w Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ubrań unikatowych. Należy do Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, fotografią, haftem i projektowaniem ubrań unikatowych, m.in. zaprojektowała kostiumy do Makbeta w reżyserii M. Grzegorzka dla Teatru im. Jaracza w Łodzi. W Wozowni prace artystki można było oglądać przy okazji prezentacji m – Łódź identyfikacja w 2005 roku.

Kuratorka: Marta Smolińska

Magdalena Moskwa, Cielesność obrazu
Wystawę będzie można oglądać od 19 kwietnia do 2 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR