• 2013-06-01

Steve Vai Symfonicznie

12 czerwca 2013 roku | Hala Stulecia we Wrocławiu

Steve Vai jest niezaprzeczalnym wirtuozem gitary i genialnym kompozytorem, co potwierdzają miliony sprzedanych płyt, przepełnione sale koncertowe na całym świecie i liczne nagrody, żeby wspomnieć chociażby 3 statuetki Grammy i 9 nominacji do tej nagrody. Muzyk od kilku lat, poszukując nowych form wyrazu, koncertuje z orkiestrami symfonicznymi. Vai, który jest jedną ze współczesnych ikon rocka oraz inspiracją dla wielu, nie tylko rockowych gwiazd muzyki w symfonicznej aranżacji wykona swoją muzykę podczas czerwcowego koncertu we Wrocławiu.

Steve Vai, fot. Michael Mesker (źródło: mat. prasowe)

Steve Vai, fot. Michael Mesker (źródło: mat. prasowe)

Zawsze byłem napędzany uzależnieniem do kreowania dźwięków, które są unikalne – nie lepsze od tych, które robią inni, po prostu inne – przyznaje muzyk.

12 czerwca w Hali Stulecia Steve Vai oraz Evolution Tempo Orchestra wystąpią na jedynym koncercie w Polsce.

Steve Vai nazywany jest gitarzystą wszech czasów, nawet przez tych, którzy nie są wielbicielami jego stylu gry. Już sam początek jego kariery był imponujący, gdy współpracował z takimi muzykami, jak Frank Zappa, David Lee Roth czy zespół Whitesnake. Grając w takim towarzystwie bardzo szybko został dostrzeżony przez środowisko muzyczne i od kilkudziesięciu lat to już jego nazwisko jest marką samą w sobie, a jego muzyka ideałem dla wielu, nawet najlepszych gitarzystów. Zawsze dążył do tego, by tworzyć unikalne dźwięki, próbować w muzyce tego, czego nikt nigdy jeszcze nie robił. Trzymając się tej zasady doszedł na absolutne szczyty prawdziwej sztuki, łącząc techniczne wirtuozerstwo z ujmującym artyzmem.

Artysta wydał 16 solowych płyt, a brał udział w nagraniu około sześćdziesięciu. Studyjne nagrania Steve’a Vaia nie mogą się jednak równać z ich wersjami koncertowymi, ponieważ dopiero w wydaniu na żywo docenić można niewiarygodną wirtuozerię jego gry. Jego ostatni koncert w Warszawie, w październiku ubiegłego, roku został wysprzedany do ostatniego biletu. Steve Vai promował wówczas swoją najnowszą płytę The Story of Light. Na koncercie we Wrocławiu artysta zaprezentuje się w nieco innej stylistyce. Tym razem będzie to symfoniczny koncert, podczas którego gitarzyście towarzyszyć będzie orkiestra Evolution Tempo.

Steve Vai (źródło: mat. prasowe)

Steve Vai (źródło: mat. prasowe)

Steve Vai – debiutował jako gitarzysta w zespole Franka Zappy. Trwały wkład do muzyki przypada na czas jego solowej kariery, w czasie której sprzedał prawie sześć milionów płyt. Album debiutancki – Flex Able (1984) – został uznany w muzycznym świecie, stanowił bazę dla jego najbardziej wpływowego i najlepiej sprzedającego się – Passion and Warfare (1990). Tym albumem Vai poszerzył leksykon rockowych gitarzystów i zapoczątkował erę wirtuozów gitary na początku lat 90-tych.  Chociaż wiele z jego albumów koncentruje się wokół określonych osi tematycznych, Vai uważa Alive in an Ultra World (2001) za kulminacyjny punkt swoich konceptualnych wysiłków. Ten album jest kandydatem do jednego z najbardziej ambitnych albumów live, jaki został kiedykolwiek nagrany. Steve Vai napisał, przećwiczył i nagrał do niego muzykę na dwupłytowym zestawie, w czasie światowego turnee po 32 krajach. Każdy utwór jest dedykowany innemu państwu – Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, żeby wymienić tylko kilka – i odzwierciedla jej rodzimy, muzyczny smak. Zawarty na albumie utwór Whispering a Prayer (Song for Ireland) przyniósł muzykowi szóstą nominację do nagrody Grammy. Żeby uniezależnić się od muzycznego biznesu muzyk założył własną wytwórnie płytową  Favored Nations. W 2002 roku pod jej szyldem ukazał się najlepszy album pop No Substitutions, który był dziełem Larry Carlton i Steve’a Vai’o, uzyskując nagrodę Grammy. Vai stał się wpływowym muzykiem w erze post-grunge. Tacy idole jak James Munky Shaffer of Korn, Mike Eizinger z Incubus, czy Tom Morello z Audioslave – wszyscy mówią o Vai’o jako swojej głównej inspiracji. Artysta jest autorem 8 studyjnych albumów, a jego dyskografię zamyka wydany w 2012 The Story of Light.

Koncert: Steve Vai Symfonicznie:
12 czerwca 2013 r., godz. 19.00.
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Wrocław

Dodaj komentarz