• 2013-06-14

Heinz Cibulka. W rytmie światła i mroku

Od 21 czerwca do 15 września 2013 roku | CSW Znaki Czasu w Toruniu

Wystawa W rytmie światła i mroku prezentuje prace pochodzące z różnych okresów aktywności Heinza Cibulki: poczynając od współuczestnictwa w akcjach Rudolfa Schwarzkoglera i Hermanna Nitscha, poprzez wczesne obiekty i asamblaże, typowe dla artysty obrazowe poematy(kombinacje czterech fotografii z motywami charakterystycznymi dla Austrii, Europy, Afryki, Azji i Ameryki), kończąc na najnowszych wielkoformatowych cyfrowych kolażach oraz pracach multimedialnych.

Heinz Cibulka, „Geschichtes Gedicht ”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, „Geschichtes Gedicht ”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, jak żaden inny artysta swojego pokolenia, poświęcił się koncepcji otwartego dzieła sztuki. Kierując się ciekawością, obiektywnie przyswoił sobie bardzo zróżnicowane media: zarówno tradycyjne, takie jak obiekt, tekst czy performans, jak również nowoczesne – fotografię, wideo i grafikę komputerową, czyniąc z nich instrumenty przekazujące jego życiową mądrość.

Wartości te odzwierciedlają otwarte podejście twórcy, dzięki któremu podąża on śladami fenomenów świata, życia i tworzenia. Media używane przez artystę oddziałują na siebie wzajemnie, pozostając w stanie oscylującego konceptualnego napięcia. Może być to interpretowane jako efekt jego metody, którą jest prowadzenie procesu twórczego w oparciu o nieuświadomione reguły. Aparatura techniczna staje się w rękach Cibulki uzupełnieniem jego zmysłów. Artysta neguje jednocześnie profesjonalizm obsługi urządzeń, które wykorzystuje, co owocuje eksperymentalnym charakterem jego nastawienia do sztuki, a także odciska się na poszczególnych pracach.

Heinz Cibulka, „Hochzeit” #10, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, „Hochzeit” #10, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka urodził się w 1943 r. w Wiedniu. W latach 1957- 1961 uczęszczał do Graphische Lehr- und Versuchsanstalt Wien. Od 1972 r. tworzył cykle fotograficzne, poematy obrazowe, obiekty i asamblaże, cyfrowe kolaże fotograficzne i różnorodne prace multimedialne we współpracy z innymi artystami. Ponadto jest autorem poetyckich konceptualnych tekstów, performansów i instalacji, instruktorem licznych warsztatów podczas Międzynarodowej letniej Akademii w Salzburgu (Austria) oraz Weinviertel Photography Weeks (różne lokalizacje w regionie Dolnej Austrii), prowadzi również warsztaty i wykłady w Austrii i za granicą.

Heinz Cibulka, „Wien I”, #709, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heinz Cibulka, „Wien I”, #709, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach 1980-2010 wraz z Magdaleną Frey dokumentował większość akcji Hermanna Nitscha. W latach 1989- 2002 zorganizował różnorodne wydarzenia we FLUSS – Lower Austrian Photo Initiative (Wolkersdorf, Austria). W latach 1997-1998 pełnił funkcję profesora wizytującego w dziedzinie fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.

Kuratorzy: alien productions (Martin Breindl, Norbert Math, Andrea Sodomka)

Heinz Cibulka, W rytmie światła i mroku
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 15 września 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały Gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz