• 2013-08-20

Papier – płótno – ściana. Wystawa obrazów Agaty Czeremuszkin-Chrut

Od 31 sierpnia do 29 września 2013 roku | Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim

Poprzez dobór odpowiednich środków wyrazu artystycznego [...] malarka kreuje świat prowokujący odbiorcę do zgłębiania tej sfery ludzkiego doświadczenia, która zwykle spychana jest na dalszy plan lub jest całkowicie niezauważana. Mowa tu o emocjach i relacjach międzyludzkich. O samotności, zgubieniu, niezrozumieniu i wewnętrznej, heroicznej walce.

Agata Czeremuszkin-Chrut „Johnny i Kate”, olej na płótnie, 2013, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Agata Czeremuszkin-Chrut „Johnny i Kate”, olej na płótnie, 2013, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Papier – płótno – ściana to wystawa o wyjątkowej wartości. Prezentuje bowiem autorski wybór dzieł powstałych w szczególnym dla młodej malarki – Agaty Czeremuszkin-Chrut – czasie, będąc jednocześnie formą podsumowania aktywnego pięciolecia pracy twórczej. Ekspozycja ta jest ważna również dlatego, że ukazuje szereg realizacji pochodzących z lat 2010–2013, a więc okresu, kiedy artystka, mieszkając już w Warszawie, w sposób całkowity poświęciła się malarstwu, odchodząc tym samym od innych form aktywności zawodowej. Również tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Pomimo, że nieco enigmatyczny i hasłowy, to niesie w sobie duży, symboliczny ładunek. Odnosi się bowiem do trzech głównych podłoży malarskich, którymi Czeremuszkin-Chrut posługuje się w pracy twórczej.

Minęło pięć lat odkąd obroniłam dyplom. Przyszedł czas na podsumowanie tego szczególnego okresu, kiedy student staje się absolwentem i samodzielnym artystą, który nie może już liczyć na korektę profesora. Mam za sobą liczne wystawy w kraju i za granicą, lecz z pewnością wystawa gorzowska jest największą z dotychczasowych

zapowiada wystawę Agata Czeremuszkin-Chrut.

 

Elementem wystawy będzie także 20-metrowy mural zrealizowany w przestrzeni Miejskiego Ośrodka Sztuki.

Będzie to mural informujący o wystawie, a jednocześnie wkomponowujący się w przestrzeń miejską. Chcę w ten sposób połączyć funkcję informacyjną z kompozycją malarską

– mówi malarka.

Agata Czeremuszkin-Chrut „Lucian i Kate”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Agata Czeremuszkin-Chrut „Lucian i Kate”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Tak o malarstwie Czeremuszkin-Chrut wypowiada się Kama Wróbel, krytyk sztuki:

Agata Czeremuszkin-Chrut maluje cyklami, które – mniej lub bardziej rozbudowane – układają się w logiczną pod względem stylistyczno-formalnym całość, doskonale ukazując w ten sposób nurtujące artystkę problemy. A są to zagadnienia związane przede wszystkim z człowiekiem – jego życiem, wyobcowaniem, emocjami i anonimowością. Są to również wszelkie procesy biologiczne, cielesność i energia, które przekształcane są w zapis malarski, ale nie celowy i zaplanowany, a podświadomy, zmysłowy i intuicyjny. Sztuka Agaty Czeremuszkin-Chrut nie jest jednak autobiograficzna. Jak sama zaznacza: Malując, opieram się głównie na materiale fotograficznym, począwszy od świetnych artystycznych aktów, po całkiem amatorskie migawki z telefonu komórkowego czy kadry z filmów. Inspiracji szukam w Internecie, gazetach, na ulicach. W najróżniejszych miejscach, sytuacjach i okolicznościach zdarza mi się zobaczyć coś, co zapisuje się w pamięci. Później te skrawki obrazów staram się odtwarzać w swoich pracach.

[...] Artystka nie chce narzucać nam sztywnej interpretacji. Zarówno w przypadku prac większych, jak i mniejszych sens przedstawienia delikatnie zasugerowany jest enigmatycznym tytułem, takim jak np. Brave, Something, Clumsy, Curve czy Dull. Dzieje się tak dlatego, że Agata Czeremuszkin-Chrut w sztuce ceni przede wszystkim wolność swoją, jak i odbiorcy. Jak mówi: Unikam przeintelektualizowania, nie szpikuję mojej sztuki bełkotliwym przekazem informacji, społecznie czy politycznie poprawnym. Nie odnajdziemy w malarstwie tym więc dosłowności czy oczywistego komunikatu, dzięki czemu indywidualnie odczytywany przekaz ma szansę stać się bardziej wiarygodnym.

Agata Czeremuszkin-Chrut „Dull”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Agata Czeremuszkin-Chrut „Dull”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Najnowsza wystawa malarstwa Agaty Czeremuszkin-Chrut otworzy kolejny sezon w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim. W 350-metrowej przestrzeni zobaczyć będzie można wielkoformatowe płótna oraz miniatury i akwarele. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 17.00. Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku.

Agata Czeremuszkin-Chrut – urodzona 1983 roku w Częstochowie, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu (2008). Stypendystka Edinburgh Collage of Art (2007). Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia oraz stypendium edukacyjnego Urzędu Miasta Wrocławia. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz projektowaniem graficznym. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Around the Coyote w Chicago, natomiast w 2011 roku została zakwalifikowana do prestiżowej publikacji Studio Visit, skupiającej najciekawsze osobowości artystyczne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych m.in. w USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii i Polsce. W głównym kręgu działań twórczych artystki pozostaje figura ludzka poddawana deformacjom oraz jej istnienie w świecie zdominowanym przez zalew informacji. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Agata Czeremuszkin-Chrut „Coward”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Agata Czeremuszkin-Chrut „Coward”, olej na płótnie, 2012, Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim (źródło: materiały prasowe)

Papier – płótno – ściana. Wystawa obrazów Agaty Czeremuszkin-Chrut
Wernisaż: 31 sierpnia 2013 roku
Czas trwania: od 31 sierpnia do 29 września 2013 roku
Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR