• 2013-07-12

Tzadik Poznań Festival 2013

Od 25 lipca do 28 lipca 2013 roku | Poznań

Na Tzadik Poznań Festivalu zagra też gdański Meadow Quartet z gościem specjalnym - Tomasem Dobrovolskis. Meadow Quartet tworzy płaszczyznę dla ścierających się wpływów muzycznych: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. Zespół zaprezentuje zupełnie premierowy materiał z gościnnym udziałem litewskiego kompozytora, perkusisty i multiinstrumentalisty Tomasa Dobrovolskisa, który tworzy muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów. W ostatnich latach występował m.in. w Szwecji, Finlandii, Belgii, Islandii, Anglii, Danii, Izraelu, Litwie, Łotwie, Polsce.

Koncert zespołu Daktari, którzy mają za sobą m.in. dobrze przyjęty występ na Festivalu Nowa Muzyka Żydowska 2011 oraz Festivalu Polskiego Radia Nowa Tradycja obejmie  autorskie kompozycje grupy, pochodzące z ich debiutanckiej płyty This is the last song I wrote about Jews. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami.   Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m.in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla, czy też Dona Cherry’ego.

Poznański Tzadik to także działalność wydawnicza, która pozwala na pozostawienie trwałego śladu po kolejnych jego edycjach. W przygotowaniu są kolejne wydawnictwa płytowe, a dotąd ukazały się następujące płyty:

- Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet with Joe McPhee [Mikołaj Trzaska / Wacław Zimpel / Paweł Szamburski / Michał Górczyński / Joe McPhee] Lark Uprising z 2010 roku

- Perry Robinson / Wacław Zimpel / Michael Zerang / Raphael Rogiński  Yemen - Music Of The Yemenite Jews  z 2012 roku

Tzadik filmowy 2013 obejmuje przegląd filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie motywy 2013 połączony ze spotkaniami z wybranymi twórcami, tak jak to było w latach poprzednich, m.in. w 2012 po prapremierowej projekcji filmu Szukając gwiazd, na podstawie wojennego opowiadania Marka Hłaski, odbyło się spotkanie z reżyserem, Filipem Luftem. Wszystkie pokazy filmowe poprzedza prelekcja kuratora festiwalu filmowego, Piotra Foreckiego.

Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy. Twórcy Festiwalu chcą, aby dzieła kinematograficzne, dotyczące narodu żydowskiego, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii na przestrzeni dziejów i współczesności, docierały zwłaszcza do młodej widowni, która również dziś stoi przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.

W tym roku salą kinową, tak jak w roku ubiegłym będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon. Selekcji filmów dokonał Piotr Forecki, politolog z Zakładu Kultury Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, zajmujący się kwestią niepamięci w dialogu polsko-żydowskim i retoryką antysemicką.

Meadow Quartet with special guest Tomas Dobrovolskis (źródło: mat. prasowe)

Meadow Quartet with special guest Tomas Dobrovolskis (źródło: mat. prasowe)

Tzadikowi towarzyszą także spotkania literackie i plastyczne (performens poetycki Słowo Święte, Słowo Przeklęte, z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków – Mateusza i Marka Pospieszalskich; spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek – oraz złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: Yossi Lamel Retrospektywa i premierowa Serce moje w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Przy oprawie wizualnej z Festivalem współpracują prawdziwi mistrzowie grafiki – Piotr Młodożeniec, którego plakat do edycji 2009 zakwalifikował się do głównego konkursu Biennale Plakatu w Warszawie 2010, Yossi Lamel, jeden z najbardziej znanych izraelskich grafików. Jego plakat do edycji 2008 w bezpośredni sposób odwoływał się do istoty monograficznej wystawy, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu w trakcie tej edycji. W 2010 roku do współpracy zaproszony został Krzysztof Iwański z Łodzi, jeden z najbardziej obiecujących polskich grafików młodego pokolenia. Oprawa graficzna dwóch poprzednich edycji oraz tegorocznego festiwalu powierzona została renomowanym grafikom z Poznania, związanym z Morski Studio Graficzne.

Miejsca Festiwalowe:

Tzadik Filmowy

  • ul. Zamkowa 3, Mały Dom Kultury

Tzadik Muzyczny

  • ul. Świętego Marcina 80/82, Sala Wielka Centrum Kultury Zamek
  • Stary Rynek 6, Klub Meskalina
  • ul. Zamkowa 3, Klub Dragon

Tzadik Poznań Festival 2013
od 25 do 28 lipca 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz