• 2013-07-26

Podróże po Strunach im. Marka Długosza

Od 1 sierpnia do 15 września 2013 roku | Wrocław

Letnia odsłona gitarowego cyklu Podróże po Strunach im. Marka Długosza rozpocznie się 1 sierpnia koncertem zespołu Marcin Olak Trio, któremu towarzyszyć będzie japońska wokalistka Akiko. Muzycy wystąpią we wrocławskim Imparcie, prezentując oryginalne połączenie tradycji jazzowej Europy i Azji. We wrześniu wyjątkowo intensywnie da się odczuć, że Wrocław jest miastem gitary. Odbędą się wówczas aż trzy gitarowe koncerty z cyklu. Jako pierwszy, 7 września, z recitalem muzyki klasycznej wystąpi Michał Daniel Bąk. Kolejne dwa wydarzenia, 8 i 15 września, poświęcone będą Markowi Długoszowi i twórczości Astora Piazzolli.

Akiko (źródło: materiały prasowe Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego)

Akiko (źródło: materiały prasowe Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego)

Postać Marka Długosza była bardzo dobrze znana szczególnie we wrocławskim środowisku gitarowym. Był on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Universitaet fuer Musik w Wiedniu. Jako gitarzysta klasyczny zdobywał nagrody i wyróżnienia krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych, jednak doceniany był również jako animator ruchu gitarowego w Polsce. To według jego pomysłu odbywał się Wrocławski Festiwal Gitarowy, świdnicki festiwal gitarowy, letnie warsztaty w Szczawnie-Zdroju, kurs gitarowy w Krzyżowej oraz cykl koncertów Gitara w Art Hotelu, którego kontynuacją są Podróże po Strunach. Razem z Kamilem Bartnikiem, Bartłomiejem Helwingiem i Łukaszem Pietrzakiem współtworzył Wrocławski Kwartet Gitarowy, który w zmienionym składzie przetrwał do dziś.

Akiko & Marcin Olak Trio, Jazz dwóch kontynentów

Współpraca Marcina Olaka z Akiko jest jednym z ciekawszych projektów, jakie pojawiły się ostatnio na polskiej scenie jazzowej. Artystka, która nazywana jest ikoną nowej ery jazzu, swoim fantastycznym głosem i osobowością doskonale współgra z niebanalną muzyką warszawskiego tria. Pomimo stosunkowo krótkiej kariery, bo trwającej od 2001 roku, Akiko zdołała nagrać już kilkanaście płyt i zdobyć wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W jej dyskografii znajduje się 12 studyjnych albumów, płyty z największymi przebojami oraz nagrania koncertowe. W swoim repertuarze ma ponad 500 standardów jazzowych, jednak nie identyfikuje się tylko i wyłącznie z tym gatunkiem muzycznym. W 2009 roku nagrała płytę Hit Parade – A Tribute to London Nite dedykowaną popularnej rockowej imprezie, wystąpiła też na Fuji Rock Festival, dając się poznać jako świetna wokalistka rockowa. Jest również docenianą producentką muzyczną, aranżerką i autorką piosenek, jednak słynie głównie z tego, że jako pierwsza japońska wokalistka nagrywa swoje płyty w prestiżowej wytwórni Verve Records.

Marcin Olak Trio jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich zespołów jazzowych. Wyróżnia się oryginalnym brzmieniem, tworzonym niemal wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków instrumentów, jedynie z niewielkim udziałem elektroniki. Znak rozpoznawczy tria to połączenie jazzowej improwizacji z muzyką kameralną i gra na instrumentach akustycznych, których zwolennikiem jest Marcin Olak – jeden z nielicznych gitarzystów, grających jazz na gitarze klasycznej i akustycznej. Podczas wrocławskiego koncertu Marcin Olak Trio wystąpi w składzie:  Krzysztof Szmańda (perkusja), Maciej Szczyciński (kontrabas) i oczywiście Marcin Olak (gitara).

Michał Daniel Bąk, Wieczór z muzyką klasyczną | Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing, Hommage à Marek Długosz

W programie recitalu Michała Daniela Bąka znajdą się kompozycje Johna Dowlanda, Mauro Giulianiego, Leo Brouwera, Rolanda Dyensa i Marka Pasiecznego. Podobny repertuar będzie można usłyszeć podczas koncertu 8 września, poświęconego pamięci Marka Długosza. Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing zaprezentują wówczas program Hommage à Marek Długosz, zawierający utwory, które niegdyś grali razem z Markiem Długoszem i które on sam często wykonywał podczas solowych recitali w kraju i za granicą.

Marcin Olak Trio podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA 2012, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Olak Trio podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA 2012, fot. Jarek Pępkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Pietrzak i Olek Miśkiewicz, Tribute to Astor Piazzolla

Ostatni wrześniowy koncert Podróży po Strunach również będzie miał charakter wspomnieniowy. Z projektem Tribute to Astor Piazzolla wystąpi duet Anny Pietrzak (gitara) i Olka Miśkiewicza (akordeon). Ich koncert przeniesie publiczność aż do Argentyny, gdzie mieszkał i tworzył ten najbardziej zanany na świecie mistrz tanga. Muzycy mieli już okazję prezentować ten projekt, między innymi podczas Festiwalu Polska Akademia Gitary 2012 czy Koncertów Czwartkowych w Oleśnicy, wszędzie budząc zainteresowanie, tak muzyką Piazzolli jak i swoimi świetnymi wykonaniami. Składają się na nie doświadczenie sceniczne Anny Pietrzak i Olka Miśkiewicza oraz świeżość ich interpretacji.

Muzycy, którzy wystąpią podczas wszystkich trzech koncertów związani są z Dolnym Śląskiem i wrocławską Akademią Muzyczną. Zatem wrześniowe Podróże po Strunach będą również interesującą prezentacją lokalnej sceny muzycznej.

Program:

  • Akiko & Marcin Olak Trio, Jazz dwóch kontynentów, 1 sierpnia, godz. 19.00, Klub Impart we Wrocławiu
  • Michał Daniel Bąk, Wieczór z muzyką klasyczną, 7 września, godz. 19.00, Stara Giełda, pl. Solny 16, Wrocław
  • Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing, Hommage à Marek Długosz, 8 września, godz. 18.00, Stara Giełda
  • Anna Pietrzak i Olek Miśkiewicz, Tribute to Astor Piazzolla, 15 września, godz. 19.00, Stara Giełda

Podróże po Strunach im. Marka Długosza – edycja letnia
Od 1 sierpnia do 15 września 2013 roku
Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Wrocław

Dodaj komentarz