Akademia Otwarta

Od 6 do 13 czerwca 2013 roku | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Akademia Otwarta corocznie przyciąga wielu warszawiaków zainteresowanych prezentacją dorobku najmłodszego pokolenia artystów. Impreza skierowana jest również do ogólnopolskiego środowiska twórczego oraz miłośników sztuki. W poprzedniej edycji Akademii Otwartej wzięło udział ponad 2000 gości.

Zespół Tres.B. (źródło: dzięki uprzejmości zespołu Tres.B.)

Zespół Tres.B. (źródło: dzięki uprzejmości zespołu Tres.B.)

Od 6 do 13 czerwca we wszystkich budynkach Akademii pracownie zamienione będą w ogólnodostępne galerie prac studenckich. Poza możliwością obcowania ze sztuką studencką, Akademia Otwarta to również święto studenckie – żywe i wesołe. Daje okazję do zaprezentowania ruchu studenckiego warszawskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni zaprzyjaźnionych Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Odbywające się w ramach Akademii Otwartej koncerty, happeningi, performance zachęcają publiczność do odwiedzania wystaw w budynkach ASP.

Głównym wydarzeniem Akademii Otwartej jest koncert organizowany 6 czerwca na dziedzińcu Uczelni, podczas którego zaprezentują się zespoły studenckie. Przewidziano również występ dwóch gwiazd.

Zespół Tres.B. – grupa założona w Danii przez Misię Furtak, Oliviera Heima oraz Thomasa Etita. W 2011 zespół zdobył Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, a w 2012 został laureatem Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna. Zespół będzie promował trzecią płytę 40 winks of curage.

Rykarda Parasol – artystka pochodząca z San Francisco. Występ będzie częścią trasy koncertowej promującej trzecią płytę artystki Against the Sun. Pierwszym pełnowymiarowym albumem był wydany w Europie Our Hearts First Meet w 2008 r. (Glitterhouse). Wydany w 2009 r. w USA drugi album For Blood And Wine ugruntowuje jej pozycję jako czołowej przedstawicielki sceny folk/ rock noir i przywołuje porównania z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, John Cash, Lou Reed, a od strony literackiej jej mroczne opowieści porównywane są do prozy Williama Faulknera i poezji Christiny Rosetti. Najbliższe miesiące (maj-lipiec) Rykarda poświęci na promocję albumu w Europie (Polska, Niemcy i Francja).

Akademia Otwarta, plakat, ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia Otwarta, plakat, ASP w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

O pierwszym singlu z płyty Rykarda pisze:

Poczucie humoru, jakie rozwijamy w sobie w dzieciństwie, pomaga nam unikać emocjonalnego zranienia i sytuacji, w których odczuwamy dyskomfort. Talent do obserwacji absurdów życia może się przejawiać zarówno w piosenkach, jak i w żarcikach opowiadanych na przyjęciu towarzyskim. W dorosłym życiu w dalszym ciągu posiłkuję się piosenką i poczuciem humoru, aby osłodzić sobie gorzkie, trudne do przełknięcia prawdy.

Zazwyczaj sprawdza się to jako metoda radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Co do samej piosenki, powiem tyle, że mierzy się z ukrytymi wątpliwościami, jakie nachodzą nas przed podjęciem decyzji oraz z siłami rządzącymi pewnymi mechanizmami. W tym przypadku jednak spotyka nas więcej bólu niż śmiechu… O ile oczywiście weźmiecie ją na poważnie. Jeśli zechcecie potraktować ją jak żart, pamiętajcie, że to tylko piosenka.

Akademia Otwarta
Impreza odbędzie się od 6 do 13 czerwca 2013 roku
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz