• 2013-07-05

Projekt Przetwórnia. Wystawa laureatów

Od 19 lipca do 19 sierpnia 2013 roku | Galeria Pauza w Krakowie

Projekt Przetwórnia to inicjatywa grupy Foto Bzik, w której bierze udział zaproszony przez organizatorów wybitny fotografik z Polski lub z zagranicy. Każdy uczestnik konkursu mógł nadesłać swój cykl od 5 do 15 zdjęć o tematyce zbliżonej do zainteresowań fotograficznych Tomasza Gudzowatego i mieszczących się w kategoriach reportażu, portretu lub dokumentu.

Fot. Marek Lapis, III miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Lapis, III miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gościem pierwszej edycji konkursu był Tomasz Gudzowaty – kilkukrotny laureat międzynarodowych nagród World Press Photo, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiej Agencji Prasowej i European Press Agency, jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich fotografów. 24 marca 2013 roku na spotkaniu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki spośród finalistów Tomasz Gudzowaty wybrał trójkę zwycięzców.

Trzecie miejsce zdobył Marek Lapis cyklem pt. 5 zmysłów. Pauza, drugie miejsce przypadło Agnieszce Napierale za zbiór Rozbite garnki, natomiast pierwsze miejsce zajęła Dorota Dawidowicz za – zdaniem jurora zestaw fotografii posiadających niezwykły klimat, wykonany szlachetną techniką kolodionu, zatytułowany Wonder years.

Wystawie towarzyszy katalog, który będzie można otrzymać w dniu wernisażu.

Dorota Dawidowicz – (ur. 1983 r.) mieszka i pracuje w Warszawie, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej (2007) oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii (2010). Przedmiotem jej fotografii są ludzie – ich piękno, emocje, otoczenie. W swoich podróżach fotograficznych łączy kreację z dokumentem, wykorzystując tradycyjne techniki szlachetne . Najczęściej pracuje przy użyciu aparatów wielkoformatowych .

Fot. Dorota Dawidowicz, I miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dorota Dawidowicz, I miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Napierała (ur. 1977 r.) ukończyła Akademię Eko­nomiczną w Poznaniu i Paryski Instytut Nauk Politycznych. Przez parę lat pracowała w mar­ketingu, zajmowała się także rozwojem i zarzą­dzaniem programami w Komisji Europejskiej. Do czerwca 2012 roku pracowała jako doradca wyborczy – oenzetowski wolontariusz dla Ope­racji Wsparcia Pokoju na Wybrzeżu Kości Słonio­wej. Jako wieloletnia działaczka na rzecz praw człowieka, najbardziej interesuje się fotografią społeczną | ukończyła Akademię Fotoreporta­żu. Do jej największych osiągnięć należy 3 miejsce BZ WBK Press Foto (Polska, 2013), finał PhotoPhilanthropy Activist Awards (USA, 2013), finał Grand Press Photo (Polska, 2012 r.), wyróżnie­nie BZ WBK Press Foto (Polska, 2012 r.), merit prize podczas Yonhap International Press Photo Awards in support of the United Nations’ Millennium Development Goals (Korea Południowa, 2011 r.) czy też udział w wystawie The Fight Discrimination in Europe zorganizowanej przez Amnesty International w Parlamencie Europejskim (Belgia, 2011 r.). | od października 2012 roku mieszka I pracuje na Haiti.

Fot. Agnieszka Napierała, II miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agnieszka Napierała, II miejsce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Lapis – (ur. 1968 r.) jestem doświadczonym fotografem i fotoreporterem w zawodzie pracuje od 25 lat. Mam wykształcenie kierunkowe fotograficzne. Pracowałem na etacie w tygodniku WPROST, a później założyłem własną Agencję Fotograficzno-Reklamową ARTMEDIA Marek Lapis. Od tego czasu publikowałem zdjęcia w większości polskich gazet ,czasopism i w wydawnictwach, oraz w za granica Polski. W wielu konkursach odnosiłem duże sukcesy w prestiżowych konkursach fotograficznych i wykonywałem zdjęcia dla wielu firm. Od 2002 roku współpracuje z jedną z największych agencji fotograficznych w Polsce – Polak Agencja Fotografów FORUM w Warszawie. Oficjalny fotograf ONZ na COP 14 Światowej Konferencji w sprawie Zmian Klimatycznych w Poznaniu w 2008 roku, zdjęcia wykonywane dla MSWiA i dla Ministerstwa Zdrowia w 2012 roku podczas polskiej prezydencji w UE.

Projekt Przetwórnia. Wystawa laureatów
Wernisaż: 19 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 19 sierpnia 2013 roku
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18, II piętro
Kraków

Dodaj komentarz