28. Dni Sztuki Współczesnej

Od 17 do 26 maja 2013 roku | Białystok

Dni Sztuki Współczesnej to festiwal, który składa się z unikatowych prezentacji teatru, tańca, video, fotografii, nowych mediów, literatury, muzyki i street artu (cykl ESSA – East Side Street Art), które rzadko można oglądać w Białymstoku lub tej części Polski. DSW wyznaczają nowe trendy i ukazują fuzje gatunków. Często jako pierwsze w całym regionie przecierają szlaki kolejnym nietypowym realizacjom tego rodzaju.

Mela Koteluk (autor: materiały prasowe organizatora)

Mela Koteluk (autor: materiały prasowe organizatora)

W tym roku hasłem przewodnim są Przestrzenie swobody i ich interpretacje: formy celebrowania wolności i swobody, poszukiwania własnego miejsca, własnej drogi do samorealizacji, ucieczki przed brutalnym światem do własnego azylu (którym bywają wspomnienia, konkretne miejsca, dom, praca), różnorodne strategie oporu przed ograniczeniami ze strony oczekiwań i nacisków społeczeństwa, najbliższego otoczenia itd.

W tym roku wystąpią m.in.: Pablo Palacio/Muriel Romero (po raz pierwszy w Polsce), Iuliana Vilsan (Rumunia / pierwsza przekrojowa prezentacja jej twórczości), Teatr Młodych Piatra Neamţ (Rumunia), Teatr Malabar Hotel (premiera), Ewelina Ciszewska, słynne Karbido z najnowszym projektem inspirowanym twórczością Johna Cage’a, Teatr Nowy w Krakowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (+ spotkanie z twórcami i autorem tekstu sztuki, białostoczaninem Robertem Jaroszem), MUMA – Multi_Universe_Monsters_Attack (multimedialny performance), Red Emprez – koncert (premierowy materiał z planowanej nowej płyty w specjalnym, dużym składzie na żywo), a także w ramach cyklu ESSA – dwoje artystów z czołówki niemieckiej sceny streetartowej i innych państw.

Pablo Palacio/Muriel Romero Stocos (2011)

25 maja 2013 roku, godz. 19.30, Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, ul. Wołodyjowskiego 1; czas: 50 minut + spotkanie z twórcami

Stocos to trzecia część trylogii skupiającej się na analizie i rozwoju interakcji pomiędzy ruchem dźwiękowym i ruchem tanecznym wewnątrz trójwymiarowych przestrzeni dźwięku. W spektaklu Muriel Romero i Pablo Palacio współpracują z artystą multimedialnym i badaczem sztucznej inteligencji Danielem Bisig.

Stocos tworzy trójwymiarową przestrzeń, w której współistnieją byty rzeczywiste i sztuczne. Przy tworzeniu ruchów tanecznych, kompozycji muzycznych i obrazów Stocos bazuje na procesie stochastycznym i na komputerowej symulacji. Scena staje się wówczas żywo reagującym środowiskiem, którego właściwości wizualne jak i akustyczne wychodzą z interakcji między tancerzami, stochastyczną syntezą dźwięku i symulacją komputerową.

 • Pomysł: Pablo Palacio y Muriel Romero
 • Choreografia: Muriel Romero
 • Występują: Begoña Quiñones y Muriel Romero
 • Kompozycja muzyczna: Pablo Palacio
 • Interaktywne materiały wizualne i symulacje komputerowe: Daniel Bisig
 • Produkcja: Muriel Romero i Pablo Palacop
 • Koprodukcja: Mercat de las Flors, Comunidad de Madrid
 • Pomoc: Instituto Cervantes, Teatros del Canal (Madryt, Hiszpania), Hebel Halle (Heidelberg, Niemcy), El Graner (Barcelona, Hiszpania), Festival VAD (Girona, Hiszpania)
Pablo Palacio i Muriel Romero, Hiszpania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pablo Palacio i Muriel Romero, Hiszpania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii Iuliana Vilsan – Scenografie teatralne

Galeria Białostockiego Teatru Lalek, ul. Kalinowskiego 1, Białystok; Białostocki Ośrodek Kultury
Wernisaż: 24 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 czerwca 2013 roku

 • Autorzy fotografii: Radu Afrim, Bogdan Stanga, Michaela Jipa, Alexandru Boicu
 • Scenografia: Iuliana Vilsan

Będzie to pierwsza indywidualna prezentacja scenografii Iuliany Vilsan, zainicjowana przez organizatorów 28. Dni Sztuki Współczesnej z Białostockiego Ośrodka Kultury. Prace Iuliany Vilsan sfotografowali uznani rumuńscy fotograficy. Wśród nich jest także sam Radu Afrim – ceniony reżyser i artysta fotografik, reżyser spektaklu Pan Paweł.

Karbido, Table Around Cage – audio performance/koncert

19 maja 2013 roku o godzinie 18.00; Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14, Białystok

Stolik to najsłynniejsza realizacja Karbido – blisko godzinny audio-performance grany na specjalnym, elektroakustycznym, drewnianym stole. Prototypowy instrument Stolik, wymyślony i zbudowany przez muzyków, jest unikatowym urządzeniem dźwiękotwórczym o niepozornych wymiarach 125x125x90 cm. Klonowy blat niczym afrykański balafon, dwa pudłofony, atrapa didgereedoo, flet pasterski, 5-strunowa cytra, 4-strunowa gitara, 2-strunowy bas, dwa monochordy, a to połączone całym systemem mikrofonów i przetworników sprawia, że dzięki każdemu dotykowi stół staje się żywym instrumentem, skłaniającym do eksperymentów.

Spektakl „maria s.”, fot. Robert Baliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „maria s.”, fot. Robert Baliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

maria s. – spektakl Eweliny Ciszewskiej z muzyką Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego

22 maja 2013 roku o godzinie 18.00; Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14, Białystok

 • Obsada: Ewelina Ciszewska
 • Głos matki: Mirosława Lombardo
 • Scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska
 • Muzyka: Włodzimierz Kinior Kiniorski
 • Reżyseria świateł: Robert Baliński
 • Animacje: Jakub Lech
 • Scenografia: Ewelina Ciszewska
 • Wykonanie sukni: Teresa Mak, Ilona Szurkowska, Jerzy Makowski, Leszek Nowak
 • Czas trwania: 55 min. + wykład

maria s. to krótka historia trzech kobiet: pracującej w muzeum Marysi, matki, która ją kontroluje i Marii Stuart, przy której ludzie robią sobie zdjęcia. To rzecz o przenikaniu, kobiecości i wzajemnym uzależnieniu; o azylu, wolności i odskoczni od codzienności, która wymaga i oczekuje zbyt wiele.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz