• 2013-05-27

Hydro Active City

Od 31 maja do 2 czerwca 2013 roku | Gdańsk

Pierwiastek aktywny w ramach wystawy Hydro Active City wymagał od artystów stworzenia prac, które angażują widza, a nie jedynie stawiają go w sytuacji biernego odbioru. Prace te w naturalny sposób wpiszą się w tkankę miejską i ożywią odcinek Gdańska, biegnący wzdłuż kanału rzeki Raduni, pomiędzy ulicami Heweliusza i Krosna.

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Woda jest elementem, który jednocześnie łączy i dzieli wszystkich partnerów projektu ART LINE, w ramach którego przeprowadzono konkurs. Motyw ten stał się naturalnym źródłem inspiracji do poszukiwania artystycznych prac hydroaktywnych, rozumianych jako inspirujące się wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym.

Konkurs zorganizowany został przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach międzynarodowego projektu artystycznego ART LINE. Spośród 50 zgłoszeń konkursowych z Polski, Szwecji, Niemiec, Litwy, Rosji i Danii, międzynarodowe jury wybrało projekty, które zostaną zrealizowane i zaprezentowane na wystawie:

 • Little Ice Age, Olgi Warabidy & Mariusza Samóla (Polska)
 • Message in a bottle, Macieja Wojnickiego (Polska)
 • Water Memory, Piotra Wyrzykowskiego (Polska)
 • Post-Fishing Post, Justinasa Gaigalasa i Rytisa Urbanskasa (Litwa) – wyróżnienie

Wystawie pokonkursowej Hydo Active City towarzyszyć będzie Festiwal Form Digitalnych, prezentujący w przestrzeni publicznej interaktywne instalacje inspirowane wodą. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy zaprosili trójmiejskich artystów, m.in. Iwonę Zając, Marcina Dymitera, Alinę Żemojdzin i Artura Trzcińskiego, Kamilę Chomicz, Honoratę Martin, Hertzshmertz i Ebola Ape, Jerzego Mazzolla i Fluidacje, C4030.

Prace prezentowane będą widzom w godzinach popołudniowych, a każdy dzień zakończy wieczorna niespodzianka artystyczna. Uczestnicy są zachęcani do przynoszenia własnych tabletów oraz smartfonów (przygotowane aplikacje działać będą w systemie Android). Dla widzów nie posiadających takich urządzeń, organizator zapewni sprzęt, umożliwiający udział w wystawie.

Maciej Wojnicki, Message in a bottle jest interaktywnym przedsięwzięciem artystycznym, opartym na zaprojektowanym specjalnie w tym celu narzędziu komunikacyjnym, łączącym aplikację na system Android oraz stronę WWW. Projekt ma charakter zbliżony do idei gry miejskiej. Uczestnicy, eksplorując teren wzdłuż kanału Raduni – od budynku Urzędu Miasta do ujścia Motławy poszukują naściennych graffiti i tagów. Kierując w ich stronę komórki lub tablety z pobraną wcześniej aplikacją, natykają się na wirtualne butelki z wiadomościami (historiami, krótkimi zdaniami, pytaniami czy zdjęciami), pozostawionymi przez swoich poprzedników uczestniczących w grze, na które mogą odpowiedzieć. Każda wiadomość zostaje wirtualnie zapakowana i z powrotem rzucona w nurt Raduni. Message in a bottle jest próbą stworzenia alternatywnej sieci komunikacji miejskiej, która przy wykorzystaniu współczesnych technologii nadaje nowe sensy komunikacyjnej funkcji wody.

Współpraca: Fab Lab Trójmiasto

Piotr Wyrzykowski, Water memory to interaktywny projekt artystyczny, wykorzystujący specjalnie zaprojektowaną aplikację na tablety, dzięki której widz przeniesiony zostaje w wirtualny świat – „rozszerzoną rzeczywistość” (augmented reality). Inspiracją do powstania pracy była pseudonaukowa hipoteza, iż woda wykazuje zdolności gromadzenia i przechowywania informacji. Water memory serwuje widzom podróż sentymentalną w historię, którą będzie można odkrywać na nowo, wędrując po podwórkach Osieku. Dzięki powstałej aplikacji, realny obraz, uchwycony przez kamerę tabletu, nawarstwia się z wyimaginowanym podwodnym światem, pełnym pamiątek i znaków przeszłości. Woda staje się percepcyjnym filtrem, poprzez który widz zostaje wizualnie oraz dźwiękowo zanurzony w nielinearnej narracji stworzonej przez artystę.

Aplikacja na Android: Toucan Systems
Dźwięk: Krzysztof Topolski – Arszyn
Ścieżka narracyjna: Mieczysław Abramowicz

Olga Warabida i Mariusz Samól, Little Ice Age to instalacja dźwiękowa, stanowiąca surrealistyczną interwencję w tkankę miasta. Artyści zaczerpnęli inspirację z historycznych przekazów głoszących, iż w przeszłości zimy w naszym klimacie były tak srogie, że możliwe było podróżowanie pomiędzy Szwecją a Polską po zamarzniętej tafli Bałtyku. W apogeum wiosny przechodnie, spacerujący po kładce nad Radunią, łączącej ulice Rybaki Dolne i Górne, będą mieli okazję doznać wrażeń iście zimowych, rekonstruując w ten sposób doświadczenia towarzyszące przekraczaniu zamarzniętego Bałtyku. Ciała uczestników staną się swoistymi interfejsami, które uruchomią instalację, a wywołany w ten sposób dźwięk spowoduje zmianę percepcji rzeczywistości.

Dźwięk: Anna Suda

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Wojnicki, „Massage in a bottle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas,  Post-fishing Post to partycypacyjny projekt artystyczny, wykorzystujący jako medium dźwięk. Łowienie ryb to dla amatorów tego typu rekreacji czynność, dzięki której człowiek obcuje z naturą. Łowieniu ryb towarzyszy również uczucie ekscytacji i ciekawości, wywołane wkraczaniem w obcy człowiekowi podwodny świat. Litewscy artyści, wykorzystując digitalne narzędzia, spróbują zgłębić ten tajemniczy świat, eliminując element przemocy towarzyszący zwykle łowieniu ryb. Za pomocą specjalnie skonstruowanych wędek oraz słuchawek, proponują oni uczestnikom łowienie dźwięków, charakterystycznych dla podwodnego świata kanału Raduni. Przyziemna czynność, jaką jest łowienie ryb, została przedstawiona przez artystów jako próba przedłużenia ludzkich zmysłów, za pomocą których poznają nieznane, oraz podkreślony został kontemplacyjny wymiar tej czynności.

31 maja 2013 roku

 • godz. 17.00 – otwarcie wystawy Hydro Active City, Placyk przy ul. Stajennej, Gdańsk
 • godz. 17.30 – 20.00 – autorskie oprowadzanie po wystawie: Piotr Wyrzykowski Water Memory, Maciej Wojnicki Message in a bottle, Olga Warabida & Mariusz Samól Little Ice Age, Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas Post-fishing Post
 • godz. 20.00 – C4030, Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk. Instalacje: Kamila Chomicz & Arszyn Okna, Honorata Martin DoWody, Marcin Dymiter MOŻEMORZE (NCK, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk)
 • godz. 21.30 – Hertzshmertz & Ebola Ape Skarby i wraki, morskie opowieści audiowizualne

1 czerwca 2013 roku

 • godz. 16.00 – 20.00 – Wystawa Hydro Active City, Placyk przy ul. Stajennej, Gdańsk. Piotr Wyrzykowski Water Memory, Maciej Wojnicki Message in a bottle, Olga Warabida & Mariusz Samól Little Ice Age, Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas Post-fishing Post
 • godz. 16.00 – 20.00 – Iwona Zając Stocznia w eterze. Róg kamienicy Jana z Kolna 30, Gdańsk
 • godz. 17.00 – 19.00 – Alina Żemojdzin & Artur Trzciński Hydro laboratorium, skwer za NOT-em, przy ul. Wodopój
 • godz. 20.00 – Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk. Instalacje: Kamila Chomicz & Arszyn Okna, Honorata Martin DoWody,Marcin Dymiter MOŻEMORZE (NCK, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk),Jednominutówki Liqiud video session (Galeria NCK)
 • godz. 21.30 – Mazzoll i Fluidacje

2 czerwca 2013 roku

 • godz. 16.00 – 20.00 Wystawa Hydro Active City, Placyk przy ul. Stajennej, Gdańsk. Piotr Wyrzykowski Water Memory, Maciej Wojnicki Message in a bottle, Olga Warabida & Mariusz Samól Little Ice Age, Justinas Gaigalas & Rytis Urbanskas Post-fishing Post
 • godz. 16.00 – 20.00 Iwona Zając Stocznia w eterze, róg kamienicy na Jana z Kolna 30, Gdańsk
 • godz. 20.00 – Parking NCK, ul. Bielańska, Gdańsk, Kamila Chomicz & Arszyn Okna, Honorata Martin DoWody
 • godz. 21.30 – Marcin Dymiter & Ludomir Franczak Total Sound Space, cypel przy Małym Młynie, ul. Wielkie Młyny, Gdańsk; Alina Żemojdzin & Artur Trzciński Koloroskopy, ul. Rybaki Górne 17, Gdańsk

Kamila Chomicz, Krzysztof Topolski, Okna. Tematyką projekcji audio-wizualnej jest woda, jej struktura i obecność w naturze. Obrazowi video towarzyszy ścieżka dźwiękowa, skomponowana z odgłosów wody. Projekcja, zarówno w warstwie wizualnej, jak i dźwiękowej pozostaje przez pewien czas niewidoczna i niesłyszalna. W miarę zapadania zmroku powoli zaczynają wyłaniać się kształty i dźwięki.

Hertzshmertz & Ebola Ape. Skarby i wraki – morskie opowieści audiowizualne. Skarby i wraki to tandem audiowizualny Agaty Królak (Hertzshmertz) i Ebola Ape. W trakcie występu zanurzą nas głęboko w gęste obrazy i dźwięki, by pokazać morze pełne niepokoju, mroku tajemnic, złamanych serc i obietnic. Dużo będzie kontrastów, sprzeczności i dziwactw, bo morze jest zmienne i zdradliwe, a na dnie czekają i skarby, i wraki.
31 maja 2013 roku, godz. 21.30, Parking między NCK a Wydziałem Historii UG, ul. Podbielańska, Gdańsk

Alina Żemojdzin & Artur Trzciński. Hydro laboratorium jest okazją do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Duet artystyczny o naukowym zacięciu zademonstruje, co to jest suchy lód i ciepły lód, jak powstaje chmura, jaki kształt i kolor ma woda, dlaczego niektóre przedmioty toną, a inne pływają na jej powierzchni. Zachęcamy do uczestnictwa w eksperymentach nie tylko najmłodszych.
1 czerwca 2013 roku, godz. 17.00-19.00, skwer za NOT-em, przy ul. Wodopój, Gdańsk

Koloroskopy to najprościej mówiąc analogowe wizualizacje tworzone na żywo do muzyki. Artyści wykorzystują odpowiednie techniki mieszania różnokolorowych płynów i substancji oleistych, dających niepowtarzalne efekty wizualne. Tym razem zabiorą nas w podróż do odległych i nieznanych zakątków wszechświata w poszukiwaniu wody i życia. Obrazom towarzyszyć będą intrygujące dźwięki natury: bulgot z dna ziemi czy wibracje z przestrzeni międzygwiezdnych.
2 czerwca 2013 roku, godz. 20.00, ściana Społem, ul. Rybaki Górne 17, Gdańsk

Strony: 1 2

Dodaj komentarz