• 2013-08-22

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Od 6 do 8 września 2013 roku | Fundacja In Situ, Sokołowsko

Historia Sokołowska sięga XIV wieku. Pierwsza wzmianka o pruskim Görbersdorf pojawia się w 1357, jako o istniejącej wsi założonej najprawdopodobniej przez zakon Benedyktynów w Broumově. W 1855 we wsi zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, pod patronatem Hermanna Brehmera. Po II wojnie światowej nazwę Görbersdorf zamieniono na Sokołowsko. W ten sposób uczczono pamięć doktora Alfreda Sokołowskiego, który przez lata pełnił obowiązki głównego asystenta doktora Brehmera i w 1908 założył Towarzystwo Przeciwgruźlicze.

Sokołowsko.org, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokołowsko.org, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2007 roku w zabytkowy kompleks Sanatorium Brehmera postanowiła zainwestować Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i odbudowuje zniszczone sanatorium aby przywrócić im dawną świetność i nawiązać do tradycji kultywowania zdrowia i kultury w pierwszym Sanatorium w Europie. Fundacja podjęła decyzję o stworzeniu w części zabytkowego kompleksu nowej niezależnej instytucji Międzynarodowego Laboratorium Kultury. I tak Sokołowsko stało się miejscem integracji międzynarodowych środowisk twórczych i instytucji działających na polu kultury, młodych twórców z Europy i interdyscyplinarnych projektów łączących kulturę wschodniej i zachodniej Europy. W Sokołowsku Fundacja In Situ realizuje interdyscyplinarne projekty artystyczne, plenery, spotkania twórcze, warsztaty, wystawy, festiwale sztuki, sympozja i konferencje kultury. Sokołowskie Laboratorium Kultury to miejsce wymiany doświadczeń, wiedzy artystów, kuratorów, teoretyków, managerów sztuki i aktywistów z całego świata.

To miejsce wspierania i promocji twórców europejskich, stworzenia ram dla inicjowania i realizacji eksperymentalnych warsztatów.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2012, fot. M. Kopczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2012, fot. M. Kopczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
6-8 września 2013 r.
Sokołowsko

Dodaj komentarz