• 2013-07-12

Tzadik Poznań Festival 2013

Od 25 lipca do 28 lipca 2013 roku | Poznań

Tzadik Poznań Festival, który poświęcony jest kulturze żydowskiej, jak co roku podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny oraz filmowy. Tzadik muzyczny zaprezentuje czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Część filmowa poświęcona będzie żydowskiej tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów. Obok koncertów przez organizatorów został przygotowany szereg projektów specjalnych.

Me La Tu Armagates (źródło: mat. prasowe)

Me La Tu Armagates (źródło: mat. prasowe)

Tzadik Poznań Festival Nowa Tradycja Żydowska odbywa się już po raz siódmy. Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 4 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

Podczas tej edycji Festivalu nie zabraknie również projektów specjalnych, przygotowywane wyłącznie dla Tzadik Poznań Festival’u. W czasie poprzednich edycji wystąpili m.in. John Zorn ze swoim kwartetem Masada i pianistą Uri Cainem (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal – i po raz pierwszy w Europie!), Jamie Saft Trio, francuski kwartet Zakarya (2007), formacje z Izraela: Yair Dalal - BandOrient oraz Alabert Berger New Quartet (2008), kwartet Feldman/ Cohen/ Caine/ Perowsky, trio RashanimJoe McPheeLa Mar Enfortuna (2009), Tim Sparks i Yves Weyh (2010), Undivided & Perry Robinson (2011), zespół Kob`ego Israelite i Macieja Filipczuka czy ubiegłoroczny projekt polsko-amerykańskiego kwartetu: Perry Robinson / Michael Zerang / Rafael Rogiński / Wacław Zimpel Muzyka Żydów z Jemenu.

W latach poprzednich nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami Shofar i Cukunft, formacje The Transgress, Yazzbot Mazut, Enterout Trio, klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski – Ircha Pneumatic z gościnnym udziałem Joe McPhee, Daktari, Żydowski Surf czy Meadow Quartet.

W tym roku w czasie Festivalu odbędzie się osiem koncertów, w tym trzy premierowe międzynarodowe projekty, i jeden krajowy, które powstają na zamówienie Tzadik Festival. Wystąpią artyści z Izraela, USA, Chile, Argentyny, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski.

Samech, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Samech, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego Festivalu będzie specjalny projekt muzyczny Uri’ego Caine’a, który poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana. Podczas koncertu Uri Caine plays Władysław Szpilman Uri Caine wystąpi z polskimi muzykami, Ksawerym Wójcińskim na kontrabasie i Robertem Raszem na perkusji. Muzycy wspólnie przedstawią autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. Druga część koncertu to solowy recital pianisty wypełniony kompozycjami przygotowanymi na zamówienie Tzadik Festival. Uri Caine, jeden z wielkich innowatorów współczesnej muzyki złoży w ten sposób swoisty hołd polskiemu kompozytorowi i pianiście.

Na zamówienie Tzadik Poznań Festival wystąpi również światowej sławy akordeonista - Koby Israelite, który zaprezentuje się razem z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji neoklezmerskich – zespołem Samech. Izraelski multiinstrumentalista, chwalony za niespożytą energię i dzikość, wielką wyobraźnię muzyczną i witalność, jest jedenym z najbardziej cenionych muzyków sceny neoklezmerskiej. W jego graniu obecne są elementy free jazzu, funky, etno, muzyki cygańskiej, metalowej, progresywnego rocka i oczywiście tradycji żydowskiej. Pochodzący także z Krakowa zespół Samech, który na początku 2012 roku wydał swój debiutancki album Quachatta w nowojorskiej wytwórni Tzadik, jest drugą polską formacją w barwach wytwórni Johna Zorna. Ich muzyka określana jest przez Zorna jako czarująca, dająca się słuchać bez końca, nowa muzyka kameralna na miarę XXI wieku.

Kolejnym wyjątkowym projektem muzycznym będzie koncert Raphaela Rogińskiego, jednego z liderów polskiej sceny neoklezmerskiej oraz wirtuoza afrykańskiej harfy – Kory, pochodzącego z Gambii Buba Badjie Kuyateh. Wystąpi także Paweł Szpura, podstawowy członek kwartetu Cukunft, formacji Hera oraz Hubert Zemler, członek Horny Trees, jeden z filarów warszawskiej sceny muzyki improwizowanej. Ich wspólny projekt Muzyka zaginionych plemion łączy w sobie pozornie odległe nurty, fundamentem jest tutaj nierozpoznana muzyczna tradycja diaspory żydowskiej żyjącej w krajach Maghrebu, Etiopii, Sudanie, Beninie ale także w Hiszpanii.

W projekcie Mikołaj Trzaska mówi movie pięcioosobowy zespół prezentuje utwory pochodzące z soundtracków do filmów Smarzowskiego. Mikołaj Trzaska z wybitnymi muzykami wykona również fragmenty, które w filmach się nie zmieściły, a stanowiły całość obrazów RóżaDom zły oraz Drogówka. Do projektu Trzaska zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat – z Markiem Sandersem i Olie Bricem współtworzy Riverloam Trio, z Per Ake Holmlanderem występuje w orkiestrze Resonance a z Johannesem Bauerem współtworzy kwartet Petera Brotzmanna.

Na jedynym koncercie w Poznaniu wystąpią tez laureaci International Jewish Music Competition 2008 w Amsterdamie, najważniejszego konkursu dedykowanego muzyce żydowskiej na świecie. Zespół Me La Amargates Tú wskrzesza bogatą kulturę hiszpańskich Żydów z wielkim zaangażowaniem i znawstwem, nie jest to tylko odwołanie. Ostateczny kształt muzyczny poparty jest to głębokimi studiami tak nad samą muzyczną kulturą Sefaradu, jak i barokowej muzyki hiszpańskiej.

Projekt Disgrained, autorstwa trzech muzyków – Adama Gołębiewskiego, Patryka Lichoty i Piotra Mełecha, będzie nawiązaniem do tradycyjnej muzyki żydowskiej poprzez formułę muzyki elektro-akustycznej i improwizowanej. Muzycy interpretują i przetwarzają wątki muzyki Żydów sefardyjskich, aszkenazyjskich oraz różnych enklaw tej kultury rozproszonej po całym świecie, jak np. Żydów zamieszkujących Transylwanię.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz