VII Festiwal Sztuki Publicznej Passengers Uśmiech Warszawy

11-12 maja 2013 roku | Warszawa

Fundacja In Situ, rozwijając pomysł Koncertów Balkonowych realizowanych w ubiegłych latach, w tym roku skupiać będzie działania wokół interdyscyplinarnego wydarzenia artystycznego pod nazwą Uśmiech Warszawy. Kontynuowana będzie koncepcja wykorzystywania balkonów do działań artystycznych, jednak w tym roku do koncertów dołączą etiudy teatralne i taneczne.

Koncert balkonowe, fot. Antoni Burzyński, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert balkonowe, fot. Antoni Burzyński, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00 koncertem balkonowym instrumentów dętych, następnie do spektaklu włączą się aktorzy i tancerze, a całość zakończy się przemarszem muzycznym ulicą Mokotowską w stronę Placu Zbawiciela, gdzie o 19.00 pod klubokawiarnią plan b., rozpocznie się koncert Big Bandu pod przewodnictwem Pawła Szamburskiego, w trakcie którego słuchacze usłyszeć będą mogli cytaty warszawskich szlagierów.

Do stworzenia scenariusza tego wyjątkowego spektaklu ulicznego, Fundacja In Situ zaprosiła Marysię Wojtyszko, cenioną scenarzystkę, dramatopisarkę i dramaturga, a do tworzenia projektu w tym roku włączą się: Paweł Szamburski, Tomasz Stawiecki, Kacper Szroeder, Radosław Polakowski, Kamil Szuszkiewicz, Piotr Janiec, Hubert Zemler, Wojtek Sobura, Kuba Pogorzelski, Nikodem Bąkowski, Bogusz Wekka, Helena Ganjalyan – Pisarek, Magdalena Fejdasz, Szymon Nowak, Anna Gryszko.

Pozostałe działania realizowane w ramach projektu Uśmiech Warszawy to:

  • 12 maja 2013 roku, godz. 15.30, foyer Teatru Współczesnego, ul. Mokotowska 13, wernisaż wystawy Uśmiechy Warszawy, będącej zbiorem zdjęć pochodzących z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego

Uśmiech Warszawy to Śródmiejski trakt Mokotów-Ujazdów-Grzybów z początku XVIII wieku, to dzisiejszy układ ulic Mokotowska, Bracka, Zgoda, przecinający łukiem siatkę centrum Warszawy. Ta jedna z najciekawszych warszawskich struktur urbanistycznych zanika, a historyczny układ zacierają powojenne braki i nowe elementy nie szanujące jego logiki. Trakt stanowi układ ulic, który raz dostrzeżony, staje się oczywisty i utrwala się w pamięci na zawsze, jako Uśmiech Warszawy.

Koncert balkonowe, fot. L. Krutulski, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert balkonowe, fot. L. Krutulski, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odkrywając ogromny potencjał Uśmiechu, wraz z autorami idei – Małgorzatą Kuciewicz, Simone de Iacobis i Sebastianem Bałutem, Fundacja InSitu poprzez liczne działania sukcesywnie stara się przekształcić szlak w ciąg spacerowy biegnący od Pól Mokotowskich do pl. Grzybowskiego, skupiający kulturalną i niekomercyjną aktywność Śródmieścia, poprzez budowanie świadomości urbanistycznej, przy pomocy nie architektonicznych środków takich jak branding, plotka czy rewitalizacja poprzez działania artystyczne i społeczne.

Koncert balkonowe, fot. Antoni Burzyński, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert balkonowe, fot. Antoni Burzyński, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Uśmiechu Warszawy prezentowany był w ramach Departamentu Propozycji na Festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz w ramach zainicjowanego przez Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie, międzynarodowego projektu badawczego Anatomia Ulicy, który powstał w polskiej odsłonie organizowany był w Fundacji Bęc Zmiana. 23 lutego 2011 roku została otwarta miesięczna wystawa na Chłodnej 25. Od 2011 roku, w projekt Uśmiechu Warszawy zaangażowała się Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która poprzez liczne działania na polu edukacyjnym i kulturalnym, włącza się w promowanie tej idei, mając na celu utrwalenie w świadomości mieszkańców obrazu Uśmiechu Warszawy.

Kurator projektu: Zuzanna Fogtt
Koordynator projektu: Julia Zofia Zakrzewska

VII edycja Festiwalu Sztuki Publicznej Passengers pt. Uśmiech Warszawy
Festiwal odbędzie się 11 maja 2013 roku od godziny 17.00 do 19.30
Skrzyżowanie ulic Wilczej i Mokotowskiej
Warszawa

Dodaj komentarz