• 2013-07-23

Design 28

Od 24 lipca do 31 sierpnia 2013 roku | Rondo Sztuki w Katowicach

28 najlepszych dyplomów projektowych z 7 polskich uczelni artystycznych będzie można zobaczyć już w sierpniu w katowickim Rondzie Sztuki, gdzie po raz czwarty odbędzie się konkurs Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych. Ideą konkursu powołanego do życia przez Rektorów uczelni artystycznych, organizowanego przez katowicką ASP, od samego początku było promowanie młodych zdolnych projektantów oraz zapewnienie im dobrego startu w życie zawodowe.

Proj. Wiktoria Lenart, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Wiktoria Lenart, Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielu spośród laureatów konkursu szybko odnajduje się na rynku pracy, a ich projekty są realizowane. Marta Dolnicka – ubiegłoroczna laureatka konkursu pracuje w CODE DESIGN – jednym z najlepszych polskich studiów projektowych. Dyplom Magdaleny Tekieli Secret Desk – Mebel o zmiennej postaci, oprócz honorowego wyróżnienia podczas ubiegłorocznej edycji konkursu, wzbudził ogromne zainteresowanie zagranicznych portali designerskich i prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie do produkcji. Właśnie ukazała się książka Ewy Kucharskiej Śląskie mity wraz z serią towarzyszących plakatów. Jest to kontynuacja pracy dyplomowej, która cieszyła się dużą popularnością wśród publiczności w roku ubiegłym.

Konkurs i towarzysząca mu wystawa to okazja, aby przekonać się czym dzisiaj jest design, co zaprząta głowy młodym projektantom, jak myślą o nim ci którzy będą wkrótce projektować rzeczywistość wokół nas. To także okazja dotarcia do szerokiej publiczności, przybliżenia jej idei designu, który dotyka co raz większej sfery naszej codzienności.

Zakres tematyczny prac prezentowanych w dotychczasowych odsłonach konkursu jest rozległy. Studenci projektują meble, lampy, sanitariaty, urządzenia laboratoryjne, biżuterię, ceramikę, książki, plakaty. Zajmują się identyfikacją wizualną miast i instytucji, projektują przestrzeń przyjazną osobom niewidomym, rewitalizują obiekty architektoniczne, wymyślają nowe kroje pism.

Proj. Agata Plank, Gdańsk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Agata Plank, Gdańsk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiele pomysłów prezentowanych podczas konkursu wychodzi krok do przodu w przyszłość, a projektanci niczym współcześni wizjonerzy wyznaczają nowe trendy. Nagrodę główną w roku 2012 zdobył Waldemar Węgrzyn z katowickiej ASP, który w ramach swojej pracy dyplomowej stworzył prototyp elektronicznej książki podłączanej do komputera; jej rozwinięciem i uzupełnieniem są teksty źródłowe, odnośniki, animacje i filmy zawarte na stronie internetowej. Czy taka jest przyszłość książki? Okaże się już wkrótce.

W wystawie udział biorą dyplomanci: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Jury złożone z rektorów tych uczelni nominuje siedmiu laureatów i przyzna Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto swoją nagrodę przyzna Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Katowic.

Proj. Marta Stanisz, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Marta Stanisz, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design 28
24 lipca – 31 sierpnia 2013 r.
Rondo Sztuki
Katowice

Dodaj komentarz