12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej

Od 6 maja do 3 listopada 2013 roku | Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Konkursowa Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej jest najstarszą z wystaw towarzyszących pokazowi międzynarodowemu. Od 35 lat przedstawia najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna, reprezentujących środowiska i uczelnie artystyczne z całego kraju. Już po raz czwarty zostanie pokazana w zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki Ludwika Geyera, siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Tomasz Wlaźlak – Tkanka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Wlaźlak – Tkanka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy ogólnopolskie od zawsze pełniły rolę inspirujących konfrontacji; od zawsze są też podsumowaniem aktualnych tendencji i różnorodnych nurtów, obecnych w polskiej sztuce tkaniny. Na 650 metrach zobaczyć można zatem dobrą klasykę: gobeliny, kilimy, żakardy, a także tkaniny, w których zostały wykorzystane techniki domowe (haft, koronka, ręczne i maszynowe szycie czy szydełkowanie).

Prezentowane są również odważne eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami. Na wystawie znajdują się dzieła z przesłaniem i kompozycje o silnych walorach estetyzujących – prace minimalistyczne i kompozycje chrakteryzujące się bogactwem warstwy formalnej. Warto zwrócić uwagę na różnorodną tematykę podejmowana przez artystów.

W dwunastu edycjach wystawy wzięło udział ponad czterystu artystów, kilka razy więcej przedstawiało swe propozycje pod obrady jury.

W 12 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej tradycyjnie biorą udział nowicjusze i nestorzy. Można zobaczyć na niej 76 kompozycji zakwalifikowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym 7 nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Tkaniny. W tegorocznej edycji udział bierze 132 artystów z 50 krajów.

Marian Stępak – Spodnie z cyklu Vestiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Stępak – Spodnie z cyklu Vestiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowane są prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających – po różnego typu abstrakcje.

Łódzkie triennale jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną tkaninę, po wycofaniu się na początku lat 90. organizatorów podobnych wystaw w Lozannie i Kyoto. W dotychczasowych 13 edycjach, od 1972 r. swoje dzieła miało okazję zaprezentować już ponad 1000 artystów z 68 krajów.

Polska sztuka włókna cieszy się w pełni zasłużonym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie. Znaczący udział w tej wysokiej ocenie mają łódzcy artyści – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych.

Katarzyna Kordasz – Przeloty I (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kordasz – Przeloty I (źródło: materiały prasowe organizatora)

12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2013
Wystawa towarzysząca 14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny
6 maja – 3 listopada 2013 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, budynek A, III piętro
Łódź

Dodaj komentarz