• 2013-06-08

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Od 25 do 30 czerwca 2013 roku | Wrocław

Przegląd Nowego Teatru Dla Dzieci to pierwsze tego typu przedsięwzięcie kulturalne we Wrocławiu, skierowane do dzieci we wszystkich grupach wiekowych oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Ideą Przeglądu jest prezentacja najbardziej interesujących spektakli dla dzieci, które powstały w ciągu ostatnich sezonów na polskich scenach oraz najnowszych premier Wrocławskiego Teatru Lalek, zrealizowanych w sezonie 2012/2013.

"Instrumenty" (źródło: mat. prasowe)

"Instrumenty" (źródło: mat. prasowe)

Nowy Teatr dla dzieci rozumiemy jako, zrealizowane na najwyższym poziomie reżyserskim i aktorskim, nowatorskie inscenizacje tekstów, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat, bliskich współczesnemu odbiorcy. Do projektu zaproszono najwybitniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów i pedagogów teatru.

Spektakle, które zostaną pokazane podczas Przeglądu stanowią świadomą oraz starannie przemyślaną i przygotowaną wypowiedź artystyczną. Szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy oraz eksperymentują z formą. Bawią, poruszają, wreszcie – pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami, nierzadko trudnymi, ale pięknymi i ważnymi. W artystycznym dialogu z dziećmi autorzy nie chcą rezygnować z doświadczeń tego, co niełatwe. Dziecko to partner w, odbywającej się poprzez sztukę, rozmowie o sprawach ważnych. Autorzy w pełni ufają jego wyobraźni i indywidualności. Dziecięca otwartość, spontaniczność, wyobraźnia z zainteresowaniem i entuzjazmem przyjmuje dynamicznie zmieniający się język współczesnego teatru. Organizatorzy chcą podjąć dialog z najmłodszymi widzami i przygotować ich do świadomego uczestnictwa w kulturze. Sztuka dla dzieci to także mądra zabawa i rozrywka. To również zaproszenie do samodzielnej twórczości, wspierane przez współdziałającego z dzieckiem artystę i pedagoga.

W ramach Przeglądu zorganizowane zostaną dyskusje panelowe. Panel na temat nowego teatru dla dzieci oraz kierunków rozwoju działań animacyjnych z obszaru pedagogiki teatru poprowadzi Robert Jarosz, a dyskusje o teatrze dla najnajmłodszych – Alicja Morawska-Rubczak. Przegląd ma stanowić nie tylko platformę spotkań widzów z artystami, ale również okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy pedagogami teatru, dramatopisarzami, reżyserami i rodzicami. Spektaklom oraz dyskusjom towarzyszyć będą działania plenerowe w Ogrodzie Staromiejskim, który na czas Przeglądu stanie się multidyscyplinarnym Ogrodem Sztuk – przestrzenią twórczego rozwoju we wszystkich dziedzinach sztuki. Do współpracy zaproszono wrocławskie instytucje kultury, uczelnie oraz niezależnych twórców. Przegląd ma stać się prawdziwym świętem sztuki dla dzieci – teatralnej, literackiej, plastycznej, muzycznej oraz filmowej. Celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i popularyzacja działań artystycznych wrocławskich podmiotów z obszaru kultury.

Do współpracy zaproszono licznych partnerów:

 • 3D czyli Dizajn dla Dzieci: Galeria Design BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej poprowadzi autorski program edukacyjno-artystyczny dla dzieci i rodziców, w ramach którego uczestnicy zaprojektują swój wymarzony teatr oraz zaaranżują przestrzeń Ogrodu.
 • Warsztaty MWW: Muzeum Współczesne Wrocław zaprosi do współtworzenia artystycznej instalacji i malowania panoramy świata.
 • Latawiec Teatralny: Lale.Teatr wraz z Wrocławskim Teatrem Lalek zorganizowane zostaną warsztaty teatralno- plastyczne.
 • Animuj w Parku: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Organizacja Pancia zaprezentują techniki animacji poklatkowej i zaproszą do wspólnego tworzenia form animowanych, inspirowanych Ogrodem Staromiejskim.
 • TVP Wrocław przybliży dzieciom i młodzieży tajniki pracy w telewizji: pracę z i przed kamerą, montaż, produkcję.
 • Zabawy na kocyku: Miejska Biblioteka Publiczna podczas wspólnych zabaw przedstawi wysokiej klasy wydawnictwa dla dzieci: Ładne Halo, Zakamarki, Dwie Siostry, Czarna Owca, Muchomor i Hokuspokus.

 • Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści zabierze słuchaczy w magiczną podróż do krainy bajek z różnych części świata oraz zainspiruje do wspólnej zabawy z użyciem klocków MuBaBaO, rozwijającej wyobraźnię i pozwalającej wyczarować z najprostszych form niezwykłe światy.
 • Warsztaty muzyczne z Małymi Instrumentami: Wrocławski zespół Małe Instrumenty przedstawi szeroki zbiór nietypowych instrumentów, ich możliwości brzmieniowe oraz zaprosi uczestników warsztatów do spróbowania własnych sił w tworzeniu muzyki.
 • Żywe obrazy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu przeprowadzi w swojej siedzibie zajęcia plastyczne.
 • Wierszodzwięki: Miejska Biblioteka Publiczna – Multicentrum 2 zorganizuje warsztaty teatralizacji wiersza. Przeprowadzi je utalentowany kompozytor młodego pokolenia Mateusz Ryczek.
 • Projekt Starewicz / SzaZa – pokazy filmów m.in. Władysława Starewicza z muzyką na żywo w wykonaniu duetu Szaza (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki). SzaZa to przedstawiciele prężnie rozwijającego się nurtu muzyki improwizowanej. Z Wrocławskim Teatrem Lalek współpracują stale tworząc oprawę dźwiękową czytań z cyklu Słuchaj! Projekt Starewicz / SzaZa powstał dzięki kooperacji duetu muzycznego SzaZa oraz Studia Filmowego Semafor z Łodzi. To połączenie niezwykle barwnej, wielowątkowej i plastycznej muzyki duetu Szamburski / Zakrocki wykonywanej na żywo do pierwszych dwudziestowiecznych animacji poklatkowych i lalkowych autorstwa Władysława Starewicza Projekt Starewicz / SzaZa w ramach Semafor European-Asian Tour występował na prestiżowych festiwalach min. w Japonii, Chinach, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii.

Spektakle prezentowane podczas Przeglądu:

1. Śpij, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak. Teatr Baj, Warszawa. Spektakl dla dzieci w wieku 0-3 lat.

Jest to jeden z najważniejszych w Polsce spektakli adresowanych do najnajów, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Autorka przedstawienia jest uznanym pedagogiem teatru, dzięki czemu spektakl jest nie tylko wypowiedzią artystyczną, ale również interaktywną przygodą zrealizowaną z wielką wrażliwością na potrzeby najmłodszych widzów. Specjalnie dla nich realizatorzy stworzyli bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której dzieci będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi.

Warsztaty animacji (źródło: mat. prasowe)

Warsztaty animacji (źródło: mat. prasowe)

2. Słoń i kwiat, na podstawie opowiadań Briana Pattena, reżyseria Robert Jarosz. Białostocki Teatr Lalek i grupa Coincidenta. Spektakl dla dzieci od 6 lat.

Jest to opowiedziana lekko i przyjemnie bajeczna przypowieść o sprawach jednak niełatwych. O potrzebie akceptacji w wielkim świecie. O tym, jak trudno uporać się z własną i cudzą innością, która bywa ciężarem. O wchodzeniu w dorosłość i zmienianiu się. O marzeniach (…) Wreszcie o tym, jak dobrze byłoby jednak wyzbyć się egoizmu i zwrócić czasem uwagę, z szacunkiem, na innych.
Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza, 6 stycznia 2013

3. Najmniejszy bal świata Maliny Prześlugi, reżyseria Paweł Aigner. Teatr Baj Pomorski, Toruń. Spektakl dla dzieci od 6 lat.

Autorką tekstu jest uznana pisarka dramatów i książek dla dzieci Malina Prześluga. Jest to pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi (przede wszystkim blue box) i filmowymi. To spektakl uczący trudnej sztuki panowania nad emocjami, szanowania drugiego człowieka i okazywania mu uczuć i empatii. Spektakl otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji festiwalu Maskarada w Rzeszowie i grand prix Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

4. Światełko, na podstawie dramatu Pręcik Maliny Prześlugi, reżyseria Marián Pecko. Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smołki. Spektakl dla dzieci od 6 lat.

Jest to przedstawienie dotykające trudnego tematu, dopiero od niedawna obecnego w teatrze dla dzieci – kwestii emocji, które wzbudza śmierć najbliższych.

Światełko to delikatna, krucha opowieść, baśń, która pozwala na poważną rozmowę z dziećmi o trudnych sprawach (…) Sztuka jest w naszym życiu nie do zastąpienia. Jedną z jej szlachetnych cech jest – w moim głębokim przekonaniu – pomaganie ludziom w pozbyciu się strachu. Światełko jest właśnie opowieścią na ten temat. Mocno stoi po stronie dzieci pomagając im w odpowiedzi na ważne pytania na temat życia i śmierci. Ale głównie rozmawia z dziećmi o nadziei.
Marián Pecko – reżyser spektaklu

"Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" (źródło: mat. prasowe)

"Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" (źródło: mat. prasowe)

5. Odyseja według Homera, reżyseria Ondrej Spišák. Teatr Lalka, Warszawa. Spektakl dla dzieci od 8 lat.

Jest to przedstawienie kostiumowo-lalkowe poruszające m.in. kwestię wolnej woli i roli sił nadprzyrodzonych. Spektakl wielokrotnie nagradzany podczas festiwali teatralnych.

Reżyser zaprezentował najwyższy kunszt i pomysłowość, scenograf – szereg niebanalnych rozwiązań, a kompozytor – muzykę godną podniosłego tematu eposu. Zespół, grający in corpore, dał z siebie wszystko i na scenie po prostu kwitnie – śmieszy, tumani, przestrasza. Z czystym sumienie mogę absolutnie każdemu polecić godzinkę z Homerem w Lalce – wyjdzie z teatru lepszy i szczęśliwszy.
Hanna Baltyn, Teatr, 13/2000

Strony: 1 2

Dodaj komentarz