• 2013-07-02

Józef Wilkoń. Powrót do Tarnowa

Od 5 lipca do 31 sierpnia 2013 roku | BWA w Tarnowie

Tytuł wystawy nawiązuje do nieoczywistych, ale bardzo ciekawych związków Artysty z Tarnowem. Ojciec Artysty – Piotr Wilkoń – współtworzył tarnowski ruch oporu w okresie II wojny światowej jako członek Delegatury Rządu Londyńskiego na Tarnów i okręg tarnowski. Ciekawostką jest pokrewieństwo Artysty z Janem Szczepanikiem. Babka Józefa Wilkonia – Teresa z domu Szczepanik była krewną słynnego wynalazcy.

Autor pracy: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarciu towarzyszyć będzie promocja książki Józef Wilkoń. Szum drzew w opracowaniu Janusza Górskiego. Podczas wystawy będzie można zobaczyć przegląd ilustracji w technice pasteli, piórka i akwareli, nie zabraknie także monumentalnych drewnianych prezentacji rzeźbiarskich jak słoń, łoś, tur, w otoczeniu mniejszych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów, dzikiego ptactwa czy nietoperzy. Wystawa wprowadzi nas w bajkowy świat artysty, skierowany nie tylko do młodego odbiorcy.

Józef Wilkoń o zwierzętach:

Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy.

Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają.

Józef Wilkoń, „Leopanther”, pastel, 1991 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń, „Leopanther”, pastel, 1991 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję.

Na zdjęciu: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka Psie Życie została uznana za Najpiękniejsza książkę roku 2011 w Polsce i otrzymała Brązowy Medal na międzynarodowym konkursie Best Book Design from all over the World 2012 w Lipsku

Józef Wilkoń, Powrót do Tarnowa
Malarstwo, grafika i rzeźba
Wernisaż: 5 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz