10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej

Od 6 maja do 1 września 2013 roku | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

To już 10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, imprezy, która debiutowała w Łodzi w 1985 roku. Jej początki łączą się z adresem – ul. Piotrkowską 113, ale od 1998 roku związana jest z Centralnym Muzeum Włókiennictwa, gdzie po raz szósty przedstawiona została publiczności w dniu otwarcia 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny.

Lidia Kuk, Pyszota, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Kuk, Pyszota, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, jest największą z dotychczasowych. Spośród propozycji – obficie nadesłanych z całego kraju (oraz z zagranicy) – ogólnopolskie Jury wybrało 155 mini-dzieł, autorstwa 108 twórców. Dziewięciu artystów zostało nominowanych do nagrody za najlepszą pracę. Wyróżnionych oraz laureata nagrody poznamy podczas otwarcia wystawy.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny kolorowy katalog. Zawiera podsumowujące 10 edycji zestawienia i formacje. Mieści również biogramy i wypowiedzi artystów oraz obszerny wybór ilustracji, dokumentujących zespół najnowszych mini-kompozycji: zwięzłych wypowiedzi, ograniczonych formatem 20 x 20 cm, kondensujących emocje, uczucia, nastroje, wrażenia, myśli; mini-form chcących zaintrygować odbiorcę, skłonić do chwili refleksji, zatrzymania, spojrzenia na świat z innej perspektywy.

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej towarzyszy 14 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Łódzkie triennale jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną tkaninę, po wycofaniu się na początku lat 90. organizatorów podobnych wystaw w Lozannie i Kyoto. W dotychczasowych 13 edycjach, od 1972 r. swoje dzieła miało okazję zaprezentować już ponad 1000 artystów z 68 krajów.

W tegorocznej edycji udział weźmie 132 artystów z 50 krajów. Na wystawie prezentowane będą prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających – po różnego typu abstrakcje.

Joanna Zemanek, MM w różowych kabaretkach, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zemanek, MM w różowych kabaretkach, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centralne Muzeum Włókiennictwa, powstałe w 1960 r., swą działalnością nawiązuje do włókienniczych tradycji Łodzi. Dziś o jego wyjątkowości stanowią siedziba, kolekcje i światowa renoma. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, dysponuje 16 000 m2, co czyni je obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie i prawdopodobnie na świecie. Zrewitalizowaną przestrzeń pofabryczną w 2008 r. poszerzono o Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje ok. 210 000 eksponatów (17 921 pozycji inwentarzowych) związanych z włókienniczym procesem produkcyjnym od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu przetworzenia. Składają się na nią: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. Najcenniejsza część zbiorów obejmuje kobierce orientalne, pasy kontuszowe, kilimy polskie oraz tkaniny artystyczne, których rodzimi, współcześni twórcy nieprzerwanie od l. 60. XX. nadają ton światowej tkaninie.

Anna Jesinowicz-Nguyen, C z cyklu A, B, C, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Jesinowicz-Nguyen, C z cyklu A, B, C, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ślad za ich aktywnością od połowy lat 70. muzeum organizuje międzynarodową wystawę-konkurs promującą sztukę włókna. Międzynarodowe Triennale Tkaniny jest obecnie najstarszą, największą i najbardziej prestiżową wystawą na świecie, która co trzy lata prezentuje dzieła ok. 140 artystów z 50-60 krajów.

Statutowe obowiązki muzeum – gromadzenie, opracowywanie i konserwowanie zbiorów uzupełnia działalność popularyzatorska, w ramach której przygotowano ponad 1000 wystaw, o randze wystarczającej, by część z nich zaprezentować w 120 największych i najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji.

Atrakcyjna przestrzeń, zrewitalizowana z wyjątkowym poszanowaniem historii, skłania muzeum i niezależnych organizatorów do lokowania na terenie Białej Fabryki i skansenu masowych imprez kulturalnych np. pokazów mody czy koncertów (np. Geyer Music Factory). W kwietniu 2013 r. przestrzeń wystawiennicza muzeum powiększyła się o zrewitalizowany budynek Starej Kotłowni, w którym otwarte zostało muzeum interaktywne, wykorzystujące nowoczesne techniki multimedialne.

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2013
Wystawa towarzysząca 14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny
6 maja – 1 września 2013 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, budynek A, II piętro
Łódź

Dodaj komentarz