• 2013-06-26

Janusz Jędrzejczyk. Homeostaza

Od 5 lipca do 31 sierpnia 2013 roku | BWA w Tarnowie

Janusz Jędrzejczyk stosując relatywnie skromne środki wyrazu artysta tworzy nastrojowe prace graficzne mieniące się znaczeniami. Wyrażanie i przemilczanie, odkrywanie i ukrywanie stanowią dla niego punkt wyjścia do budowania kompozycji graficznych, które tworzą jedynie niezbędne elementy.

Janusz Jędrzejczyk, „Scena I”, 70 x 100 cm, mezzotinta, offset (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Jędrzejczyk, „Scena I”, 70 x 100 cm, mezzotinta, offset (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Jędrzejczyk – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowego Zawodowego Studium Plastycznego w Tarnowie. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku Wklęsłego pod kierunkiem prof. Marka Olszyńskiego i dra Pawła Binczyckiego.

Obecnie doktorant Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz prowadzi zajęcia z grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia grafikę warsztatową, najczęściej w technice mezzotinty. Uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Janusz Jędrzejczyk, „Cyrk IV”, 70 x 50 cm, mezzotinta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Jędrzejczyk, „Cyrk IV”, 70 x 50 cm, mezzotinta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uprawia grafikę warsztatową tworząc najczęściej w technice mezzotinty, oferującej możliwość uzyskiwania subtelnych tonów, łagodnych oraz kontrastowych przejść pomiędzy czernią i bielą, a także swoistego wrażenia realizmu przedstawienia. Kompozycje graficzne artysty sprawiają wrażenie zastygłego ruchu pojedynczego kadru filmu lub animacji. Z reguły ilustrują stany emocjonalne lub niejednoznaczne, często trudne do określenia relacje międzyludzkie.

Janusz Jędrzejczyk, Homeostaza
Wystawę można oglądać od 5 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz