7. Noc Kultury w Lublinie

Noc z 8 na 9 czerwca 2013 roku | Lublin

Aby zmierzyć energie miasta nie potrzebny jest radiesteta, który zlokalizowałby biegnące pod miastem żyły wodne ani licznik wskazujący zużycie przez mieszkańców prądu elektrycznego. Probierzem energii miasta jest kultura i ludzie, którzy ją tworzą. To oni zasilają miasto swoją kreatywnością, zapałem, potencjałem twórczym. To dzięki nim miasto tętni życiem. Siłę energii Lublina można będzie doświadczyć 8 czerwca podczas 7. Nocy Kultury.

Natalia „Natu” Przybysz (źródło: mat. prasowe)

Natalia „Natu” Przybysz (źródło: mat. prasowe)

W nocy z 8 na 9 czerwca 2013 roku, Noc Kultury odbędzie się już po raz siódmy. Z tego powodu energie miasta przejawiać się będą na siedem sposobów. Tej nocy można będzie przeżyć eksplozję sztuk wizualnych, filmu i teatru, poczuć mrowienie wiedzy, miasto będzie pulsować w rytm muzyki i tańca, porywać będzie także moc słowa.

Lublin lśni jasnym światłem na kulturalnej mapie Polski, ale jest taki moment, kiedy następuje tu istna eksplozja energii miasta. Rokrocznie w jedną czerwcową noc przestrzeń miejska Lublina staje się sceną setek wydarzeń artystycznych, które są efektem współpracy niemalże wszystkich lubelskich instytucji i animatorów kultury. Podczas Nocy Kultury zabytkowe mury Lublina rozsadzają setki wydarzeń kulturalnych podejmujące dialog z publicznością, miastem, architekturą czy historią.

Wśród wydarzeń tegorocznej Nocy Kultury znajdą się m.in.:

  • Koncert Energie Miasta

Epicentrum wydarzeń Nocy Kultury będzie Plac po Farze. Energie miasta popłyną ze sceny, na której zaprezentują się wyjątkowe duety stworzone specjalnie na tę jedną noc.

Koncert Energie Miasta to niesamowite wydarzenie muzyczne. U boku lubelskich artystów na scenie zobaczymy zaproszone gwiazdy w specjalnie przygotowanym repertuarze, dedykowanym tej edycji Nocy Kultury. Usłyszy-my zarówno covery jak i premierowe wykonania utworów skupiających się wokół miejskich energii. Energie te, podobnie jak nasi goście są bardzo różne, każda z nich znajdzie jednak tej nocy swoje miejsce na naszej scenie. Usłyszymy więc brzmienia rockowe, miejski folk, reggae i hip hop, ale także jazz, soul, a nawet poezję śpiewaną. Wszystko to w niecodziennym i specjalnie zaaranżowanym ujęciu.

Zaproszenie organizatorów przyjęli – Tymon Tymański, Hubert Spięty Dobaczewski, Tomasz Budzyński, Natalia Przybysz, Candaleria Saenz Valiente i Marcin Masecki, Jacek Kleyff, Robert Brylewski, Jacek Bieleński czy Michał Bunio Skrok. Lista lubelskich artystów jest równie imponująca, na scenie pojawią się: Paweł Passini, Anastazja i Zosia Bernad, Sylwia Lasok, Marysia Natanson, Junior Stress, Natty B, Łukasz Jemioła, Tallib, zespół Miąższ i Jerzy Słoma Słomiński. Za całość oprawy muzycznej odpowiada zespół D’Roots Brothers. Ten skład stanie się – na tę jedną noc – swoistym big bandem, towarzyszącym zaproszonym do projektu wokalistom.

Miejsce: Plac po Farze, 21.00-00.30

Targi mody i designu w Lublinie (źródło: mat. prasowe)

Targi mody i designu w Lublinie (źródło: mat. prasowe)

  • Koncert grupy Dr Misio

Dr Misio to rockowa formacja założona przez Arka Jakubika, scenarzystę, reżysera i aktora znanego z takich filmów jak Dom Zły, Drogówka czy Jesteś Bogiem. Talent filmowy to nie jedyny, jakim może pochwalić się Jakubik, o czym można się przekonać, słuchając wokalu tego artysty. Za teksty Dr Misio odpowiedzialne są dwie wybitne postacie rodzimej sceny artystycznej – Marcin Świetlicki, poeta i muzyk, laureat Paszportu Polityki oraz Krzysztof Varga – pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nike czytelników. Producentem muzycznym projektu jest Olaf Deriglasoff, muzyk znany z takich zespołów jak Apteka, Homo Twist czy Yugoton.

Dr Misio powstał w czerwcu 2008 roku. Zespół gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite teksty, do tego brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej zabawy.

Miejsce: Plac po Farze, 00.30-2.00

  • Kino nocne dla zdrowych i chorych. Filmy poleca Arkadiusz Jakubik

Kino nocne dla zdrowych i chorych to specjalny, nocny seans filmowy w Kinie Medyk znajdującym się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Podczas Nocy Kultury można będzie zobaczyć tam Prostą historię o miłości – reżyserski debiut jednego z najpopularniejszych obecnie polskich aktorów – Arkadiusza Jakubika oraz filmy polecone przez niego specjalnie na tę okazję. Pokazy poprzedzi spotkanie z artystą.

Miejsce: Kino Medyk, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, ul. dr Kazimierza Jaczewskiego 8, godz. 19.00-1.00

  • LUBLIN POPUP SHOP

Targi mody i designu w otwartej przestrzeni i murach zabytkowego pałacu znajdującego się w urokliwej przestrzeni lubelskiego Śródmieścia. Targom towarzyszyć będą pokazy, dyskusje, występy dj’skie i wystawa fotografii. LUBLIN POP-UP SHOP to okazja do spotkań ludzi z pasją, którzy cenią sobie autentyczność i niebanalność. POP-UP SHOP, znany też pod nazwą pop-up store albo flash retailing, to nowy trend polegający na otwieraniu znikających sklepów. Projektanci i firmy odzieżowe zajmują pewną przestrzeń często nawet tylko na jeden wieczór i organizują w niej tymczasowe sklepy.

Miejsce: Pałac Potockich, ul. Zielona, cała noc

  • Lublin.rmx

Otwarty konkurs na utwór literacki polegający na twórczym i autorskim odczytaniu tekstów pisarek i pisarzy związanych z Lubelszczyzną. W oparciu o wiersze lub fragmenty prozy autorów i autorek z regionu, uczestniczki i uczestnicy konkursu proszeni są o napisanie własnych inter-tekstów: literackich mash-upów, aluzyjnych story-tellingów, impresjonistycz-nych miniatur, drobiazgowych interpolacji, czy też poetyckich remiksów, wpisując się w ten sposób w okołolubelską literaturę. Forma tekstów jest dowolna: prozy poetyckie, sonety, haiku, ody, piosenki, vilanelle, kaligramy, itp. W skrócie, od abecedariusza do wyliczanki. Nagrodzone teksty, obok tekstów uznanych twórczyń i twórców profesjonalnych specjalnie zaproszonych do udziału w Nocy Kultury 2013, złożą się na antologię dostępną bezpłatnie w formie e-booka (z własnym ISBN) na stronie nockultury.pl, ale co najważniejsze – będą wyświetlone w kilku kluczowych miejscach Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta, czyli na trasie traktu Nocy Kultury.

Miejsce: projekcje w wyznaczonych przestrzeniach miejskich, przez całą noc

  • Zaułek Lubelskich Rzemieślników

Wystawa fotograficzna prezentująca 24 fotografie wybranych lubelskich rzemieślników wraz z opisami bohaterów spisanymi przez dziennikarkę Agnieszkę Mazuś, a także unikatowe nagrania wywiadów, spotkanie z bohaterami projektu i jego autorami, a przede wszystkim nocne strzyżenie w zakładzie fryzjerskim założonym w 1924 r., a obecnie prowadzonym przez jedną z bohaterek projektu – panią Iliannę Labbe – przy ulicy Cyruliczej 4.

Miejsce: podwórko przy ul. Cyruliczej 3, przez całą noc

  • Synestezja Miasta

Przypomnienie historii dzielnicy poprzez wspomnienia wyrażone językiem sztuki, projekt dwuczęściowy:

1. Prezentacja dziesięciu prac malarskich studentki malarstwa, Pauliny Litwin. Artystka swoje obrazy uzupełnia performatywnie, umieszczając w ich obszarze rzeźby, odkrywając ich prawdziwy przekaz. Prace są inspirowane wspomnieniami z dzieciństwa oraz starymi zdjęciami autorki. Wernisaż prac odbędzie się w kamienicy MOPR.

2. W przestrzeni ścian otaczających podwórze MOPR umieszczone zostaną wielkoformatowe fotografie dzielnicy. Użyte zostaną zdjęcia archiwalne i współczesne. Organizatorzy przygotują plastyczne elementy, takie jak: przechodnie, samochody, szyldy, znaki drogowe; również pochodzące z tej, jak i z zamierzchłej epoki. Odbiorcy mogą dowolnie umieszczać i przemieszczać te elementy na zdjęciach na zasadzie kolażu.

Synestezja Miasta to miasto i wspomnienia związane z nim i z dzielnicą, w obrębie której projekt się odbędzie. Odbiorcy będą mogli zobaczyć nieistniejące widoki dzielnicy oraz zmienić je, dzięki umieszczaniu na fotografiach ruchomych elementów.

Miejsce: podwórko przy ul. Lubartowskiej 59, czas: 19.00-22.00

  • Kolaże nocy

Instalacja interaktywna w zaniedbanym podwórzu w sercu miasta. Każdy będzie mógł zamienić wysiłek fizyczny na wymierne piękno: światło i blask; pedałując na rowerze spowoduje, że okolica zmieni się nie do poznania, rozświetlą się drzewa, zagra muzyka.

Miejsce: podwórko przy ul. ul. Jezuickiej 17, czas: cała noc

"Kolaże nocy" (źródło: mat. prasowe)

"Kolaże nocy" (źródło: mat. prasowe)

  • Variete Nowocyrkowe

Składające się z różnorodnych etiud teatralno-cyrkowych (żonglerka, manipulacja przedmiotami, akrobatyka powietrzna, ekwilibrystyka) widowisko artystyczne, którego oprawę stanowi zaaranżowana w unikalny sposób przestrzeń sceniczna (jest to charakterystyczne dla sztuki Nowego Cyrku), stanowiąca dopełnienie oraz kontekst sytuacyjny dla poszczególnych etiud.

Miejsce: Dom Żołnierza, ul. Żwirki i Wigury 6, czas: 19.00-21.00

  • Siła i Noc Improwizacji

20 artystów słowa, muzyki, sceny, ruchu z Lublina i Polski spotka się fizycznie i twórczo, aby po 24 godzinach zaprezentować lubelskiej widowni efekty wspólnie wytworzonej energii – cztery wyjątkowe etiudy sceniczne, pokazywane w trzech odsłonach, oparte na motywie tegorocznej Nocy, czyli Energiach Miasta. W czasie pokazów publiczność będzie mogła aktywnie modyfikować działania aktorów. Artyści do dyspozycji dostają jedynie kilka wskazówek, które mają ukierunkować/uporządkować ich improwizację i wprowadzić element kontrolowanej przypadkowości, atrakcyjnej dla widza. Wszystkie grupy poznają wspólne hasło, które ma być ich myślą przewodnią w konstruowaniu etiudy. Jest to motto tegorocznej Nocy Kultury – Energie Miasta. Dodatkowo każda z grup losuje na pierwszym, piątkowym spotkaniu, 1 z 3 sugestii – zwaną sytuacją. Na bazie tych nikłych informacji budują maksymalnie 15 minutową ekspresję sceniczną z wykorzystaniem swoich potencjałów twórczych.

Miejsce: ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16/Pub U Szewca, ul. Grodzka 18, czas: 19.00-20.00, 21.00-22.00, 23.00-00.00 / 01.00-02.00

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz