• 2013-07-25

Transatlantyk Festival Poznań 2013

Od 2 do 9 sierpnia 2013 roku | Poznań

Transatlantyk Festival Poznań 2013 to festiwal idei – otwarty, odważny i glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu działania. Impreza odbędzie się od 2 do 9 sierpnia w Poznaniu. Gościem specjalnym Festiwalu będzie w tym roku Yoko Ono– artystka i aktywistka na rzecz pokoju. 7 sierpnia na scenie Auli UAM zagra wspólny koncert z liderem nieistniejącej już kultowej formacji Sonic Youth Thurstonem Moorem. Dzień później, podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, Yoko Ono odbierze nagrodę Glocal Hero Award, przyznawaną przez Transatlantyk rokrocznie za działania lokalne, które wpływają na globalne zmiany.

„Heli” reż. Amat Escalante (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

„Heli” reż. Amat Escalante (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Ważnym wydarzeniem będzie także jubileuszowy koncert z okazji 35. rocznicy założenia słynnej wytwórni muzycznej Varèse Sarabande specjalizującej się w wydawaniu płyt z kompozycjami filmowymi. Gospodarzem wieczoru będzie producent Robert Townson, a gościem specjalnym flecistka Sara Andon. Koncert odbędzie się 4 sierpnia w Auli UAM.

Na Transatlantyk przyjadą także m.in. reżyserzy Audrey Ewell, Aaron Aites, Jeremy Seifert, Marta Cunningham i Chad Hartigan, konsultantka muzyczna Maggie Rodford, scenarzysta Shem Bitterman, muzyk Tuur Floorizone, producenci Larry Sanitsky i Zachary Matz oraz dziennikarze Tomasz Raczek, Jacek Żakowski, Janusz Wróblewski i Edwin Bendyk.

W piątkowy wieczór, 2 sierpnia o godzinie 18.30 na poznańskim Placu Mickiewicza odbędzie się Wielkie Dudnienie przeciwko GMO, które poprowadzi Mademoiselle Carmel. Udział może wziąć absolutnie każdy – wystarczy przyjść na Plac Mickiewicza i odebrać specjalną grzechotkę, a potem zagrać na niej wspólnie z muzycznymi gośćmi Dudnienia: zespołami Drum Duo i Fantasy Brass Oktet.

Gala Otwarcia Festiwalu rozpocznie się w piątek, 2 sierpnia o godzinie 20.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Muzyczną gwiazdą będzie Gloria Campaner, jedna z najlepszych światowych pianistek młodego pokolenia. Nagrodzona na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego Campaner wykona podczas Gali Koncert fortepianowy nr 2 c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

Filmowy Transatlantyk

Jak co roku widzowie Transatlantyku będą mogli obejrzeć filmy nagradzane na najważniejszych filmowych festiwalach świata, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji oraz Sundance. Nie zabraknie także premier. Festiwalowicze jako pierwsi w Polsce obejrzą m.in. dramat wojenny Twice Born Sergia Castellito z Penelope Cruz w roli głównej, ciepłą komedię Najlepsze najgorsze wakacje Nata Faxona i Jima Rasha z Stevem Carellem i Samem Rockwellem oraz dokument Kena Loacha Spirit of 45 i tegoroczny megahit amerykańskich kin studyjnych, komedię Królowie lata Jordana Vogta-Robertsa. Na filmową część festiwalu składa się ponad 150 tytułów w 21 sekcjach tematycznych, w tym:

Transatlantyk Panorama, czyli przegląd najważniejszych filmów minionego sezonu. W tej sekcji będzie można zobaczyć nagrodzony Złotym Lwem festiwalu w Wenecji film Pieta Kim Ki-Duka, zwycięzcę tegorocznego Berlinale Pozycję dziecka Calina Petera Netzera, Heli Amata Escalante, laureata nagrody za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes, oraz kontrowersyjną Śpiącą królewnę Marco Bellocchio, również wyróżnioną na ostatniej edycji festiwalu filmowego w Wenecji.

Sundance na Transatlantyku – wybór najciekawszych pozycji prosto z amerykańskiego Sundance, najważniejszego na świecie festiwalu kina niezależnego. Wśród nich znajdą się m.in. wyróżniony na tegorocznej edycji Sundance komediodramat This is Martin Bonner Chada Hartigana, poruszający dokument Valentine Road Marty Cunningham oraz hipnotyczna opowieść o dojrzewaniu I used to be darker Matthew Porterfielda.

Kino drogi: Škoda. Wiesz, co dobre – siedmiodniowy przekrój przez historię road movies. Od ponadczasowych klasyków (Znikający punkt Richarda C. Sarafiana, Pojedynek na szosie Stevena Spielberga) po nowości z Road North Miki Kaurismakiego i Jackie Antoinette Beumer na czele. Plenerowym odpowiednikiem tej sekcji jest Mobilne kino Škody, czyli objazdowe kino, które od 3 do 7 sierpnia odwiedzi pięć dzielnic Poznania (Centrum, Grunwald, Wilda, Jeżyce, Nowe Miasto). W jego ramach będzie można obejrzeć m.in. Schmidta Alexandra Payne’a i Parę na życie Sama Mendesa.

„Road North” reż. Miki Kaurismaki (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

„Road North” reż. Miki Kaurismaki (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Filmowa droga mistrza: Stanley Kubrick – retrospektywa jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Na dwóch największych salach Multikina 51 można będzie obejrzeć sześć filmów Kubricka: Lśnienie, Mechaniczną pomarańczę, 2001. Odyseję kosmiczną, Zabójstwo, Oczy szeroko zamknięte i Full Metal Jacket. Opiekunem sekcji jest wybitny krytyk filmowy Tomasz Raczek, który osobiście pojawi się na festiwalu, by zapowiedzieć przegląd.

Transatlantyk Docs – sekcja prezentująca filmy dokumentalne, które poruszają ważne, społeczne kwestie, prowokują do dyskusji i zastanowienia. Jej najważniejsze tytuły to Zmienić bieg rzeki Kalyanne Mam (nagroda festiwalu Sundance), opowiadający o ciężkim życiu trzech kambodżańskich rodzin, Dezerter Ann Shin – zbiorowy portret uciekinierów z Korei Północnej, Google and the World Brain Bena Lewisa – film opisujący starania Google’a o zdigitalizowanie każdego wydrukowanego na Ziemi słowa, oraz szokujący Ogień i krew Dylana Mohana Graya, który odkryje przed widzami mroczny sekret firm farmaceutycznych, latami blokujących mieszkańcom biednych krajów dostęp do leków na AIDS.

Kino Kulinarne – po raz trzeci festiwal Transatlantyk zaprasza na seanse Kina Kulinarnego – niesamowitą ucztę, łączącą X Muzę ze sztuką kulinariów. Każdy z pięciu seansów filmowych tego cyklu zakończy się kolacją, serwowanej w postawionym na tę okazję namiocie na Błoniach Wildeckich obok Multikina 51. Wszystkie kolacje będą nawiązywały tematycznie do pokazywanych filmów. O menu zadbają Tomasz Trąbski (Concordia Taste Restaurant), Jakub Adamczyk (Winosfera), Dawid Łagowski (Pałac Mierzęcin), oraz połączone siły ośmiu szefów kuchni związanych z portalem Wszystko Dla Kucharzy (Michał Kuter, Roman Kosmalski, Miłosz Kowalski, Stanisław Bobowski, Rafał Godziemski, Grzegorz Olejarka, Artur Skotarczyk, Andrzej Truchlewski). Program Kina Kulinarnego jest przygotowywany przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie. Seanse odbędą się w dniach 3 – 7 sierpnia w Multikinie 51.

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Kino łóżkowe – w tym roku kino plenerowe – nieodłączny element programu filmowego Transatlantyku – pojawi się na Placu Wolności. Tam powstanie przestrzeń z 50 ekranami i przygotowanymi na tę okazję podwójnymi łóżkami. Organizatorzy radzą ubrać się ciepło – sierpniowe noce mogą być chłodne! Seanse odbędą się codziennie od 3 do 7 sierpnia. Na pokazy bezpłatne będzie można wybrać się o godzinie 20.30 i 24, seanse płatne (z wliczonym w cenę cateringiem) – o 22.15. W repertuarze m.in. Turyści Bena Wheatleya i Mordercza opona Quentina Dupieux.

Tuż obok, w Przylądku Arkadia (piętro budynku Arkadii) swoje miejsce znajdzie Klub Festiwalowy, w którym co wieczór będzie można potańczyć przy muzyce filmowej serwowanej przez didżejów.

Master Classes – jak co roku Transatlantyk oferuje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych wykładach i seminariach Master Classes, które dotyczą szeroko rozumianej sztuki filmowej. W tym roku wykładowcami będą m.in. Petr Zelenka, David MacMillan, Marco Beltrami, Dave Porter, Xawery Żuławski, Marian Dziędziel i Jacek Borcuch. Spotkania odbędą się w Centrum Kultury Zamek oraz Instytucie Rozbitek. Zapisy na warsztaty są prowadzone na stronie festiwalu.

Ponadto:

 • Nowe Kino Niemieckie, Nowe Kino Skandynawskie – przegląd najciekawszych premier ze Skandynawii i Niemiec.
 • Oscar 2013: nominacje dla dokumentów pełnometrażowych – pięć najlepszych, zdaniem Amerykańskiej Akademii Filmowej, dokumentów minionego sezonu.
 • Transatlantyk Konfrontacje – filmy fabularne i dokumentalne opowiadające o konfliktach społeczno – politycznych.
 • Transatlantyk Art – dokumenty poświęcone sztuce: kinu, literaturze, muzyce popularnej.
 • Transatlantyk Eko – kino na rzecz ochrony środowiska.
 • Sacrum w kinie – obrazy, poruszające wątek dialogu człowieka z Bogiem.
 • Poza Gatunkiem: Superbohater – siedem niszowych produkcji o bardzo nietypowych superherosach.
 • Kino Klasy B – najlepsze z najgorszych, czyli kiczowate horrory i filmy science-fiction sprzed lat.
 • Kino rowerowe Bike Movies – przegląd dokumentów poświęconych kulturze rowerowej.
 • Sezon – najciekawsze premiery sezonu 2012/2013.
 • Dla dzieci – wybór filmów aktorskich i animowanych dla młodego widza.
 • Pokazy specjalne – seanse filmów z udziałem ich twórców.
Yoko Ono i Thurston Moore (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Yoko Ono i Thurston Moore (źródło: materiały prasowe Transatlantyk Festival Poznań)

Muzyczny Transatlantyk

Poza koncertami Yoko Ono oraz jubileuszowego koncertu z okazji 35. rocznicy założenia słynnej wytwórni muzycznej Varèse Sarabande, ważnym składnikiem muzycznej części festiwalu będą konkursy dla młodych kompozytorów. Tradycyjnie już Transatlantyk zaprasza młodych kompozytorów z całego świata do wzięcia udziału w dwóch konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition. W zmaganiach mogą uczestniczyć osoby, które do 31 grudnia br. nie ukończą 35 lat. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości ponad 50 tys. USD, których sponsorami są Fundacja Transatlantyk i Raiffeisen Bank Polska S.A. Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A.P. Kaczmarek.

Miejsca festiwalowe:

 • Multikino 51
 • Muza
 • Centrum Kultury Zamek
 • Instytut Rozbitek
 • Aula UAM
 • Teatr Polski

Transatlantyk Festival Poznań 2013
Od 2 do 9 sierpnia 2013 roku

Dodaj komentarz