• 2013-07-30

4. Carnaval Sztuk-Mistrzów

Od 8 do 11 sierpnia 2013 roku | Lublin

Carnaval Sztuk-Mistrzów to czas, kiedy miasto przemienia się w teatralną scenę. Każdy przechodzień staje się widzem i twórcą przedstawień, które rozgrywają się bezpośrednio w przestrzeni publicznej. Od innych festiwali odróżnia go innowacyjna idea obejmująca prezentację nowych dyscyplin sztuki inspirowanych cyrkiem i teatrem, jednocześnie oferując zarówno rozrywkę, jak i refleksję.

Carnaval Sztuk-Mistrzów – Fire Night, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów – Fire Night, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakle namiotowe, sceniczne, buskerskie, lalkowe, Urban Highline, otwarte warsztaty kuglarskie i teatralne, Fire Show, Wielka Parada Kuglarska – ożywią serce Lublina. Podczas Carnavalu Sztuk-Mistrzów każdy mieszkaniec i gość miasta doświadcza osobistego spotkania ze sztuką. W tym roku program przewiduje ponad 80 wydarzeń artystycznych na żywo, w wykonaniu ponad stu artystów z całego świata. Nutą tajemnicy owiana jest nowość tegorocznego programu: Produkcje Carnavalu, czyli projekty przygotowane specjalnie na potrzeby festiwalu, których premiera odbędzie się w jego trakcie. Będzie to: Klub Carnavalu Sztuk-Mistrzów, Warsztaty Lalkarskie dla Dzieci i Młodzieży oraz spektakl Opowieść cyrkowa z udziałem lubelskich dzieci.

Klub Carnavalu Sztuk-Mistrzów to propozycja na festiwalowe noce od 8 (filmy o tematyce cyrkowej) do 11 sierpnia. Od godziny 22.00 w klubie Incognito przy ulicy Peowiaków 3 będzie można zobaczyć programy artystów z grupy Stand-up Polska w lubianej i odważnej formule komicznych monologów wypowiadanych na żywo przed publicznością. Misją stand-up jest ukazywanie absurdu i śmieszności rzeczywistości oraz odzieranie jej z mitów. Po dawce humoru do późnych godzin nocnych w klubie będą odbywały się koncerty muzyki na żywo, przyjmując zaskakujące formuły przystające do estetyki nowego cyrku.

Warsztaty Lalkarskie, muzyczne, cyrkowe i aktorskie to oferta otwarta dla dzieci i młodzieży, chcących spróbować sił w aktorstwie, zrozumieć jak powstaje spektakl teatralny i wystąpić dla prawdziwej publiczności. Podczas otwartych Warsztatów Lalkarskich Teatru Walny, prowadzonych przez lalkarza i performera Adama Walnego, będzie można poznać tajniki sztuki lalkarskiej i spróbować swoich sił w roli twórcy przedstawień lalkarskich. Fundacja Sztukmistrze przeprowadzi zaś warsztaty kuglarskie, w czasie których każdy poczuje się adeptem sztuki cyrkowej.

Warsztaty będą wstępem do przygotowania przez dzieci, pod okiem animatorów, prawdziwego przedstawienia pt. Opowieść cyrkowa, osnutego na kanwie lubelskiej legendy o Rusałce. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę o godzinie 16.00 na Placu Po Farze.

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów to marka również wśród artystów nurtu nowego cyrku, z których najwybitniejsi zagoszczą w Lublinie. W tym roku wystąpią tu wykonawcy m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Argentyny, Chile, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Węgier i Polski. Reprezentują oni różne dziedziny sztuki performatywnej, takie jak teatry alternatywne, lalkarskie, buskerzy, muzycy, komicy czy clowni.

W tym roku nie zabraknie również ulubionych już przez publiczność Carnavalu punktów programu, takich jak Urban Highline, Wielka Parada Kuglarska czy Fire Night.

Urban Highline to największy i jedyny na świecie miejski festiwal slacklining’u. Najlepsi zawodnicy z Polski oraz z zagranicy wykonują ryzykowne i widowiskowe, zapierające dech w piersiach popisy chodzenia po taśmach rozpiętych ponad głowami przechodniów. Pokazy mają miejsce nad Starym Miastem w otoczeniu zabytkowych kamienic, a także między wieżowcami Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. W ramach Urban Highline w sobotę odbędą się Mistrzostwa Polski w Trickline, czyli akrobacjach na taśmie.

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielka Parada Kuglarska to żywy spektakl, w którym tradycyjnie biorą udział artyści występujący w czasie Carnavalu Sztuk-Mistrzów oraz mieszkańcy miasta. W tym roku Paradę poprowadzi grupa Asphalt Theatre z show Fanfara Asphalt – ruchomą orkiestrą muzyków z Izraela. Ten barwny korowód wypełniony popisami akrobatycznymi, inscenizacjami muzycznymi i choreograficznymi, żonglerką oraz spontanicznymi interakcjami z publicznością przemaszeruje trasą z Placu Litewskiego na Plac Po Farze.

Fire Night to widowisko realizowane światłem i ogniem w wykonaniu najlepszych grup specjalizujących się w tego typu pokazach. Odbędzie się w czwartek wokół Trybunału Koronnego na Starym Mieście.

Carnaval Sztuk-Mistrzów – Murmuyo i Metrayeta, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów – Murmuyo i Metrayeta, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Placu Litewskim dzieci odnajdą przygotowane z myślą o nich Miasteczko Zabaw Niezwykłych – czyli serię inspirujących zajęć, prowadzonych przez pedagogów Polskiego Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów KLANZA. Tuż obok Europejskie Centrum Bajki zaprasza najmłodszych na spotkanie ze słynnym Koziołkiem Matołkiem. Czekają gry wielkoformatowe, sprawdzian z wiedzy o bajkach oraz nauka koziołkowych piosenek i zdobywanie wiedzy dotyczącej literatury dziecięcej podczas wspólnych zabaw.

Wśród artystów, którzy wystąpią na festiwalu, znajdują się m.in. zespół kabaretowy Serebryanaya Svadba, Kwadratowi, Asphalt Theatre, Walny-Teatr z Warszawy, kapela Timingeriu, japońska grupa Ojarus, akrobatyczny teatr KaraKasa Circus, Cyrk La Putyka, Pandoras Circus, Bandit Queen Circus, Pan Ząbek, Cia. Es, Protocole, Murmuyo i Merayeta, Inextremiste, La Corcoles, Shiva Grings, TomTak, Magic Thor, Hiyro, Just Edi, Dominik.

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów
Od 8 do 11 sierpnia 2013 roku
Lublin

Dodaj komentarz