• 2013-06-22

V Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art

Od 1 do 12 lipca 2013 roku | Gdańsk – Zaspa

Po raz piąty na gdańskiej Zaspie staną wysokie rusztowania, a na nich artyści z całego świata. To nieodzowny znak, że rozpoczyna się Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art. Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego.

Autor: Shai Dahan (USA), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Shai Dahan (USA), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedyna w swoim rodzaju kolekcja murali powstaje na osiedlu Młyniec, na gdańskiej Zaspie. Liczy już 41 wielkoformatowych prac na szczytowych ścianach bloków. Tworzona jest przez artystów z Polski i ze świata w ramach Festiwalu Monumental Art, oraz przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Co więcej, kolekcję można bezpłatnie zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami – mieszkańcami Zaspy, którzy zostali specjalnie przeszkoleni i opowiadają zwiedzającym o dzielnicy i powstających w niej muralach.

W V edycji Festiwalu wezmą udział artyści z USA (Shai Dahan), Białorusi (Key Detail), Czech (Jan Kalab) i Hiszpanii (San), a w swoich wielkoformatowych pracach odpowiedzą na pytanie Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Powstanie też dziesięć mniejszych prac malarskich – aranżacji brył wiatrołapów, które Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel przygotowywali razem z Adamem Chmielowcem i studentami z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wypracowane projekty będą również realizowane podczas Festiwalu oraz zaprezentowane na wernisażu.

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą wielkoformatowe prace powstające na ścianach szczytowych bloków mieszkalnych gdańskiego osiedla Zaspa. Co roku, w okresie letnim, do Gdańska zapraszani są artyści z Polski i świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art tworzyli kolejne murale według własnego projektu. Dziś kolekcja 41 wielkoformatowych prac.

Autor: Key Detail (Białoruś), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Key Detail (Białoruś), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 roku. Tematyka powstałych wówczas murali nawiązuje do przypadających w tym roku rocznic: 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, 70-lecia śmierci Witkacego, 20-lecia Okrągłego Stołu czy 50-lecia pierwszego koncertu rockandrollowego w Polsce, który odbył się w Gdańsku. Tematy kolejnych edycji to Wolność w czasach kryzysu (2010), Miłość jest pokusą (2011) i Czy wszystko jest na sprzedaż? (2012).

Oprócz uznanych artystów ze świata, Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu – namalowania murali według autorskich projektów.

Autor: San (Hiszpania), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: San (Hiszpania), wizualizacja, Festiwal Monumental Art 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Budowanie kolekcji malarstwa monumentalnego ma także wymiar lokalny. Jego celem jest ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. W ten sposób mieszkańcy angażują się w kulturalne życie osiedla, m.in. dzięki projektowi Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, w ramach którego dyplomowani uczestnicy szkoleń oprowadzają i opowiadają zwiedzającym o tworzonych w ich dzielnicy muralach.

Tworzeniu Kolekcji Malarstwa Monumentalnego towarzyszą rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalne, akcje i pikniki, jak np. Chopin na blokowisku z plenerowym koncertem muzyki Chopina z udziałem carillonu mobilnego, Noc Murali – nocne zwiedzanie Kolekcji w towarzystwie Lokalnych Przewodników, czy akcja Miłosz na blokowisku, w ramach której odbył się wernisaż muralu autorstwa Rafała Roskowińskiego, powstały z inspiracji zdjęciem z wizyty Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku.

Wernisaż odbędzie się 12 lipca o godz. 18.00. Rozpocznie się przy ul. Skarżyńskiego 4D, a zakończy wspólnym piknikiem przy Plamie Gdański Archipelag Kultury.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Kurator Monumental Art: Piotr Szwabe vel Pisz
Prowadzący Gdańską Szkołę Muralu: Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel

V Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art
Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 12 lipca 2014 roku
Wernisaż: 12 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Gdańsk

1 komentarz do artykułu “V Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art”

  1. To świetny pomysł, jakkolwiek uważam, że motywy prac powinny być bardziej zdobnicze niż okazjonalne. Należy pamiętać, że mieszkańcy będą oglądać te prace całymi latami a nie wszystkie dobrze się komponują z architekturą budynków i są przytłaczające dla otoczenia.
    Obserwatorka z Warszawy.

Dodaj komentarz