• 2013-08-05

Music Festival & Master Class Piła 2013

Od 17 do 24 sierpnia 2013 roku | Piła

Music Festival & Master Class w Pile to połączenie festiwalu muzyki klasycznej, w którym udział biorą soliści, śpiewacy, zespoły kameralne, orkiestry i mistrzowskich konsultacji, które są prezentacją artystyczną i promocją młodych, wyjątkowo uzdolnionych studentów i licealistów szczególnie z Polski i niektórych krajów świata o specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas (w tym roku bez kontrabasu).

Dominik Płociński - wiolonczela, prof. Maja Sterczyńska - fortepian (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

Dominik Płociński - wiolonczela, prof. Maja Sterczyńska - fortepian (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

Master Class to wypadkowa doświadczeń wielkich skrzypków: Sir Yehudi Menuhina i Bartłomieja Nizioła – najbardziej utytułowanego polskiego skrzypka. Obok zaprezentowania własnych umiejętności na scenie koncertowej, młodzi artyści będą mieli możliwość konsultacji z wybitnymi muzykami. Bartłomiej Nizioł, dyrektor artystyczny MF&MC gwarantuje udział wybitnych artystów, profesorów młodego pokolenia i autorytetów sztuki wykonawczej, z którymi wielokrotnie koncertował na całym świecie. Kadrę profesorów  tworzyć będzie dziewięciu muzyków o międzynarodowej sławie. Master Class stworzy możliwość odkrywania nowych, interesujących i świeżych spojrzeń przede wszystkim na interpretację muzyki klasycznej oraz możliwość jej konfrontacji z muzyką jazzową, o którą poszerzą się zbiorowe mistrzowskie konsultacje. Umiejętność improwizowania pozwala odkryć na nowo świeżość dawnych dzieł oraz dostrzec inne sposoby interpretacji utworów z repertuaru klasycznego.

W Master Class udział wezmą młodzi muzycy przede wszystkim z Polski, krajów Europy oraz Rosji, Chin i Izraela. Na podstawie konsultacji i koncertów towarzyszących w wykonaniu studentów kadra profesorów wybierze kilka osobowości muzycznych oraz przyzna nagrodę Grand Prix. Laureaci Master Class, jako jedyni w Polsce otrzymają wysokie nagrody finansowe, dyplomy okolicznościowe, wyjątkową srebrną statuetkę Master Class (Grand Prix) zaprojektowaną przez artystę plastyka Karola Maciejewskiego oraz możliwość udziału w koncertach solowych z polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Ważnym jest fakt, że dyrektorzy polskich filharmonii są fundatorami nagród dla laureatów Master Class, tym samym są współorganizatorami tego niepowtarzalnego w Polsce, promującego młodych artystów projektu muzycznego.

Koncert w Galerii BWAiUP, Bartek Nizioł, Marcin Sikorski, Agata Szymczewska, Aleksandra Batog, Alexander Neustroev (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

Koncert w Galerii BWAiUP, Bartek Nizioł, Marcin Sikorski, Agata Szymczewska, Aleksandra Batog, Alexander Neustroev (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

Music Festival stanowi jedno z najważniejszych i jedyne tego rodzaju, pod względem rangi koncertujących artystów wydarzeń muzycznych w Pile i regionie. Dzięki temu jest doskonałą promocją sztuki jak również propagowaniem wysokiej kultury wśród jak najszerszego grona odbiorców  różnych grup wiekowych i środowisk społecznych, zarówno melomanów muzyki klasycznej jak i amatorów, miłośników i znawców muzyki jazzowej zamieszkujących na ościennych terenach, ubogich w instytucje kulturalne i środowiska twórcze. Studenci Master Class oraz publiczność pilska będą mieli podczas koncertu galowego wyjątkową i niepowtarzalną okazję wysłuchać i podziwiać oryginalne instrumenty Stradivariusa i Guarneriego, na których koncertować będą zaproszeni artyści oraz profesorowie Master Class. Music Festival jest znakomitą okazją do popularyzowania muzyki klasycznej jak i jazzowej w tym regionie, propagowania stylu życia opartego na aktywnym uczestnictwie  w wysokiej kulturze,  ale również doskonałą wizytówką miasta. To konfrontacja tradycji z nowoczesnością.

Uroczysta Gala wręczenia Grand Prix MF&MC 2011 (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

Uroczysta Gala wręczenia Grand Prix MF&MC 2011 (źródło: materiały prasowe MF&MC Piła 2013)

W tym roku jubileuszowy V Music Festival & Master Class w Pile stał się imprezą cykliczną i dzięki pasji wielu artystów i sympatyków muzyki klasycznej błyskawicznie zyskał uznanie w środowisku Piły jak i w całej Polsce. Wśród osób zajmujących się organizacją MF&MC dominują zawodowi muzycy i nauczyciele muzyki. MF&MC jest już stałym punktem w harmonogramie wydarzeń kulturalnych Piły, powiatu pilskiego i Wielkopolski. Wszystkie koncerty odbywać się będą nieodpłatnie w Teatrze Miejskim, galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych i Muzeum Stanisława Staszica oraz jednym z kościołów. Dyrektorem MF&MC jest Andrzej Czaja, a głównym organizatorem Stowarzyszenie Magnus Ventus. Władze miasta, powiatu i województwa są stałymi partnerami projektu. Ponadto, w ramach zawieranych partnerstw, swoją pomoc oferują kolejne polskie orkiestry filharmoniczne

Music Festival & Master Class 2013
Festiwal odbędzie się od 17 do 24 sierpnia 2013 roku
Piła

Dodaj komentarz