Festiwal Wilno w Gdańsku

Od 5 do 8 września 2013 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

Festiwal Wilno w Gdańsku już od kilku lat pokazuje to, co progresywne w kulturze Litwy. W tegorocznej edycji festiwalu, w części poświęconej sztukom wizualnym, zaprezentowana zostanie wystawa homeMADE. Zaproszeni do tego projektu zostali artyści polscy i litewscy, w tym: Nicolas Grospierre, Anete Grzeszykowska, Szymon Rogiński, Julijonas Urbonas, Rimas Sakalauskasa, Alicja Karska i Aleksandra Went, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte oraz Alicja Bielawska. Tematem wystawy jest przestrzeń prywatna. Artyści używając różnych środków wyrazu, fotografii, rysunku, wideo, instalacji, wprowadzają odbiorcę w swoje własnoręcznie skonstruowane przestrzenie. Tworzą własne mikroświaty poszukujące antidotum na otaczającą rzeczywistość; korzystając z elementów najbliższych, najłatwiej dostępnych konstruują nowe obrazy uciekające od oryginału.

Aneta Grzeszykowska, z wystawy „homeMADE” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aneta Grzeszykowska, z wystawy „homeMADE” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja odchodzi od zwyczajowej formuły prezentacji najnowszej sztuki litewskiej. Gdańsk, Wilno to dwa miasta geograficznie nie tak od siebie odległe, połączone tragiczną historią. Wielu repatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, meble, pamiątki; przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień. W tegorocznej edycji Festiwalu zostaną przeanalizowane zagadnienia domu, przedmiotów, smaków, zapachów tworzących go, a także całej gamy wspomnień w nim obecnych. Na bazie obrazu bezpiecznej przestrzeni prywatnej, bezpiecznego miejsca dzieciństwa, rodzinnego domu utrwalonego w pamięci repatriantów, organizatorzy chcą zbudować dialog ze współczesnym Wilnem.

Oprócz wystawy zaprezentowane zostaną warsztaty będące wspólną realizacją grupy młodych architektów i repatriantów z Wilna oraz teatr psilikonowy – wspólną realizację litewskich artystów z grupa młodzieży.

Wilno w Gdańsku otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stereotypów, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zapraszamy artystów z całej Polski oraz Litwy. Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy przede wszystkim projekt Free Culture Gdańsk-Vilnius, polegający na łączeniu wielu gatunków, muzyków, koncepcji w jedną spójną całość. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich: Grażynę Auguścik, Weronikę Grozdew-Kołacińską, Jarosława Bestera, Olgierda Walickiego, Michała Jelonka, Joszka Brodę, Tomasza Ziętka, Jakuba Staruszkiewicza, chór Trys Keturiose z Litwy oraz Wileńską Orkiestrę Smyczkową Kristoforo w liczbie 21 muzyków. 34 artystów spędzi ze sobą 5 dni na twórczej pracy, wymianie pomysłów, wspólnym aranżowaniu utworów. Efektami projektu będą dwa koncerty: w Gdańsku (Teatr Wybrzeże, 8 września) oraz w Wilnie (Kościół Św. Katarzyny, 15 września). Koncerty gromadzą rokrocznie komplet publiczności. Zeszłoroczny projekt podsumowany został również wydawnictwem koncertowym.

Festiwal to również prezentacja premier wydawniczych związanych ze wspólnymi projektami artystów z Polski i Litwy. W tym roku na uwagę zasługuje płyta gdańskiego zespołu Meadow Quartet z gościem specjalnym, multiinstrumentalistą Tomasem Dobrovolskisem z Wilna (7 września – scena plenerowa). Zespół jest tegorocznym laureatem Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Julijonas Urbonas, „Walking on the Wall: an introduction to the field of design choreography”, October 6, 2012, National Art Gallery, Vilnius, Lithuania. Photo: Aistė Valiūtė & Daumantas Plechavičius (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julijonas Urbonas, „Walking on the Wall: an introduction to the field of design choreography”, October 6, 2012, National Art Gallery, Vilnius, Lithuania. Photo: Aistė Valiūtė & Daumantas Plechavičius (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram:

  • 6 września – 13 października – wystawa homeMADE. konstruowanie światów zastępczych (wernisaż 5 września, godz. 19.00)

Artyści zaproszeni: Julionas Urbonas, Szymon Rogiński, Rimas Sakalauskas, Alicja Karska i Aleksandra Went, Aneta Grzeszykowska, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte, Alicja Bielawska.
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska.

homeMADE to opowieść o świecie nierealnym wydająca się być twórczym poszukiwaniem antidotum na otaczającą nas rzeczywistość. Artyści komentują współczesne otoczenie i zapraszają do spojrzenia przez okno, poza horyzont codzienności. Uważnie obserwują rzeczywistość, własnoręcznie konstruując swoje modele mikroświatów. Ich ‘homemade’ obiekty i przestrzenie wprowadzają nas w odrębną rzeczywistość, niż ta odczuwalna zmysłami.

Alicja Karska i Aleksandra Went, „Młyniska”, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Karska i Aleksandra Went, „Młyniska”, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 6 września – 13 października – instalacja Pokój Wileński (wernisaż 5 września, godz. 18.00). Kaja Pobereżny, Michał Podgórczyk, Bogna Olejarz

Warsztaty z seniorami, repatriantami z Wilna analizujące obrazy związane z przestrzenią prywatną, domem. W ich wyniku powstanie instalacja będąca swoistą syntezą wspomnień i współczesności. Wspomnienia repatriantów zostaną przetworzone, skonfrontowane ze współczesnym Wilnem. Projekt zakłada wizytę artystów w Wilnie, podczas której odnajdą oni miejsca z opowieści. Obrazy zapamiętane nabiorą współczesnych kształtów. Tworzenie od nowa, pozytywnej przestrzeni prywatnej, pozwoli uczestnikom na inne spojrzenie na Wilno, przyczyni się do swoistego odczarowania miejsca. Jednocześnie będzie okazją do przybliżenia ich historii, będącej także częścią opowieści Gdańska.

Pomysł stworzenia wspólnego pokoju wileńskiego narodził się podczas zeszłorocznego spotkania artysty rezydenta Arnasa Anskaitisa z członkami Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski. Zaprezentowany został wtedy film Wspomnienia z 1932 roku, nakręcony przez Polaków w Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest to jedyny polski film z tamtego okresu zachowany w polskich archiwach. Akcja filmu toczy się w Wilnie i na jego peryferiach. Widzimy wileńskie uliczki z widokiem na kościół św. Anny i Górę Trzykrzyską. Podczas projekcji, widzowie zwrócili uwagę głównie na wystrój wnętrz. Oglądający słyszeli o poszczególnych elementach wystroju domów ale dopiero na filmie zobaczyli jak to wyglądało.

Współpraca przy projekcie: Bożena Kisiel, członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Nicolas Grospierre, „Hydroklinika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nicolas Grospierre, „Hydroklinika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 2-5 września – warsztaty kulinarne, prowadzenie: Małgorzata Meller

Warsztaty nawiązywać będą do tradycji spotkań przy wspólnym stole, nadal obecnej we wspomnieniach repatriantów. Bazując na tradycyjnych, wileńskich recepturach przygotowany zostanie poczęstunek towarzyszący wernisażowi projektu 5 września o godz. 18.00. Będzie to okazja do przypomnienia tradycji kulinarnych, podzielenia się wileńskimi recepturami i stworzenia przyjaznej domowej atmosfery.

Organizator: CSW Łaźnia w Gdańsku.

Festiwal Wilno w Gdańsku
5-8 września 2013 r.
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk – Dolne Miasto

Dodaj komentarz