• 2013-07-22

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE

Od 1 do 3 sierpnia 2013 roku | Szczecin

W roku 2013 inSPIRACJE obejmą projekty kuratorskie, w ramach których prezentowane będą działania oraz prace artystów, w różny sposób interpretujące pojęcie Genesis. Na wystawę będą się składać prace artystów reprezentujących rozmaite nurty w sztuce współczesnej – od polskiej sztuki konceptualnej (jak Stanisław Dróżdż czy Andrzej Dłużniewski), poprzez twórców operujących głównie medium wideo i performance (Oskar Dawicki, Justyna Górowska) po współczesnych malarzy (takich jak Jakub Julian Ziółkowski czy Katarzyna Kukuła). Kuratorkami wystawy głównej są Delfina Piekarska oraz Monika Kozioł, na co dzień pracujące w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

inSPIRED by Origin, Sin Way To Freedom, Aleja Kwiatowa, fot. B. W. (źródło: materiały prasowe organizatora)

inSPIRED by Origin, Sin Way To Freedom, Aleja Kwiatowa, fot. B. W. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każda edycja festiwalu to inne spojrzenie na dziedziny sztuki współczesnej, nowatorskie i premierowe projekty artystyczne, realizacje o charakterze społecznym i edukacyjnym. Podczas 8 edycji festiwalu Szczecin odwiedziło wielu artystów m.in.: Karim Rashid, Peter Greenaway, EVA & ADELE, AES+F, Sissel Tolaas, David Cerny, Marc Tamschick, Carlo Ratti, Gregor Schneider czy Zbigniew Rybczyński. Dwie pierwsze edycje zrealizowano w formule Festiwalu Sztuki Kreacyjnej, a kolejne już jako Festiwal Sztuki Wizualnej. Dotyczyły one m.in. takich tematów jak: pamięć, sacrum profanum, przestrzeń, glamour, paradise czy apocalypse.

Podczas festiwalu ukazany zostanie sposób, w jaki współcześni artyści odnoszą się do znaczenia słowa genesis. Słowo to swoim znaczeniem kieruje naszą uwagę bezpośrednio na stworzenie człowieka, jego początki. Z jednej strony mogą to być początki biblijne, których dokładny opis możemy znaleźć w Księdze Rodzaju. Z drugiej strony termin stworzenie ma wyraźnie biologiczną konotację i łączy się z ewolucją, a tym samym z naszą cielesnością. Artyści poprzez swoje prace wskażą na dwuznaczność słowa stworzenie, która przypomina walkę duchowości z rozumem, tradycji wychowania w wierze chrześcijańskiej z najnowszymi osiągnięciami nauki.

Delfina Piekarska, kuratorka festiwalu.

GIFnesis to kolejny projekt festiwalowy, kuratorowany przez Zbigniewa Tomaszczuka – fotografa, wykładowcę teorii fotografii, autora wielu wystaw indywidualnych. Inspiracją dla tego projektu była wystawa zrealizowana przez Tomaszczuka w 1999 roku Obrazy, które pamiętam z przeszłości w Małej Galerii ZPAF/CSW w Warszawie. Fotomontaż wykorzystujący znany sztych Albrechta Durera z 1504 roku, na którym zamieniono jabłko które Ewa wręczyła Adamowi na logo Macintosh, wyrażał oczywistą idee wystawy jako zapowiedź przemian związanych z cyfryzacją komunikatów wizualnych. Teraz praca ta stała się mottem zbiorowej wystawy GifNESIS, która odpowiada na hasło Genesis wobec cyfrowej rzeczywistości. W Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o prace doktorantów Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie.

Tegoroczna edycja zakłada nowatorską formę prezentacji sztuki w ramach festiwalu. Prace będą wkomponowane nie tylko w przestrzeń Instytucji Kultury 13 muz, ale także nowego centrum sztuki współczesnej w Szczecinie Trafostacji Sztuki, które będzie gościć wystawę Ryszard Waśko, Genesis.

Zbigniew Tomaszczuk, „Paralaksa czasu – Pamięć obrazu”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Tomaszczuk, „Paralaksa czasu – Pamięć obrazu”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to pierwsza na świecie tak wyczerpująca prezentacja twórczości międzynarodowego artysty, wizjonera, kuratora i wybitnego konceptualisty Ryszarda Waśki. Wystawa stanowi heterogeniczny przegląd jego dzieł z lat 1972–2013 i obejmuje szeroki wachlarz praktyk artystycznych z najróżniejszych dziedzin sztuki: fotografii, filmu, wideo, rysunku, obrazu olejnego, instalacji, rzeźby, akcji artystycznych i performance. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2013 w ramach uroczystej inauguracji Trafostacji Sztuki. Kuratorem wystawy jest Constanze Kleiner – dyrektor artystyczny Trafostacji Sztuki, współtwórczyni pierwszej mobilnej galerii Temporäre Kunsthalle w Berlinie.

Co roku festiwalowi towarzyszą wydarzenia muzyczno-wizualne i przedsięwzięcia artystyczne. Podczas sierpniowego weekendu w przestrzeni szczecińskiej Alei Kwiatowej odbędzie się plenerowy występ inSPIRED by Origin, który łączy działania wizualne (mapping 3D, performans), nowatorską architekturę oraz współczesną muzykę elektroniczną. W festiwalowym klubie Elefunk odbędzie się koncert The Natural Born Chillers. To eksplodujące połączenie rock’n’rolla z electro, mieszanka pulsującej elektroniki, mocnych gitar i perkusji. Czerpiąca ze zderzenia gatunków energetyczna muzyka łączy klimat granego na żywo koncertu z roztańczoną klubową imprezą.

Magdalena Abakanowicz, „Embriologia”, 2002-2003 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz, „Embriologia”, 2002-2003 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwalowi od kilku lat towarzyszą kampanie społeczne tematycznie związane z hasłem danej edycji. Podczas inSPIRACJI Glamour, poruszano kwestie chorób zawodowych modelingu – anoreksji oraz bulimii. Edycji Paradise towarzyszyła kampania rajCYKLING, wspierająca świadomość ekologiczną uczestników festiwalu i mieszkańców miasta. W roku 2012 celem kampanii SAM JESTEŚ STARY! było uwrażliwienie na problemy ludzi starszych. W ramach edycji Genesis odbędzie się kampania artystyczno-społeczna PRZEPRASZAM! TWORZĘ SIĘ.

Ma ona charakter społeczny i artystyczny, stawia w centrum dziecko i mówi w jego imieniu. Ambasadorem kampanii jest Joanna Rajkowska. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie i projekcja filmu Born in Berlin. Film jest częścią projektu, w ramach którego artystka zdecydowała się urodzić swoją córkę w Berlinie, co było podstawą artystycznego projektu. Pokaz adresowany jest do widzów dorosłych, do których również kierowane jest przesłanie kampanii: Pomagajmy! Wspierajmy! Nie przeszkadzajmy! W ramach działań kampanii odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci.

Izabela Maciusowicz, „Ogród botaniczny”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Maciusowicz, „Ogród botaniczny”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

1 sierpnia 2013 roku

 • godz. 19.13 – otwarcie festiwalu, 13 muz. Otwarcie wystaw:  na-Początek / kuratorki: Monika Kozioł, Delfina Piekarska,  gifNESIS / kurator: Zbigniew Tomaszczuk, Przepraszam! Tworzę się.
 • godz. 19.33 – Maurycy Gomulicki, Krater, wernisaż wystawy, kurator: Ked Olszewski, Elefunk The Club
 • godz. 19.53 – Ouroboros, wernisaż wystawy, kurator: Kamil Kuskowski,  ZONA Sztuki Aktualnej
 • godz. 20.13 – Skąd przychodzimy i kim jesteśmy?, debata, Sala Kominkowa 13muz
 •  godz. 22.13 – inSPIRED by Origin, S_in City tribe & PuH, spektakl wizualny, Aleja Kwiatowa, szklany pawilon vis a vis 13 muz
 • godz. 23.13 – The Natural Born Chillers, koncert, Elefunk The Club, Autoplatz
 • godz. 00.13 – Genesis After Party, DJ Basher, Elefunk The Club, Autoplatz
 • godz. 23.13 – zamknięcie wystaw
Strony: 1 2

1 komentarz do artykułu “9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE”

 1. thend

  Ludzie, przecież tego się nie da przeczytac! Początki biblijne opisane w bibli! olśniewające!!! hahahahahaha. To jak się odnoszą artyści do ZNACZENIA słowa genesis mądralo? Niestety autorka to raczej Piekarska niż Delfina To wszystko straszny bełkot, zakazuję pisac o sztuce !!! “Podczas festiwalu ukazany zostanie sposób, w jaki współcześni artyści odnoszą się do znaczenia słowa genesis. Słowo to swoim znaczeniem kieruje naszą uwagę bezpośrednio na stworzenie człowieka, jego początki. Z jednej strony mogą to być początki biblijne, których dokładny opis możemy znaleźć w Księdze Rodzaju. Z drugiej strony termin stworzenie ma wyraźnie biologiczną konotację i łączy się z ewolucją, a tym samym z naszą cielesnością. Artyści poprzez swoje prace wskażą na dwuznaczność słowa stworzenie, która przypomina walkę duchowości z rozumem, tradycji wychowania w wierze chrześcijańskiej z najnowszymi osiągnięciami nauki.”

  Delfina Piekarska, kuratorka festiwalu.

Dodaj komentarz