14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Od 6 maja do 3 listopada 2013 roku | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Już po raz 14. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gości uczestników Międzynarodowego Triennale Tkaniny, wystawy o charakterze konkursu, prezentującej osiągnięcia artystów sztuki włókna z całego świata. W tegorocznej edycji bierze udział 132 artystów z 50 krajów.

Cindy Hickok „Café de Musée” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cindy Hickok „Café de Musée” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co oferuje 14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny? Przede wszystkim różnorodność [...] Zachwycają przykłady znakomicie tkanych gobelinów, zwłaszcza te w wersjach wielkoformatowych, tak nieprzystające długim okresem powstawania do naszych szybkich i powierzchownych czasów. Zwracają uwagę malarskie, jednoraportowe obrazy żakardowe, wykonywane w monumentalnej skali tapiserii. Perfekcyjne warsztatowo, z wpisanym przesłaniem, do długiego czytania, jak gruba księga z wciągającą bądź zaskakującą treścią.

Małgorzata Wróblewska Markiewicz – członek Rady Programowej Triennale

Zatrzymują uwagę nawiązania do technik zdawałoby się już dawno zarzuconych, tych z krosna, pieczołowicie odtworzonych i włączonych do refleksji nad tu i teraz. Techniki domowe służą zabawnym i ironicznym przekazom. Są kruche rysunki wytyczane cienką, metalową nicią i cienkie linie maszynowego ściegu, rozbudowanego w barwną komiksową opowieść.

Zobaczyć można surowe, zwięzłe kompozycje, wykreślone delikatnym haftem na ażurze regularnej siatki, zmieniające się pod wpływem światła i rzucanego cienia. Zdecydowane formy rzeźbiarskie sąsiadują z pieczołowicie przygotowanymi wycinankami i obiektami precyzyjnie formowanymi w miękkim filcu. W bogatych konfiguracjach występują techniki druku.

Są też realizacje o charakterze jednorazowej manifestacji galeryjno-wystawienniczej. Jedne czysto dekoracyjne, inne skupione na treści przesłania odwołują się do realiów codzienności, własnych historii i obaw, kwestii społecznych i politycznych, kulturowej tożsamości, mitów i legend, dorobku sztuki i tradycji tkaniny.

Co ciekawe, artyści coraz częściej do prac załączają dodatkowo relacje; mają uzupełniać, dopowiadać, wyjaśniać. Chcą by ich przekaz został właściwie zrozumiany.

Yoko Kataoka „Circle-B” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yoko Kataoka „Circle-B” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tkanina wraca – tak brzmiał tytuł konkursu na tkaninę, zorganizowanego w ubiegłym roku przez Fundację Cepelia przy współudziale Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tkanina wraca w badaniach nad jej wymiarem historycznym i rolą w kulturze artystycznej, nad jej wpływem na przemiany w modernistycznym malarstwie europejskim, w rozważaniach związanych z ruchem feministycznym. Bada się jej potencjał mimetyczny, jest przedmiotem dociekań ikonologicznych i odczytywania na sposób hermeneutyczny. Jej postać, o charakterze autonomicznego dzieła sztuki, nie przestaje być bohaterką olbrzymiej liczby wystaw, od nowojorskiej MoMY, przez Europę, po Chiny i Art Center w Kioto, w tym międzynarodowych konfrontacji konkursowych, wśród których ostatnimi laty powitaliśmy nowe.

Łódzkie Międzynarodowe Triennale Tkaniny, o ukształtowanej tradycji, pozostaje najszerszym forum swobodnej konfrontacji dzieł i twórców. Na swój prestiż pracuje już przeszło czterdzieści lat.

– Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Historyk sztuki, krytyk sztuki

Barbara Abele „Kod kreskowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Abele „Kod kreskowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 maja 2013 r. podczas uroczystego otwarcia wystawy ogłoszone zostały wyniki konkursu. Jury 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w składzie: Norbert Zawisza (Polska), Ewa Latkowska-Żychska (Polska), Carol K. Russell (USA), Pilar Tobon (Kolumbia), Hiroko Watanabe (Japonia) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 • Złoty Medal Pani Magdalenie Soboń (Polska) za pracę Mars
 • Srebrne Medale Pani Lidii Choczaj (Polska) za pracę Ciekawość i Pani Dorocie Taranek (Polska) za pracę Kompozycja z pionową kreską
 • Brązowe Medale Pani Cindy Hickok (USA) za pracę Café de Musée, Pani Danieli Krystynie Jałkiewicz (Polska) za pracę Żądło, Pani Renacie Rozsívalovej (Czechy) za pracę Piekło

Jury podkreśliło wysoką wartość artystyczną prac udzielając im wyróżnień honorowych:

 • Kod kreskowy Pani Barbary Abele (Łotwa)
 • Zimne ognie Pana Włodzimierza Cygana (Polska)
 • Kompozycja 8/10 Pani Doroty Grynczel (Polska)
 • Circle-B Pani Yoko Kataoka (Japonia)
 • Całun – plamy pamięci katyńskiej Pana Csaba Polgar (Węgry)

Jury zdecydowało o przyznaniu nagród specjalnych, z uwagi na ich wysoką wartość artystyczną pracom wycofanym z konkursu:

 • Bez tytułu Pani Zyty Kaleta (Polska)
 • Upływ czasu Pani Jolanty Rudzkiej-Habisiak (Polska)
 • Niemożliwa układanka Pani Lise Frølund (Dania)

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa przyznawany przez pracowników merytorycznym muzeum otrzymała Pani Renata Rozsívalová (Czechy) za pracę – Piekło (gobelin, 2011).

Joanna Zemanek „Dot by dot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zemanek „Dot by dot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na 14 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi przyznana została Pani Joannie Zemanek (Polska) za pracę Dot by Dot.

Jury zwróciło uwagę na celowość aranżacji i wysokie walory wystawiennicze ekspozycji zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Michała Gałkiewicza, a wykonanej niezwykle starannie i pomysłowo przez pracowników Działu Organizacji Wystaw.

Jury niezwykle wysoko oceniło wartość artystyczną projektów katalogu, plakatu i druków towarzyszących autorstwa artysty grafika Mirosława Owczarka.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz