• 2013-07-29

Archi-box

Od 18 maja 2013 roku | Muzeum Architektury we Wrocławiu

Druga odsłona Archi-boxu to wystawa i towarzyszący jej katalog, gdzie prezentowane jest siedem projektów opracowanych przez studio AION.

Dotyczą one obiektów o różnej skali i formie – od niewielkiego pawilonu Kopuła Dome zrealizowanego jako projekt studyjny na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jakJaszczurki czy Peryskop, po rozbudowane, eksperymentalne systemy konstrukcyjne i infrastrukturalne, jak Sztuczne korytarze biotyczne. Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – oprócz finalnych wersji projektów pokazujemy także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań.

Zagniniona autostrada, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zagniniona autostrada, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ważną częścią Archi-boxu są również warsztaty poprowadzone przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano, których efektem, a zarazem rdzeniem ekspozycji i elementem organizującym przestrzeń Archi-boxu, będzie Papierowy Smok.Konstrukcja – złożona z ponad tysiąca tekturowych elementów i przypominająca układankę origami – łączy dwa pozornie sprzeczne elementy: high-tech i low-tech. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów, dając w rezultacie niezwykle piękną syntezę abstrakcyjnej domeny matematyki i materialnego świata rzemiosła.

AION – pracownia założona przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano, stosując zintegrowane metody projektowania, operuje na złożonych procesach zachodzących w naturalnym i sztucznym środowisku. Materia, technika i funkcja – traktowane jako nierozerwalna całość – zbiegają się w procesie twórczej negocjacji, forma zaś wyłania się jako wynik systematycznych operacji prowadzonych na różnych danych.

Obok realizacji prywatnych zamówień i wstępnych badań poprzedzających inwestycje, AION organizuje projekty badawcze i warsztaty dla studentów, bierze również udział w międzynarodowej debacie architektonicznej przez wykłady i publikacje.

Peryskop, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peryskop, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2009 roku studio AION uczestniczyło w programie Unplugged Italy, który propagował w Oslo młodą włoską architekturę, a w 2010 roku prezentowało swoje prace we włoskim pawilonie na Expo 2010 w Szanghaju, w ramach wystawy 27/37 Młoda Włoska Architektura i w cyklu wykładów ARCHITEKTUR! w muzeum MAXXI w Rzymie. W 2010 roku pracownia zakwalifikowała się ponadto do rankingu Top10 Architects Under 40 > New Polish Blood i do włoskiego Top10 Aarchitects Under 40 > New Italian Blood. Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano w 2011 roku zostali laureatami nagrody Europe 40 Under 40.

Andrea Di Stefano (ur. 1973) studiował historię i teorię architektury na Università Iuav w Wenecji, w 2005 roku ukończył także Architectural Association w Londynie. Był kuratorem sekcji poświęconej architekturze na Biennale w Pradze w 2003 roku. Współpracuje jako niezależny badacz z École Spéciale d’Architecture w Paryżu i Università degli Studi di Catania. Jego prace były prezentowane i publikowane między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu innych krajach świata.

Aleksandra Jaeschke (ur. 1976) ukończyła w 2005 roku Architectural Association w Londynie. Wraz nowojorską grupą BIOTHING brała udział w Beijing Biennale of Architecture w 2004 roku. Równolegle z pracą projektową prowadzi zajęcia warsztatowe w Artesis Hogeschool (Antwerpia, Belgia), Orleans Institut d’Arts Visuels (Orlean, Francja) i na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania (Syrakuzy, Włochy).

Sztuczne korytarze biotyczne, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2004-05 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuczne korytarze biotyczne, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2004-05 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurator cyklu: Michał Duda
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Archi-box I: Opowieści o architekturze: Rogóżka
18 maja – 23 czerwca 2013 r.

Archi-box II: Eco-machines
Wystawa: 18 lipca – 8 września 2013 r.
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz