• 2013-07-10

Na przykład. Nowy dom polski

Od 11 lipca 2013 roku do lutego 2014 roku | Warszawa, Wrocław, Berlin, Wiedeń

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Proj. Robert Konieczny, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Robert Konieczny, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

– Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska

Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

Na wystawie będzie można zobaczyć:

  • syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu
  • specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne portrety domów Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
  • program towarzyszący – wykłady, dyskusja, półmaraton domów
  • starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak
Na przykład. Nowy dom polski – makiety, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na przykład. Nowy dom polski – makiety, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybrane dziewięć domów zaprojektowali: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, Hayakawa/Kowalczyk, HS99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, Jojko+Nawrocki architekci, MAAS, Przemo Łukasik – medusa group.

Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga.

Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.

Więcej w wywiadzie z Agnieszką Rasmus-Zgorzelską dla Magazynu O.pl

Proj. Piotr Kuczia, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Piotr Kuczia, fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram:

Warszawa
11 lipca

  • godz. 18.00, audytorium w pawilonie Emilia, wejście od ul. Emilii Plater – dwa wykłady i dyskusja z udziałem zaproszonych architektów-autorów domów i publiczności. Wystąpią: Dorota Leśniak-Rychlak – Dom w Polsce;  Łukasz Wojciechowski – Domy własne architektów. Laboratorium pomysłów
  • godz. 20.30, przestrzeń wystawiennicza MSN na tyłach Emilii, wejście od ul. Pańskiej – wernisaż – zapraszamy na wino od Winowajców i ciastka od Lukullusa

18 lipca

  • godz. 18.00, audytorium w pawilonie Emilia – Półmaraton Domów – młodzi architekci prezentują najciekawsze z najnowszych projektów domów jednorodzinnych – ukończone, właśnie powstające lub rysowane. Każda z kilkunastu pracowni będzie miała równo dziesięć minut na przedstawienie swojego projektu. W ten sposób kolekcja nowych domów polskich pokazana na wystawie będzie znacznie poszerzona, a publiczność otrzyma pełniejszy obraz tego, co i jak się obecnie buduje. Zapraszamy studentów, architektów, ich przyszłych klientów i wszystkich, którzy szukają ciekawego pomysłu na dom.

Wrocław
5 września

  • godz. 18.00 – dwa wykłady i dyskusja z udziałem zaproszonych architektów-autorów domów i publiczności
  • godz. 20.00 – wernisaż

Organizator: Centrum Architektury w Warszawie.

Proj. Przemo Łukasik (medusagroup), fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Przemo Łukasik (medusagroup), fot. J. Sokołowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na przykład. Nowy dom polski
11 lipca – 25 sierpnia 2013 r.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

5 września – 13 października 2013
Muzeum Architektury
Wrocław

Listopad 2013 r. – styczeń 2014 r.
Instytut Polski, Burgstrasse 27
Belin

Luty 2014 r.
Architekturzentrum Wien, Museumsplatz 1
Wiedeń

Dodaj komentarz