Głośno!/Loud!

Od 23 sierpnia do 29 września 2013 roku | Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Wystawa Głośno!/Loud! jest przeglądem sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj. Wszystkie filmy łączą muzyczne i dźwiękowe poszukiwania ich twórców. Czasowym punktem wyjścia jest koniec lat 60., kiedy to pojawienie się ruchów awangardowych w muzyce zbiegło się z intensywnym rozwojem techniki rejestracji i przekazywania obrazu.

Chris Cunningham „Crwdspcr” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Chris Cunningham „Crwdspcr” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Kiedy 27 czerwca 1967 roku The Beatles wykonali transmitowaną na cały świat przez satelitę piosenkę All You Need Is Love, rozpoczęła się globalizacja. Proces, w którym muzyka i obraz miały swój ogromny udział.

Artyści wizualni szybko zainteresowali się nowymi możliwościami, jakie daje kamera wideo – narzędzie ułatwiające nie tylko rejestrację, ale również ingerencję w obraz i jeszcze ściślejsze sprzężenie go z muzyką. Dodatkowe możliwości przed twórcami wideo otworzyło również upowszechnienie się transmisji satelitarnych, pozwalające tworzyć widowiska łączące nie tylko różne dziedziny sztuki, ale też kontynenty. W końcu rewolucja internetowa sprawiła, że wideo stało się najbardziej demokratycznym, bo najłatwiejszym do rozpowszechnienia, środkiem wyrazu.

Na każdym z tych etapów twórcy sztuki wideo zagłębiali się w fenomen muzyki i dźwięku lub sięgali po muzykę jako dodatkowe narzędzie ekspresji. W 21 filmach prezentowanych od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA muzyka jest więc przejawem buntu, narzędziem globalnego oddziaływania, rozliczenia z przeszłością albo obszarem artystycznych poszukiwań.

Wystawę budują prace najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo XX wieku: Nam June Paika, Bruce’a Naumana czy Alexandra Kluge oraz (spośród polskich artystów) Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Miejsce mają tu także twórcy swoimi zainteresowaniami wykraczający poza sferę sztuk wizualnych, tacy jak piosenkarka i kompozytorka Laurie Anderson czy kompozytor John Cage. Klamrą spinającą wystawę jest jedna z ostatnich prac chińskiego artysty Ai Weiweia Ai Weiwei does Gangnam Style, będąca z jednej strony ironiczną aluzją do internetowej popkultury, a z drugiej – deklaracją artystycznej wolności twórcy, który stał się obiektem ataków władz chińskich.

Pipilotti Rist „Victim” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Pipilotti Rist „Victim” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Tak przedstawia się pełna lista artystów, biorących udział w wystawie: Rebecca Allen, Laurie Anderson, Joseph Beyus, John Cage, Chris Cunningham, Merce Cunningham, Dan Graham, Shigeko Kubota, Alexander Kluge, Katarzyna Kozyra, Meredith Monk, Bruce Nauman, Nam June Paik, Pipilotti Rist, Ai Weiwei, Artur Żmijewski, The Beatles, The Kitchen Archivens.

Wystawę przygotowała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Wernisaż odbędzie się 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Wystawa potrwa do 29 września.

Filmy pokazywane dzięki uprzejmości Video Data Bank (www.vdb.org) oraz Electronic Arts Intermix (EAI),New York.

Filmy autorstwa Artura Żmijewskiego pokazywane dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal.

Dan Graham „Rock” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Dan Graham „Rock” (screen). „Głośno!/Loud!”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Głośno!/Loud!
Wernisaż: 23 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Czas trwania: od 23 sierpnia do 29 września 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

1 komentarz do artykułu “Głośno!/Loud!”

  1. thend

    Co w zestawie nazwisk TAKIEJ wystawy robią Kozyra i Żmijewski? a/Są znajomymi kuratora. b/ kurator jest amatorem i ignorantem.

Dodaj komentarz