• 2013-06-26

6. Inne Brzmienia Art’N'Music Festival Lublin-Lviv 2013

Od 5 do 7 lipca 2013 roku | Lublin

W 2013 roku festiwal obejmie 3 dni wyjątkowych wydarzeń z udziałem zespołów muzycznych z Polski i ze świata oraz wystaw artystów zajmujących się fotografią, malarstwem i sztukami wizualnymi na najwyższym światowym poziomie. Będzie to szósta edycja festiwalu, który jest imprezą wizerunkową Miasta Lublin. Wybór Lublina i Lwowa na miejsce spotkań nie jest przypadkowy, gdyż Miasta te współpracę artystyczną rozwijają już od kilku lat. Położenie miast blisko granicy w naturalny sposób budzi dążenia do współpracy europejskiej.

Voo Voo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Voo Voo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku zagrają między innymi: Ebo Taylor (po raz pierwszy w Polsce), Svjata Vatra Fire Show, Festicultores Troupe, Boom Pam oraz niepowtarzalny projekt muzyczny Voo Voo i Orkiestry Gidle łączący pierwiastek wschodni i bałkański. W programie pojawiła się także zupełnie nowa kategoria, jaką są Małe Inne Brzmienia.

Festiwal Inne Brzmienia to projekt artystyczny, zapoczątkowany w 2008 roku, przeznaczony dla miłośników muzyki i wszelkich sztuk pokrewnych. W tym czasie swoją obecnością zaszczycili nas tacy artyści, jak: Morcheeba, Balkan Beat Box, Arrested Development, Gulia Y Los Tellarini, Raz Dwa Trzy, Watcha Klan, Los de Abajo, Voo Voo & Haydamaky, Osjan, Poluzjanci, Tinariwen, John Porter, Maria Peszek, Kasia Nosowska i wielu innych.

Piątek, 5 lipca 2013 roku

  • godz. 20.00 – Tabu (Polska), Rynek, wstęp wolny
  • godz. 22.00 – Ebo (Ghana), Rynek, wstęp wolny
  • godz. 23.00 – Reggae Clash, Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny

Tabu to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrali prawie pół tysiąca koncertów, wygrali najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrali 3 studyjne albumy. Zespół został również dwukrotnie zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Najnowszy album zespołu pt. Endorfina został wydany w 2012 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał również wiele przychylnych opinii wśród dziennikarzy muzycznych. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie u nich również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają także szeroko pojęte tematy socjologiczne. Grupa ostatni raz zagrała w Lublinie w 2009 roku.

Ebo Taylor, Ghana, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ebo Taylor, Ghana, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Ebo Taylor (Ghana) – urodzony w 1936 roku gitarzysta, kompozytor, aranżer, lider zespołu i producent Ebo Taylor z Ghany to legendarna postać na scenie muzycznej od ponad sześciu dziesięcioleci. W latach 50. i 60. był aktywny we wpływowych zespołach nurtu highlife, m.in. Broadway Dance Band czy Black Star Band. Współpracował z Fela Kuti, Tony Allenem i innymi muzykami afrykańskimi. Muzyka Ebo Taylora to tradycyjne brzmienia i rytmy z Ghany, przekształcone w afro-beat, jazz i funk. Taylor zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl. Prawdziwym międzynarodowym sukcesem stało się wydanie płyty Love and Death w 2010 roku, po którą chętnie sięgali producenci hip-hopowi, samplując piosenki artysty. Jego ostatni album Appia Kwa Bridge z 2012 roku, okrzyknięty sensacją nurtu world music, okazał się również przepustką do koncertów i festiwali na całym świecie. Koncerty Ebo Taylora to barwne, afrykańskie show nasycone miłością do muzyki własnego kraju.

Reggae Clash – Joint Venture Sound System (Warszawa) vs Love Sen-C Music (Lublin). Spotkanie dwóch najstarszych polskich sound systemów reggae. Joint Venture to pionierzy polskiej sceny sound system. DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I wciąż przemierza scenę w uniformie księdza, a Activator kręci efektami jak nikt inny w tym kraju. JVSS prezentuje radykalne brzmienia muzyki roots: elektro dub, nowoczesna muzyka etniczna, reggae stare i nowe – bez przesłodzonych melodii, poszukujące i mocne w swoim brzmieniu. Love Sen-C Music (Lublin) to sound system grający muzykę reggae i dancehall. Jego początki sięgają końca lat osiemdziesiątych. Nazwa nawiązuje zarówno do LSM, dzielnicy mieszkaniowej w Lublinie, jak i do ideologii rasta: Miłość, Sensi i Muzyka. Na długo zanim soundsystemy opanowały masową wyobraźnię stoczyli pięć pojedynków Interbass z Joint Venture Sound System.

Inne Brzmienia Art'N'Music Festival, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inne Brzmienia Art'N'Music Festival, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sobota, 6 lipca 2013 roku

  • godz. 20.00 – Svjata Vatra Fire Show (Ukraina / Estonia), Rynek, wstęp wolny
  • godz. 22.00 – Festicultores Troupe (Hiszpania)
  • godz. 23.00 – Balkan Night, Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny

Svjata Vatra to zespół łączący muzyczną kulturę Ukrainy i Estonii. Ich charakterystyczną cechą jest instrumentarium: ukraiński trąbki i kosy spotykają się z estońskimi kobzami, produkując unikalne brzmienie. Wschodni temperament zespołu, związany z kulturą kozacką, uzupełnia nordycka energia. Svjata Vatra to jednak nie tyko muzyka. Zespół występuje obecnie z programem Fire Show, w którym muzycy wykonują również ogniste ewolucje, m.in. żonglując płonącymi instrumentami czy walcząc w tradycyjnym, kozackim stylu używając szabli.

Festicultores Troupe (Hiszpania) – łamiący wszelkie stereotypy i schematy zespół z hiszpańskiej Galicji. Ich koncerty to mieszanka, humoru i performance’u z muzyką festiwalowego formatu, przy której żaden słuchacz nie pozostaje obojętny. Festicultores Troupe to więcej niż 250 koncertów przez 6 lat istnienia grupy, w czasie których dzielili scenę z takim artystami jak Fanfare Ciocarlia, Gogol Bordello, Ojos de Brujo. W 2008 roku byli supportem Manu Chao na jego europejskiej trasie. Zdobyli również nagrodę publiczności na Haizetara International Street Music Festival. W 2010 roku wystąpili jako gwiazda festiwalu Kustendorf Emira Kusturicy. Ten galicyjski zespół jest najczęściej zapraszanym zespołem na wydarzenia muzyczne w Kraju Basków, a także stałym bywalcem telewizyjnych programów muzycznych i rozrywkowych.

Svjata Vatra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Svjata Vatra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Balkan Night – Shazalakazoo (Serbia) & Warsaw Balkan Madness (Warszawa). Najsłynniejsi serbscy i polscy DJ-e z muzyką bałkańską, podaną w klubowych aranżacjach. Shazalkazoo – Milan Djuric i Uros Petkovic to pionierzy łączenia serbskiego/bałkańskiego folku z muzyką elektroniczną i klubową. Ich występy to energetyczna mikstura klubowych beatów podszytych mocnym basem oraz granych na żywo melodii przy użyciu elektronicznych skrzypiec i klarnetu. Zespół gra mieszankę dźwięków pochodzących z Bałkanów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu, tworząc unikalny styl, nazywany przez muzyków folkstep.

Warsaw Balkan Madness (Warszawa) – Robert Radzimirski i jego projekt to jeden z najważniejszych polskich akcentów na kulturalnej mapie wydarzeń bałkańskich w Polsce. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością. Łączy ze sobą elementy muzyczne jak i wizualne.

Festicoltures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festicoltures (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niedziela, 7 lipca 2013 roku

  • godz. 20.00 – Voo Voo & Orkiestra Gidle (Projekt Specjalny). Rynek, wstęp wolny
  • godz. 22.00 – Boom Pam (Izrael)
  • godz. 23.00 – Klezmer Funk. Klub Festiwalowy, Dom Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 19, wstęp wolny
Strony: 1 2

Dodaj komentarz